آی مت بهترین روش آموز ریاضی

آی مت چیست

آی مت چیست

آی مت یا همان خلاقیت و ریاضی نوعی آموزش که امروزه بسیار شهرت یافته است. در جامعه ای زندگی می کنیم که روز به روز در حال پیشرفت است. همین پیشرفت روز افزون باعث می شود با مسائل جدید تری مواجه شویم.

این پیشرفتی که روز به روز شاهد آن هستیم در حوزه های مختلف اعم از تکنولوژی، آموزش خود را نمایان ساخته است.

امروز قصد داریم در مورد پیشرفت آموزشی که منجر به پدید آمدن کلاس جدیدی به نام آی مت شده است صحبت کنیم.

والدین گرامی قطعا روز به روز با اسامی کلاس های مختلف که اصلا هیچ دیدی نسبت به آن ندارند رو به رو می شوند. آی مت نیز یکی از صدها کلاس آموزشی است که امروزهه بسیار در جامعه رواج یافته است.

در این مقاله قصد داریم شما را با واژه آی مت و چگونگی تشکیل این کلاس آموزشی و تمامی فوایدی که برای کودکتان دارد آشنا سازیم.

در ابتدا به سراغ سوال ریشه ای می رویم. اصلا آی مت چیست؟

آی مت یک روش آموزش ریاضیات است که مختص کودکان 3 الی 7 سال می باشد. آی مت به معنای من ریاضی را دوست دارم. البته اگر اندکی به لوگوی این متد آموزشی دقت نمایید به راحتی متوجه معنای آن خواهید شد.

بر خلاف زمان های قدیم که آموزش ریاضی در محیطی خشک و سرد صورت می گرفت امروزه کلاس های آموزش آی مت محیطی را فراهم آورده است که کودک در محیطی مناسب ریاضیات را بیاموزد.

در واقع این متد آموزشی از طریق فراهم سازی محیط آموزشی مناسب با روحیه کودکان و ارائه تکنیک های آموزشی مناسب سن کودک علم ریاضی پایه ای را به کودک آموزش می دهد و پس از ایجاد شوق یادگیری در کودک او را به فاز بعدی آموزش که بسیار مفهومی تر خواهد بود وارد می کند.

البته موضوعی که در مورد آموزش آی مت وجود دارد میزان توانایی کودک است. به این معنی که مربیان متخصص کودکان را می سنجند و به نوعی تعیین سطح می کنند.

حال که میزان توانایی های کودک مشخص شد او را وارد کلاس هایی متناسب با سن و دانش او می نمایند.

این موضوع همواره باعث نگرانی های والدین است و همه روزه هنگام ثبت نام کودک در کلاس های آموزش آی مت والدین در مورد نحوه ی عملکرد مربی برای تدریس مطالب اظهار نگرانی می کنند.

روش آموزش آی مت کاملا باتوجه به رشد شناختی کودکان است. کلاس های آی مت بر مبنای بازی های کودکانه می باشد اما نکته ی قابل اهمیت آن هدفمند بودن بازی ها می باشد.

بازی هایی که در کلاس آی مت انجام می شود تماما در راستای ارتقاء سطح دانش ریاضیات کودکان می باشد. کودک در این سن به خصوص به هیچ عنوان پذیرای قوانین سخت گیرانه ی آموزشی نمیباشند. آنها به تنها چیزی که در طول روز می اندیشند بازی کردن است. به همین جهت است که امروزه هر آموزشی که به کودکان مربوط می شود با بازی های کودکانه مختلف شروع می شود.

وقتی نام بازی به میان می آید همواره افراد نگران می شوند که بازی چطور می تواند آموزش به خصوصی در پی داشته باشد.

نکته ی قابل اهمیت این متد آموزشی نوین همین موضوضع است که تمامی بازی های صورت گرفته در کلاس های آی مت ، کارگاه مادر و کودک، موسیقی کودک و… بر اساس تفکر عمیق متخصصان و روانشناسان است.

در پس هر آموزش نوین که امروزه با آن مواجه می شویم تفکر عمیقی نهفته است. شاید بهتر باشد اینگونه بگوییم که هر یک از این کلاس ها و آموزش ها مستلزم تحقیقات و آزمون خطاهایی مختلف می باشد.

کلاس آی مت شرایطی را فراهم ساخته است که کودک در عین حال که به دنبال بازی هایی متناسب با سن خویش است به یادگیری مفاهیم پایه ای و اصولی ریاضیات می پردازد.

باتوجه به شرایطی که کلاس آی مت دارد کودک با روش هایی ملموس به یادگیری می پردازد. او در پروسه یادگیری هیچگونه اجباری نمیبیند و کاملا به میل درونی خود این علم برتر جهان را یاد می گیرد.

این متد آموزشی به خصوص تا حدی برای کودکان مناسب است که کودکان نسبت به آموزش هایی با سطوح علمی بالاتر رقبت نشان می دهند.

نکته ی جالب توجه کلاس های آی مت کودک محور بودن آن است. معمولا تجربه ای که همه انسان ها از کلاس درسی داشتند یک معلم و تعدادی دانش آموز است که معلم در راس تمامی موارد قرار داشته است.

اما برخلاف کلاس های آموزشی قدیم آموزش آی مت کاملا دانش آموز محور بوده است و معلم همچون یک دوست و راهنما عمل می کند.

همانطور که بارها متذکر شدیم کودک کاملا با میل خود در کلاس حضور پیدا می کند و با میل خود تمامی مراحل را پشت سر می گذارد و هیچگونه اجباری در میان نیست.

آی مت برای کودکان

برتری آی مت نسبت به سایر روش های آموزش ریاضی

آی مت به عنوان برترین روش آموزش ریاضی کودکان شناخته شده است اما دلیل این برتری چه بوده است؟

شاید مهم ترین دلیل برتری آی مت نسبت به سایر روش های آموزشی استفاده از ابزار آموزشی متفاوت باشد. ابزرا و محیط آموزشی مهم ترین نقش را در یادگیری افراد مختلف دارند و این موضوع در مورد کودکان به شکل متفاوت تری ظهور می کند.

کودک در سنین ابتدایی خود  حساس ترین زمان ممکن را سپری می کند. اگر تمامی بنیان و پایه ی اصول آموزشی صحیح باشد کودکان به سمت درست هدایت می شوند.

همانند گلی که اگر عملیات کاشت آن به درستی انجام شود و محیط مناسبی برای آن فراهم گردد با بالاترین میزان رشد می کند.

دقیقا دلیل برتری آی مت نسبت به آموزش های آکادمیک دیگر در غنی سازی محیط آموزش و منعطف بودن آن است. در کلاس های آی مت کودک با هیچ اجبار و دستوری مواجه نمی شود و همانگونه که احساس راحتی می کند به یادگیری می پردازد.

مهم ترین عاملی که در ابتدای این قسمت متذکر شدیم روش آموزش است. کودک در سن 3 الی 7 سالگی مدام در حال جنب و جوش است و بازی های جدی برایش جذابیت دارد.

آی مت دقیقا از این مورد استفاده کرده است و با استفاده از جدید ترین بازی های هدفمند اصول پایه ای ریاضیات را آموزش می دهد.

نکته ی قابل تامل آن ارائه مطالب پلکانی است، در آی مت همه ی مطالب به صورت پلکانی آموزش داده میشود و تنها در صورتی که از فهم و یادگیری مطالب قبلی اطمینان حاصل شود آموزش جدید شروع خواهد شد.

در این روش آموزشی تمامی مطالب جدید نسبت به سطح آسان تا سخت طبقه بندی می شود و با مرور زمان تمامی مطالب و مباحث مورد نظر به کودک آموزش داده می شود.

البته در کلاس های آی مت مرور مطالب با روش های به خصوصی انجام می شود که کودکان باتوجه به این ویژگی بدون کوچک ترین دلزدگی نسبت به ادامه ی کلاس مشتاق خواهند بود.

بهترین روش آموزش ریاضی

مزایای آی مت

مزایایی که آی مت در رشد و پرورش کودکان دارد باعث شیوع آن شده است. در این قسمت قصد داریم به مزایای متد آی مت بپردازیم تا مزیت های آن برای همگان به وضوح روشن گردد.

جلوگیری در بروز  هرگونه ترس ناشی از یادگیری ریاضیات

کودکان وقتی برای نخستین بار با یک علم جدید رو به رو می شوند دچار استرس و ترس خواهند شد. چطور می توان این علم را آموخت؟ چطور می توان مسائل مربوط به آن را حل کرد؟

برای درک بهتر کودکی خود را بخاطر آورید، مواجه شدن با علوم ریاضیات تا چه حد برایتان دشوار بود، چقدر نگرانی از بابت یادگیری آن داشتید.

اما آی مت با بهره گیری از بهترین متد آموزشی آنچنان کودک را وارد فاز آموزشی و یادگیری می کند که کودک حتی موتوجه کوچک ترین یادگیری نخواهد شد.

این روش آموزشی تا حدی با بازی های کودکانه آمیخته شده است که کاملا به دور از هرگونه تشویش و نگرانی کودک رخ می دهد.

آی مت دقیقا مطابق با الگوریتم های ذهنی کودکان مطابق است و شاید همین موضوع باعث شده است تا کودک بدون هیچ دشواری اصول و مبانی ریاضیات را به خوبی فرا گیرد.

آموزش مفاهیم پایه ای علم ریاضی

علم ریاضیات از جمله علومی است که مستلزم اصول و قواعد به خصوصی می باشد. این اصول و قواعد همچون پایه های یک ساختمان می باشد.

ساختمانی را در نظر بگیرید که مهندس سازنده آن بهترین طرح ها را برای طبقه پنت هاوس آن در نظر دارد، اما زیربنای این ساختمان بسیار ضعیف باشد.

اصلا این مهندس قادر به ساخت پنت هاوس خواهد بود؟ قطعا به در اواسط مراحل ساخت ساختمان ریزش می کند.

دقیقا علم ریاضی و یادگیری آن نیز به همین شکل است. تمام اصول و قوانینی که در زمره ی قواعد پایه ای هستند ملکه ذهن کودک شود.

کودک باید در ابتدا مفاهیم علم ریاضی را درک کند تا بتواند آن را به خاطر بسپارد.

آی مت به تمامی این نکات توجه دارد و به شیوه ای آسان و راحت تمامی مفاهیم ریاضیات را برای کودک مشخص می سازد. پس از مشخص شدن این مفاهیم ابتدایی آنقدر تکرار در طول کلاس صورت می گیرد که جای هیچ گونه شبه ای برای کودک وجود نداشته باشد.

آی مت آنقدر تحت آزمون و خطا بوده است که جای هیچگونه اشتباهی در پروسه یادگیری را به جای نگذاشته است. مربیان این کلاس آموزشی ویژه آنقدر تجربه ی رو به رو شدن با کودکان مختلف در سطوح مختلف را دارند که به راحتی می توانند با انواع کودکان با سطح یادگیری متفاوت مواجه شده و بهترین شیوه را برای آموزش آنها پیاده سازند.

امکان رشد خلاقیت

خلاقیت کودک یکی از مهم ترین فاکتورهای رشدی کودک است. امروزه به خلاقیت کودکان در سنین مختلف توجه ویژه ای می شود.

به همین منظور برای رشد خلاقیت کودکان کلاس های مختلفی از جمله کلاس خلاقیت و رشد کودک ، کار و خلاقیت ، کارگاه موسیقی مادر و کودک و… تشکیل شده است و همه روزه افراد بسیاری در آن حضور پیدا می کنند.

خلاقیت کودکان یکی از تاثیر گذارترین المانهای رشد و نبوغ آنها در زمینه های مختلف است. به همین جهت است که در تمامی کلاس های کودکان به این موضوع اهمیت بسیاری داده می شود.

همانند تمامی کلاس های مربوط به کودکان کلاس آی مت نیز تمرکز بسیاری به افزایش خلاقیت کودک دارد. مربیان در کلاس های آی مت با ساده ترین روش ها خلاقیت کودک را رشد می دهند.

در واقع در کلاس های آی مت تمامی شرایط برای رشد خلاقیت کودک فراهم شده است. همانطور که بارها و بارها متذکر شدیم در این کلاس هیچگونه ممنوعیت و محدودیتی برای کودک وجود ندارد و بستر پرورش خلاقیت برای او فراهم می باشد.

آموزش عملی

در چند سال گذشته اغلب کودکان علم ریاضیات را به صورت تئوری فرا گرفته اند. به این معنی که از هیچ یک از فرآیندهای ریاضی هیچگونه تصوری نداشتند.

اما در کلاس های آی مت  قضیه شکل دیگری به خود گرفته است. کودک با شبیه سازی های مختلف به طور عینی و عملی با هریک از مفاهیم ریاضیات آشنا می شود.

اجازه دهید با بیان یک مثال این موضوع را روشن سازی کنیم. در سیستم آموزشی قدیم هیچ یک از قوانین ریاضیات توضیح منطقی و عملی نداشت تا کودک متوجه آن گردد.

اما امروزه در کلاس های آی مت شیوه ی کاملا متفاوتی مرسوم شده است. اگر قرار باشد به کودک جمع و تفریق آموزش داده شود از شیوه های عینی و ملموس استفاده می شود. به نوعی مربیان از شیوه های عملی برای توضیح مفاهیم استفاده می کنند که برای کودک قابل درک باشد و به موضوع علاقمند گردد.

اجازه به تفکر کودک

در کلاس های آی مت کودک اجازه دارد هرچقدر که نیاز دارد در مورد یک موضوع تفکر کند، سوال بپرسد، کنجکاوی کند و ایده های ذهنی خود را بیان کند.

در واقع آی مت یک تحول کلی در سیستم آموزشی کشور در حوزه ی علوم ریاضیات ایجاد کرده است که نتایج آن بسیار ستودنی است.

آی مت تا کنون سعی داشته است کودکان را به سمت تفکری عمیق در عین حال منطقی ، استدلال ، تحلیل عددی و… سوق دهد. با این روش کودک به هیچ عنوان از مطالعه ریاضیات آزرده نخواهند شد و بالعکس به سمت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه سوق داده میشوند.

در کلاس های آی مت چه چیز هایی آموزش داده می شود ؟

سوالی که ذهن 80 درصد والدین را به خود مشغول کرده است. البته مطرح شدن این سوال در ذهن امری بسیار طبیعی است. والدین موظف هستند در مورد کلاسی که قصد دارند فرزندشان را در آن ثبت نام کنند اطلاعات جامعی داشته باشند.

آی مت یک نوع آموزش ریاضیات است که بر مبنای اصول آموزشی استاندارد و بین المللی است. اگر بخواهیم با دید کلی به آن بنگریم باید بگوییم کلاس های آی مت بر دو محور اصلی است.

محور اول آی مت بر مبنای آماده سازی کودک از طریق معرفی زبان ریاضیات و کاربرد آن است. در درجه اول کودک با تمام قوانین پایه ای ریاضیات آشنا میشود و مهم تر از تمام این مسائل کاربرد آن در زندگی روزمره را درک خواهد کرد.

در نظام آموزشی قدیم کودکان تنها در این تفکر بودند که چرا باید به فرا گیری علم ریاضی بپردازند، از خواندن مطالب دشوار چه چیزی نسیب آنها خواهد شد.

اما کودک در کلاس های آی مت میتواند کاربرد ریاضی در زندگی روزمره خود را به وضوح درک کند.  اما قبل از دانستن کاربرد این علم لازم است تا کودک به صورت کامل با مفاهیم آشنا گردد.

مفاهیم ریاضیات برای کودک بسیار وسیع است و تنها شامل الگوهای ریاضی ، اجسام ، قوانین جمع و تفریق و… نمیشود بلکه کودک در کلاس های آی مت با مفاهیمی همچون فاصله ، ارتفاع ، حجم ، ساعت برای سنجش زمان ، پیش بینی ، ارزیابی و… نیز آشنا می گردد.

در هنگام آموزش مربیان به صورت مداوم کودکان را به بحث و اظهار نظر وادار می کند. تمامی این مفاهیم از طریق بازی های مختلف ، شعر های مرتبط و… به کودک انتقال داده می شود و همین عامل باعث ثبات ذهنی مطالب خواهد شد.

محور اصلی دیگری که در کلاس های آی مت روی آن تمرکز می شود درک اعداد است. درک اعداد فلسفه ی مهمی دارد و در یادگیری ریاضیات بسیار مفید است.

توجه داشته باشید درک اعداد با شمارش اعداد کاملا متفاوت است. اغلب کودکان با تلاش های والدین در سنین سه سال به بعد قادر به شمارش خواهند بود.

اما درک مفهومی اعداد با شمارش آن موضوعاتی کاملا متفاوت است. در کلاس های آی مت کودک کاملا مفهوم اعداد را در غالب بازی های مرتبط درک خواهد کرد.

مباحث کلاس آموزش ریاضی و خلاقیت

منظور از مفاهیم پایه در آی مت چیست

تا به اینجا بارها و بارها صحبت از مطالب پایه به میان آوردیم اما مطالب پایه چیست؟ مطالب پایه به مجوعه ای از اطلاعات اولیه برای یادگیری ریاضی از جمله قوانین ریاضیات ( جمع و تفریق و.. ) ، آشنایی با ابعاد ( بزرگ و کوچک و… ) ، آشنایی با پارامترهای اندازه گیری ( متر، کیلو گرم و.. ) ، آشنایی با اشکال هندسی و… می باشد.

کودک قبل از هر چیزی نیاز به دانستن این اصول دارد. در کلاس های آی مت یا به اصطلاح خلاقیت و ریاضی مطالب به صورت پلکانی به کودک انتقال داده می شود تا درک آن برایش قابل فهم باشد.

نکته ی حائز اهمیت دیگر تکرار بیش از حد مطالب است. در حالت کلی مغز انسان به شدت وابسته ی تکرار و تمرین است.

شما اگر دشوار ترین مطالب و علوم را طی برنامه ریزی صحیح تمرین و تکرار کنید قطعا بعد از مدت زمان کوتاهی این مطالب ملکه ذهنتان خواهد شد.

در مورد کودکان نیز قضیه به همین شکل است اگرچه مغز کودک بسیار آماده ی یادگیری است اما با این وجود اگر تمرین و تکرار نباشد پس از مدتی مطالب را فراموش خواهد کرد.

کلیه مطالب آموزشی در کلاس های آی مت در قالب بازی مطرح می گردد. حتی تمرین و تکرار مطالب قبلی نیز تنها به صورت بازی برای کودک مطرح میشود و همین امر باعث اشتیاق کودک برای حضور در کلاس های آی مت می شود.

میزان ماندگاری مطالب ریاضی در ذهن کودک

میزان ماندگاری آی مت در ذهن کودک

معمولا وقتی توضیحاتی تکمیلی در مورد آی مت به والدین ارائه می شود اکثرا در مورد ماندگاری مطالب کلاس های آی مت اظهار نگرانی می کنند.

این نکته را در نظر بگیرید که متخصصانی که سالیان سال به دنبال تحقیق در مورد آی مت و کشف این روش بودند قطعا تمام جوانب را در نظر گرفته اند، از نظر محققان تنها مسائلی در ذهن بشر ثبات دارد که یک اصول و منطقی آن را توجیه کند به این معنی که تنها مطالبی که از لحاظ مفهومی برای شخص واضح باشد در ذهن ثبت می گردد.

این نکته در مورد تمام انسان ها و به ویژه کودکان صادق است. اگر قرار است موضوعی را برای کودکان روشن ساخت که تا ابد در ذهن خود آن را محفوظ نگه دارند باید مفهوم آن را برایشان روشن ساخت.

آی مت آنقدر ریشه ای و مفهومی اطلاعات را به کودک منتقل می کند که جای هیچ گونه سوالی در ذهن کودک باقی نمیماند. یکی از تکنیک هایی که مربیان آی مت از آن بهره می برند ارائه مطالب آموزشی در قالب بازی های هدفمند است تا علاوه بر اینکه اشتیاق در کودک به وجود آید میزان ماندگاری و ثبت مطالب نیز به بهترین شکل صورت گیرد.

مورد دیگری که کمی قبل نیز به آن اشاره کردیم تمرین و تکرار است. محققین که ابداع گر روش آی مت بودند مدت زمان بسیاری را به مطالعه و آنالیز مغز انسان ها اختصاص دادند تا بتوانند یک الگوریتم صحیح آموزشی را برای آموزش ریاضی به کودک بیابند.

مطابق تحقیقات صورت گرفته مغز انسان در اثر تمرین و تکرار است که به ثبات خواهد رسیدبه این معنی که اگر هر موضوع و علم دشواری مداوم برای انسان ها تکرار شود ماندگاری بیشتری در ذهن خواهد داشت.

در مورد کودکان نیز به همین شکل است. اگر تمامی مطالبی که قصد دارید به کودک خود انتقال دهید را با تمرین و تکرار مداوم به او بیاموزید قطعا نتیجه ای مثبت دریافت خواهید کرد.

ابداع گران روش آی مت با استفاده از تمرین و تکرار مداوم به ثبت مطالب در ذهن کودک کمک شایانی کرده اند. با این وجود والدین عزیز هیچگونه نگرانی بابت ماندگاری مطالب در ذهن فرزند دلبندشان نداشته باشند.

نظرتان را بنویسید

سبد خرید