مونته سوری چیست

مونته سوری چیست

مونته سوری چیست ؟

مونته سوری یکی آشنا ترین واژه هایی که اغلب ذهن والدین را به خود مشغول می کند. امروزه والدین به دنبال روش هایی هستند که کودکشان در بهترین شرایط با علوم مختلف آشنا شود.

والدین برای ثبت نام فرزند خود به هر مکان آموزشی که مراجعه می کنند با واژه مونته سوری مواجه میشوند.

به راستی مونته سوری به چه معنا است؟

چرا امروزه تا این حد به متد آموزشی اهمیت داده می شود؟

آیا واقعا این روش در میزانن یادگیری کودک تاثیرگذار است؟

در این مقاله قصد داریم به تمام نکات لازم در مورد متد مونته سوری بپردازیم و شما عزیزان را به صورت کامل با این متد آموزشی آشنا سازیم.

کودکان با ذهن آماده ای که دارند قادر به یادگیری علوم نوین هستند ولی این علوم را چطور می توان به کودک آموخت؟

سوالی که شاید ذهن 70 درصد والدین مشغول به آن است. البته این دغدغه فکری امری کاملا طبیعی است. باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی هنری همه جانبه با کادر آموزشی مجربی که دارد به آموزش کودکان شش ماهه تا چند ساله می پردازد و همین موضوع همواره برای والدین سوال بر انگیز بوده است که چطور می توان به کودکی که تنها 8 ماه داد آموزش داد. در ادامه به توضیحات بیشتری پیرامون این موضوع می پردازیم.

امروزه اکثر مدارس، مهد کودک ها، کلاس های آموزشی کودک و… از روش مونته سوری برای آموزش های خود بهره می گیرند.

بی شک وقتی نام آموزش به میان می آید افراد به یاد آموزش های دوران زندگی خود می افتند و به هیچ عنوان حاضر نیستند کودک دلبندشان از سنین کم با این آموزش ها آشنا شود.

اما علم دستخوش پیشرفت های بسیاری شده است که و حتی آموزش نیز تغییرات چشم گیری داشته است. محققان و روانشناسان به صورت مداوم در حال تحقیق و بررسی های مختلفی هستند تا بهترین روش های آموزشی را کشف نمایند.

باتوجه به تحقیقاتی که از سمت روانشناسان خبره جهان صورت گرفته است بهترین روش آموزشی که مختص کودکان می باشد متد مونته سوری می باشد.

کودکان در این سن حساس به تنها چیزی که احتیاج دارند بازی است. مونته سوری به عنوان برترین متد آموزشی کودک تنها به آموزش در عین آرامش می پردازد.

مونته سوری آنچه که کودک در زندگی به آن نیاز دارد را در قالب بازی های مختلف که به صورت فردی و گروهی انجام می شود ارائه می دهد.

درواقع مونته سوری روشی است که سعی دارد آگاهی کودک را نسبت به مسائل پیرامون خود با افزایش بیش شخصی افزایش دهد.

 

تاریخچه برترین متد آموزی

تاریخچه مونته سوری

قطعا برایتان جالب خواهد بود که بدانید ابداع کننده ی این متد آموزشی چه کسی بود، کسی که برای اولین بار روش مونته سوری را پایه گذاری کرد دکتر ماریا مونته سوری نخستین بانو پزشک در ایتالیا بود.

از آنجا که وی اولین پزشک خانم بود اکثر مراکز درمانی و بیمارستان ها حاضر به همکاری با او نبودند و به ناچار مشغول به کار در یک موسسه مربوط به کودکان معلول و بیمار شد. شاید همین محدودیت مهم ترین نقش را در موفقیت این پزشک نامی داشت.

 

امروزه از کلاس های مادر و کودک تا کلاس های تخصصی تر مثل نقاشی کودکان اصول مونته سوری را سر لوحه کار خود قرار می دهند.

ماریا مونته سوری در طول مدت خدمت خود به کودکان بیمار تمام عوامل را مورد بررسی قرار داد. در نتیجه ی تحقیقات پی دی پی که به عمل آورده بود متوجه شد اغلب کودکان امکان کسب تجربه را ندارند.

او برای ارائه ی نظریه ای بر پایه ی عقل وو منطق نیازمند ارتقاء سطح علمی خود بود. به همین جهت در این زمان ماریا مونته سوری مجددا به تحصیلات آکادمی پرداخت و این بار در رشته ی علوم تربیتی و جامعه شناسی وارد دانشگاه شد.

در آن زمان بود که نظریه ی بینظیر ماریا تکمیل و معرفی شد.

چرا مونته سوری از بهترین متدهای آموزشی است؟

تا به اینجای کار اندکی در مورد مونته سوری و تاریخچه ی آن صحبت کردیم. حال سوالی که مطرح می شود این است چرا مونته سوری؟

در قسمت فوق به این موضوع اشاره مستقیم کردیم که این متد آموزشی کودکان تحت آموزش هایی مبتنی بر اصول زندگی قرار دارند. درواقع این آموزش معنای واقعی آموزش است زیرا مهم ترین رکنی که کودک باید قبل از هر چیزی با آن آشنا شود اصول حاکم بر زندگی است.

قطعا با کودکانی که از بازی های گروهی اجتناب می کنند رو به رو شده اید، به نظرتان چه چیزی باعث شده است تا این کودک به انزوا کشیده شود؟

چرا کودک از جمع دوستان خود دوری می جوید؟

توجه داشته باشید کودک شما وقتی پای به این دنیا می گذارد هیچ علمی از رفتار درست ندارد این شما هستید که خوب و بد را به او می آموزید و او را به سمت درست هدایت می کنید.

امروزه باتوجه به مشغله ای که والدین در زندگی خود دارند برخی از نکات تربیتی که مهم ترین ارکان زندکی فرد را تشکیل می دهد نمیتوانند به خوبی به کودکانشان آموزش دهند.

والدین نمیتوانند اهمیت کار گروهی را به وضوح برای فرزندانشان روشن کنند. این متد آموزشی به خصوص تک تک ضعف های پرورش کودکان را مورد بررسی قرار داده است و متناسب با هر یک بازی به خصوصی ابداع کرده است تا باتوجه به فهم کودک مفاهیم زندگی را برایش معنا سازد.

تمامی آموزش های این روش برای راحت تر شدن زندگی است و تنها برای این مطرح شده است تا مشکلات اجتماعی جوامع برطرف شود و جامعه ای سرشار از آرامش به وجود آید.

سه رکن قابل اهمیت در این متد آموزشی صلح، همکاری و احترام متقابل است. اگر هر یک از این ارکان در تک تک افراد جامعه وجود داشت قطعا جامعه ای به دور از بدی ها و آشوب به وجود می آمد.

مربیانی که این متد آموزشی ویژه را برای تربیت کودکان در پیش می گیرند در ابتدا احترام را به کودک یاد می دهد، ذهن کودکان همانند یک ویدئو تمام اتفاقات ، صحبت ها و وقایع را ثبت می کند بهترین راه آموزش به کودک این است که این ارزش ها در مربی نشان داده شود.

مربیانی که آموزش های خود را بر اساس متد مونته سوری بنا نموده اند معنا و مفهوم احترام متقابل را به عینه با رفتار خود به کودک نشان می دهند برای تحقق این امر مربی بدون توجه داشتن به ظاهر مختلف افراد بر اساس ارزش های انسانی به تک تک آنها احترام می گذارد.

اگر در ابتدا به کودکان این موضوع آموزش داده شود در زندگی آینده به هیچ عنوان با مشکل مواجه نخواهند شد.

همین ویژگی مثبت انسانی باعث شده است امروزه اگر یک کودکی که از لحاظ سلامت جسمانی با سایر کودکان تفاوت دارد به راحتی و بدون هیچ گونه آزردگی خاطر مشغول به فعالیت عادی و بازی با دوستان خود شود.

در صورتی که اگر همین شخص با نقص جسمانی که دارد وارد یک موسسه آموزشی یا محیطی شود که افراد فاقد این ویژگی مثبت اخلاقی باشند شدیدا آزرده خاطر خواهد شد و این موضوع عوامل مخرب شخصیتی را برای فرد به وجود خواهد آورد.

تمام افراد بر این موضوع واقف هستند که آینده ی هر جامعه ای در دست کودکان است، در کلاس هایی که از این متد آموزشی استفاده می شود کودکان نیز با این واقعیت رو به رو می شوند و خود را به گونه ای مسئول می دانند.

تمامی جنگ های خارجی و داخلی که تا کنون شاهد آن بودیم از عدم وجود صلح و دوستی بین انسان ها نشات می گیرد. مهم ترین نکته ای که به کودکانی که تحت این متد آموزشی هستند گوشزد می شود برقراری صلح است.

اگر از ابتدا به تمام نسل های بشریت صلح و آرامش را آموزش می دادند اکنون شاهد این حجم از نا آرامی های جهانی نبودیم. کلاس های مونته سوری دید فرزند شما به جهان هستی را تغییر می دهد و از او فردی مفید می سازد.

مونته سوری چیست

اهداف تشکیل کلاس هایی بر مبنای این اصول آموزشی

اصلا چرا این متد آموزشی تا این حد محبوب است و امروزه تا این حد رواج پیدا کرده است؟ این اصول آموزشی چه هدفی دارد؟

در این قسمت قصد داریم به اهداف این اصول آموزشی اشاره نماییم.

اگر بخواهیم به اهداف کلی آموزش های مونته سوری بپردازیم با دو مورد مواجه می شویم:

  • بهبود سرعت یادگیری کودک
  • بهبود وضعیت کلی کودک

دو موردی که در قسمت فوق به آن اشاره شد از اهداف کلی بازی های مونته سوری است اما در واقع مونته سوری یکی از روش های آموزشی است که به موجب آن فعالیت های روزمره کودکان کاملا کنترل شده در جهت ارتقاء سطح فردی آنها خواهد بود.

فعالیت های فردی افراد شامل فعالیت های اجتماعی، فعالیت های فردی، رشد هوش هیجانی، فعالیت هایی که رشد جسمی کودک در گروی آن است، فعالیت های آموزشی و تحصیلی و… در اصول آموزشی مونته سوری مورد هدف قرار می گیرد.

مربیانی که متد مونته سوری را اجرا می کنند تنها هدف ارتقاء فعالیت های کلی کودک دارند.

کودک در کلاس های آموزشی که از این روش استفاده می کنند مفهوم احترام متقابل را متوجه خواهد شد. او با مفهوم کارهای اجتماعی و فعالیت های گروهی آشنا می شود و به اهمیت آن پی می برد.

اگر استفاده از این روش آموزشی در جامعه نهادینه شود دیگر تا این حد با جنایاتی که در سطوح مختلف اتفاق می افتد مواجه نخواهیم شد.

روش مونته سوری به کودک ارزش های درونی آموخته می شود. در این روش کودکان به اهمیت خود پی می برند و خود را فرد مهمی تلقی می کنند.

کودک در اثر آموزش از طریق این متد جدید کاملا درک می کند که در این دنیا نقش مهمی را ایفا می کند. وقتی کودک از ارزش خود و میزان تاثیر گذاریش در اجتماع اطلاع یافت با تمام وجود سعی می کند اخلاق خوب را درک کند و انعکاس آن را در وجود خود بروز دهد.

کودکان از سنین کم با خوب و بد آشنا خواهند شد و با نتیجه های این رفتارها را به خوبی درک خواهند کرد و نا خود آگاه به سمت خوبی ها گرایش پیدا می کنند.

در روش مونته سوری نه تنها مربی بلکه والدین نیز بسیار دخیل خواهند بود و تمامی این ارزش ها باید در خانواده نیز رعایت شود تا کودک بتواند با نگاه به والدین خود آن را درک کند.

البته این عوامل تاثیرات مثبتی دارد که هر فرد در طول زندگی اجتماعی خود به آن نیاز دارد اما این متد آموزشی یک نکته ی مثبتی که دارد ایجاد شوق یادگیری در کودک است.

آموزش هایی که در این روش وجود دارد آنقدر حرفه ای است که کودک نسبت به یادگیری اشتیاق پیدا می کند. در این روش کودک از چارچوب آموزش های خشک قدیمی خارج شده و اندکی فراتر می رود.

قطعا سرعت یادگیری کودکان با یکدیگر متفاوت خواهد بود در این متد به خصوص کودک متناسب با سرعت یادگیری خود به سراغ درک مفاهیم جدید می رود.

در این روش آموزشی تمام کودکان آزادی دارند و هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. به عنوان مثال کودکی که سرعت یادگیری بالایی دارد اصلا معطل دوستان خود نمیماند و برای یادگیری موارد جدید می شتابد و در مقابل کودکی که سرعت یادگیری پایینی دارد اصلا نگران نخواهد بود و به هیچ عنوان حس ناکامی نخواهد داشت.

البته این عبارت شاید باعث سوء برداشت شما عزیزان شود در این متد نیز حس رقابت وجود دارد اما کودک با توانایی های فردی خود آشنا است و متناسب با آن تلاش می کند و خود را با حداکثر توانایی های خود در هر حوزه به خصوص می سنجد.

مزایای برترین متد آموزشی

تا الان تنها نسبت به روش مونته  و اهمیت وجود آن در سیستم آموزشی هر جامعه صحبت کردیم. اما چه چیزی باعث می شود تا یک متد آموزشی تا این حد اهمیت پیدا کند؟

اصلا این متد آموزشی چه مزایای دارد؟ تبعات آن برای کودک و جامعه چیست؟

در این قسمت قصد داریم شما را با مزیت ها و نکات مثبتی که این روش آموزشی برای کودک به ارمغان می آورد اشاره کنیم و به توصیف دقیق تر بپردازیم.

رابطه ی بین زندگی عملی و مهارت های لازمه برای زندگی 

در این متد آموزشی به کودک آموخته می شود که چطور می تواند زندگی خود را کنترل کند. در اصطلاح عامیانه تر کودک در آموزش های مربوط به زندگی عملی می آموزد که چطور می تواند از پس زندگی شخصی خود برآید.

او باید به عنوان یک فرد در یک سن به خصوص بتواند قسمتی از کارها و فعالیت های شخصی خود را به خوبی انجام دهد.

شاید تمامی این عوامل باعث شده است از این روش به خصوص با نام متد ” علمی-آموزشی ” نیز یاد شود. دقیقا این نام نشات گرفته از اصولی است که منجر به پیشرفت کودک از خردسالی تا بزرگسالی می شود.

 این روش آموزشی به کودک کمک می کند ساده ترین و پیش پا افتاده ترین مسائل زندگی تا حساس ترین و سخت ترین مسائل خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

کودکی که تحت آموزش های مونته سوری قرار می گیرد موظف است برخی از فعالیت های روزمره خود را انجام دهد البته شاید موظف بودن واژه ی مناسبی نباشد درواقع مربی صحیح ترین شکل انجام فعالیت های روزمره خود را می آموزد و از انجام آن لذت می برد.

شاید انجام این امور برای افراد بالغ پیش پا افتاده باشد اما کودک در این سن به خصوص با انجام همین فعالیت های پیش پا افتاده به وجد می آید و به میزان توانایی های خود پی می برد و از تبعات مثبت آن میتوان به اعتماد به نفس بالای فرد نام برد.

درواقع این روش آموزشی باعث می شود تا کودک نسبت به انجام فعالیت های روزمره خود کنجکاوی نشان دهد و آنها را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

مونته سوری در آموزش ریاضی به کودک

این متد آموزشی یک روش جدید و ویژه در آموزش علم ریاضیات داشته است. امروزه با شیوع روش مونته سوری کودکان به بهترین شکل ممکن علم ریاضیات را می آموزند و از یادگیری آن لذت می برند.

با ورود این روش آموزشی ویژه کودکان به علم ریاضیات عشق می ورزند، مونته سوری دقیقا روشی است که بیس کلاس های خلاقیت و ریاضی کودک را تشکیل داده است.

با ورود این متد به نظام آموزشی کشور دیگر روش های انتزاعی و نامفهوم جای خود را به روش های قابل درک و آسان سپرد.

آموزش مفاهیم مختلف با استفاده از حواس پنج گانه 

کودک در سنین مختلف زندگی خود تجربه گر حواس مختلفی است درواقع در هر لحظه از زندگی با آشنایی حواس پنجگانه خود آمادگی لازم برای انجام فعالیت های پیچیده تری را در خود می بیند.

قطعا افرادی که با این متد اندکی آشنایی داشته باشند به این موضوع پی میبرند که محققان رشد و ارتقاء این حواس را بیشتر در سنین 2 تا 6 سالگی میدانند. این روش آموزشی بهترین راهکارها را در غالب بازی و آزمون و خطا به کودک آموزش می دهد.

رشد اجتماعی کودک

کودک باید با این واقعیت مواجه شود که مبنای زندگی انسان ها در جامعه بشریت گروه و فعالیت های گروهی است. کودک باید با ارزش های گروه و روابط اجتماعی صحیح آشنا گردد.

اغلب در کلاس هایی که از روش مونته سوری برای تدریس استفاده می شود کودک در گروه بندی های مشخصی قرار می گیرد. کودک از همین ابتدا باید بیاموزد که چطور با جامعه آشنا شود و در فعالیت های گروهی چه پارامترها و المان هایی تاثیر گذار است.

امروزه باتوجه به شرایط زندگی که وجود دارد اگر کودک از کلاس های مختلف با این متد آموزشی استفاده نکند فردی منزوی خواهد شد که با هیچ یک از اصول روابط اجتماعی آشنایی نخواهد داشت.

مونته سوری با سایر متد آموزشی چه تفاوتی دارد؟

این سوالی است که ذهن افراد را به خود مشغول ساخته است. تا کنون اشاره های غیر مستقیم به این موضوع داشایم اما در این قسمت دقیقا به شفاف سازی این مورد می پردازیم.

برای چند لحظه دوران کودکی خود را به یاد آورید. شما در کودکی خود با چه روشی آموزش دیده اید؟

در آموزش های قدیمی تنها از خواندن، نوشتن و تکرارهایی خسته کننده استفاده میشد. در متد آموزشی قدیم اغلب به آموزش هایی سخت گیرانه پرداخته میشد.

مونته سوری به عنوان برترین متد آموزشی بر خلاف سبک آموزشی قدیم کودک مجبور است باتوجه به حواس پنجگانه خود یادگیری هایی داشته باشد.

در این متد آموزشی در اولین مرحله کودک با معیارهای اجتماعی که در زندگی گروهی تاثیر گذار است آشنا میگردد و پس از آن است که وارد آموزش هایی جدی تر می شود.

در روش آموزشی مونته سوری به هیچ عنوان سخت گیری اصول آموزشی قدیم وجود ندارد و همه چیز اصولی و مرحله به مرحله مطابق با میل و خواسته کودک انجام می شود.

وسایل آموزشی مونته سوری

این متد آموزشی همانند روش های دیگر مستلزم ابزرا به خصوصی است که فرآیند آموزش را تسهیل می دهد. در این قسمت قصد داریم پیرامون ابزارهای آموزشی این متد نوین آموزشی توضیحاتی همه جانبه ارائه دهیم تا کاملا شفاف سازی شود.

در مورد ابزار آموزشی مورد استفاده در مونته سوری تنوع بسیار زیاد است در حالت کلی اولین گام این آموزش تقویت حواس پنج گانه کودکان است.

در راستای برآورده ساختن این حواس از ابزراهای به خصوصی استفاده می شود. به عنووان مثال برای تقویت حس بینایی کودکان عموما از استوانه هایی چوبی استفاده میشود .

این استوانه ها امروزه در تمامی فروشگاه های اسباب بازی فروشی موجود می باشد. این ابزار ویژه همانطور که در شکل ذیل  مشاهده می نمایید از چند استوانه ی دیگر با ابعاد مختلف تشکیل شده است.

کودک باید با استفاده از این ابزار آموزشی ابعاد و اندازه های مختلف را درک کند.

یا در مورد حس لامسه کودکان از ابزرا بسیار ساده که در تمام خانه ها موجود است استفاده می شود. در کلاس های دقت سرعت و تمرکز کودک که کاملا بر مبنای روش مونته سوری است به وفور از این روش برای تقویت حس لامسه استفاده می شود.

در این کلاس مربی سه ظرف پر از آب با دمای متفاوت را در اختیار کودک قرار می دهد تا با استفاده از آن از طریق حس لامسه به سردی و گرمی واقف شوند.

اینها تنها موارد اندکی از بازی های مونته سوری بود که برای شفاف سازی از آن نام برده شد.

امیدواریم این مقاله آموزشی مورد پسند شما واقع شده باشد.

نظرتان را بنویسید

سبد خرید