مراحل نقاشی کشیدن کودکان

مراحل نقاشی کشیدن کودکان

مراحل نقاشی کشیدن کودکان

نقاشی کشیدن کودکان دنیایی عجیب و غریب است که مستلزم بررسی های بسیاری می باشد. نقاشی کشیدن کودکان اغلب برای والدین بسیار عجیب و غریب است اما باید بدانید نقاشی کشیدن کودکان گویای بسیاری از عوامل درونی کودکان است. درواقع برای کشف عواطف کودکان به راحتی می توان از نقاشی های آنها کمک گرفت. یکی از مهم ترین فعالیت های روانشناسی که امروزه در جامعه روانشناسان وجود دارد کشف روحیات و عواطف دورنی کودکان به واسطه نقاشی کشیدن کودکان می باشد. روانشناسان کودکان به راحتی با آنالیز نقاشی کودکان به زوایای پنهانی وجودی کودک پی برده و از این طریق می توانند بسیاری از مشکلات روحی و عاطفی کودک را شناسایی و با ارائه راهکارهایی در صدد رفع آن برآیند.

تا به به نقاشی کشیدن کودکان توجه کرده اید؟ تنها کافی است یک ماژیک در اختیار کودک قرار داده و سپس شاهد وقایع پس از آن باشید. این کودک با در دست داشتن یک ماژیک کوچک و در دست داشتن یک وسیله برای نقاشی در ابتدا به آرامی ماژیک را به سمت بالا و پایین هدایت می کند و حرکاتی کنترل شده دارد و به محض آن که مغز او آماده نقاشی کشیدن می شود حرکات بدن او نیز با حرکات دستانش همراه خواهد شد. شاید شما به عنوان شخصی که هیچ آشنایی با علم روانشناسی نداشته باشید در هنگام مواجه شدن با این کودک قطعا به این موضوع خواهید اندیشید که این امر کاملا طبیعی است که کودک از خود بروز می دهد اما در واقع از دید روانشناسان خبره این عکس العمل کودکان گویای ادغام ذهن و احساسات کودک است که این امر منجر به بروز حرکات فیزیکی کودک می شود.

نقاشی کشیدن کودکان به نوعی منجر به تصور کشیدن رویاها، خیال ها و تصورات درونی و ذهنی کودکان می باشد. همانطور که در سری مقالات کودک همواره به این موضوع اشاره شده است کودکان دارای روحیات لطیفی هستند که کوچک ترین موردی در زندگی آنها منجر به مشکلات روانشناختی بسیار عمیقی خواهد شد. همانطور که میدانید کودکان در سنین ابتدایی زندگی خود قادر به بیان مشکلات به خصوص مکلات عاطفی خود نخواهند بود به همین جهت است که روانشناسی رفتاری در این سن موضوعی بسیار قابل اهمیت است که همواره به والدین پیشنهاد می شود از ن بهره گیرند. شاید مشاهده نقاشی کشیدن کودکان در لحظه اول برای والدین اصلا چیز عجیب و غریبی نباشد و به این موضوع بیاندیشند که به مرور زمان نقاشی کودک آنها تکامل پیدا خواهد کرد، البته این موضوع کاملا صحیح است زیرا به مرور زمان نقاشی های کودکان سیر تکامل خود را طی خواهد کرد و شاید از ابتدا با چند خط نامفهوم شروع شده و در اینده به نقاشی های حرفه ای تری تبدیل گردد اما در تمامی این نقاشی ها از همان خطوط ساده تا نقاشی های مفهومی راز بزرگی نهفته است که با دقت می توانید آن را کشف نمایید.

مراحل نقاشی کشیدن کودکان را می توان در چهار مرحله ی طراحی دسته بندی کرد، که برای بهبود و توسعه روند رشد کودکان با سن پایین و از پانزده ماهگی تا سه سالگی مناسب می باشد.  با ارائه تجربیات مکرر سرگرم کننده با انواع نقاشی کشیدن ها، پیشرفت رو به رشد کودکان را در طول زمان مشاهده خواهید کرد. 

در این مقاله منحصرا به سیر تکاملی نقاشی کشیدن کودکان خواهیم پرداخت. نکته حائز اهمیت در مورد نقاشی کشیدن کودکان طی کردن مراحل تکاملی است. هر کودکی هنگامی که توانایی گرفتن مداد در دست را داشته باشد سعی در کشیدن نقش و نگاری بر روی کاغذ خواهد داشت. اما باید بدانید نقاشی کودکان نیز همانند سایر توانایی های آنها به صورت مداوم در حال رشد و تکامل است. تنها کافی است این توانایی و استعداد کودکان را کشف و برای تکامل آن راهککارهایی ارائه دهید.

چگونه نقاشی کودکتان در طول زمان تغییر می کند

از خلاقیت به عنوان پلی برای یادگیری نام برده می شود. هنگامی که کودک شما خلاق و کنجکاو است، نقاشی کردن می تواند پاسخ هایی را برای حل مشکلات او مطرح کند، مثل اینکه چگونه قرار گیری صحیح آجر های یک دیوار می تواند برج را از سقوط حفظ کند. پرورش خلاقیت با کمک پیوستن به دوره نقاشی، به فرزندتان کمک می کند تا زمانی که شروع به مدرسه رفتن کرد به یک دانش آموزان متفکر، با حس کنجکاوی بالا و با اعتماد به نفس تبدیل شود. یکی از مهم ترین راه هایی که به پرورش خلاقیت در کودک نو پا منجر می شود این است که با استفاده از مواد و ابزار نقاشی آن ها را تجربه نماید. در ابتدای مراحل نقاشی کشیدن کودکان، و یا شروع شرکت در دوره نقاشی، همه چیز حتی به دست آوردن لوازمی مانند مداد رنگی های گوناگون و رنگارنگ می تواند برای کودک جالب و هیجان انگیز باشد. در ادامه فرزند شما هماهنگی بین دست و نحوه نگه داشتن مداد رنگی و چگونگی کشیدن خط بر روی کاغذ را در می یابد. او قدرت علت و معلول را تجربه می کند. تصور کنید این موضوع می تواند چقدر برایش هیجان انگیز باشد که اکنون می تواند یک نشانه حقیقی از جهان پیرامون خود را خلق کند. این جهش در مهارت های فکری، همراه با کسب توانایی های جدیدی مانند نگهداشتن اجسام در دست و انگشتانش می باشد. کنترل رشد کودک همراه با پرورش عضلات دست، به او این اجازه  را می دهد تا بتواند یک نشانگر یا قلم مو را با هدف مشخصی که در ذهن دارد بر روی کاغذ حرکت دهد.

توجه داشته باشید که جدول زمانی فهرست شده در زیر تقریبی است؛ فرزند شما می تواند این مهارت ها را سریعتر یا کندتر ولی در عین حال به شکل بسیار مناسبی به دست آورد. رشد برای هر کودک یکسان نیست، اما با ارائه تجربیات مکرر سرگرم کننده با انواع تجربه های نقاشی، پیشرفت رو به جلو را در طول زمان در کودکتان مشاهده خواهید کرد.

خط خطی کردن کودکان

مراحل نقاشی کشیدن کودکان: خط خطی کردن (15 ماه تا 2 سال و نیم)

خط خطی کردن یکی از ابتدایی ترین مراحل نقاشی کشیدن کودکان است. معمولا خط خطی کردن برگه های سفید از علایق کودکان پانزده ماه الی دو سال است. کودکان در این سن هنوز قادر به کنترل کامل اعضای بدن خود نیستند و مهم تر از این موضوع تصورات ذهنی آنها از محیط اطرافشان بسیار محدود است و هیچ آموزشی از نقاشی ندیده اند و تمامی این عوامل دست به دست هم می دهد تا حاصل در دست گرفتن مداد برای کودکان چیزی جز چند خط خطی ساده نباشد. این اولین مرحله سیر تکامل نقاشی کشیدن کودکان می باشد که البته به مرور زمان تکامل میابد. اما این بدان معنا نیست که این خط خطی ها هیچ معنایی ندارند و تنها ناشی از حرکات اتفاقی دستان کودک است. بلکه بالعکس این خط خطی ها به خودی خود بسیار رمزگشا می باشد تنها کافی است بر مبانی علم روانشناسی احاطه داشته باشید و بتوانید مطابق با آنها کودک خود را آنالیز عاطفی نمایید. البته لازم میدانیم در این لحظه نکته ای را بیان کنیم تا از بروز رفتارهای نادرست والدین جلوگیری به عمل آوریم. اغلب هنگامی که والدین به رمز و راز های موجود در نقاشی های کودکان پی می برند در صدد یافتن مشکلات کودک خود بر می آیند اما به جهت آنکه در این زمینه علمی ندارند اغلب نه تنها به کودک خود کمکی نمی کنند بلکه باعث آسیب هاب روانی جدی به کودکان خواهند شد. اگر قرار است اولین مرحله نقاشی کشیدن کودکان را مورد بررسی قرار دهید باید در این زمینه اطلاعاتی کامل داشته باشید و در صورت لزوم با روانشناسان و روانپزشکان مشورت نمایید و برای رفع مشکلات کودک خود از علم و تجربیات آنها استفاده نمایید.

اما این مرحله از نقاشی کشیدن کودکان چه فوایدی دارد و اصلا چرا کودکان در سیر تکامل نقاشی کشیدن از خط خطی شروع می کنند. همانطور که بیان شد در اولین سنی که کودک توانایی در دست گرفتن مداد را در وجود خود احساس می کند عضلات او بسیار ضعیف هستند و گذشته از آن مغز کودک هنوز قادر به کنترل کامل مداد را از طریق دستان کودک نیست به همین جهت در دست گرفتن مداد توسط کودک تنها منجر به خلق چندین خط خواهد بود. البته این خطوط تنها از دید شما به عنوان یک فرد بالغ چند خط خطی است در صورتی که برای کودکان موضوعی بسیار هیجان انگیز است. کودک با در دست گرفتن مداد به تنهایی توانست خطوطی را بر روی کاغذ ایجاد کند و از این موضوع بسیار هیجان زده خواهد بود. دقیقا اولین مرحله نقاشی کشیدن کودکان برای آنها بسیار جالب است به نحوی که نسبت به آن اشتیاق بسیاری نشان خواهند داد.

به مرور زمان هرچقد خط خطی های بیشتری توسط کودک خلق گردد عضلات کوچک او بیشتر تقویت خواهند شد و مهم تر از آن مغز کودک با آنالیز محیط اطراف خود قادر به خلق نقاشی هایی بهتر و هدفمند تر خواهد شد. عموما کودکان تا سن دو سالگی از خلق خط خطی های ریتمیک خود لذت می برند اما از نظر روانشناسی کودکان تا به این سن از رسم خطوط به عنوان نقاشی لذت نمی برند از آنجا تمام اعضای بدن کودک در حال انجام فعالیتی جدید می باشد به همین جهت کودک از رسم خط خطی ها به عنوان یک فعالیت بدنی لذت می برد و آثار هنری خود را تنها با چنین دیدگاهی ادامه می دهد.

اغلب والدین با مشاهده خط خطی ها از فرزند خود نا امید شده و به این فکر می افتند که قطعا کودک من استعداد هنری ندارد اما والدین گرامی باید بگوییم این سن برای تشخیص استعداد کودک بسیار کم است زیرا کودک شما هنوز توانایی کنترل اعضای بدن خود به صورت کامل ندارد و مطابق این خط خطی ها به هیچ عنوان نمی توان نسبت به استعداد درونی کودک تصمیم گرفت. برای آن دسته از والدینی که انتظار نقاشی های خارق العاده ای از کودکان خود دارند باید بگوییم مرحله خط خطی کردن تنها ابتدایی ترین مرحله نقاشی کشیدن کودکان می باشد. اجازه دهید با بیان مثالی این موضوع را آشکار سازیم. صحبت کردن از نظر انسان بالغ امری بسیار ساده و پیش پا افتاده ای است که اغلب انسان ها این توانایی را دارند. اما آیا از بدو تولد کودک قادر به سخن گفتن است؟ قطعا پاسخ این سوال منفی است. کودک برای سخن گفتن نیز سیر تکاملی طی می کند از ابتدا تنها صداهایی عجیب و غریب با استفاده از حنجره خود تولید می کند به مرور زمان با جهت دهی های والدین قدرت بیان واژه های کوتاه و کاربردی همچون مامان، بابا، آب و… را پیدا می کند. نقاشی کشیدن کودوکان نیز دقیقا مشابه سخن گفتن آنها است تولید صداهای عجیب غریب دقیقا همانند رسم خطوطی مبهم در نقاشی کودکان است و همانطور که والدین با تمریناتی مداوم به زبان آوردن واژه هایی ساده را به کودک خود می آموزند در مورد نقاشی نیز والدین برای رسم نقاشی هایی هدفمندتر به کودکان کمک می کنند. پس از طی مراحل نقاشی کشیدن کودکان می توان در مورد استعداد هنری کود تصمیم گرفت.

در این مرحله از نقاشی، کودکان کوچکتر می توانند بفهمند که حرکات خطوطی که بر روی صفحه رسم می کنند می تواند جهت دار باشد و در نتیجه برای رسیدن به یک هدف مشخص کشیده شود. این کشیدن خطوط درهم و بر هم معمولا در نتیجه جابجایی دست ها با دامنه حرکتی بزرگ و از قسمت شانه می باشد و با مدادی که معمولا در مشت خود می گیرند خطوط رسم می شود. اشتیاق برای نقاشی کشیدن در تمام سنین وجود دارد، اما در این مرحله ی ویژه، بسیاری از کودکان از بازخورد آنها با کمک حواس خود لذت می برند برای مثال: نحوه رنگ آمیزی سفال، بوی رنگ، خشن بودن خاک رس. برای اطفال دیگر، این اطلاعات حسی ممکن است بیش از حد باشد و ممکن است از برخی فعالیت های هنری در این مرحله (مانند نقاشی کردن با انگشتان) لذت ببرند. همانطور که آنها رشد می کنند تا تحرک های حسی بیشتری را دریابند، می توانید فعالیت های هنری را به طور منظم و طبق روال مشخص تغییر دهید.

مراحل نقاشی کشیدن کودکان: کنترل کردن خط کشیدن ها (2 تا 3 سال)

مرحله ای که کودک بعد از رسم خط خطی ها پیش رو دارد رسم خطوطی کنترل شده می باشد. حال کودک شما اولین مرحله نقاشی کشیدن کودکان را طی کرده است و تا حدی قابلیت رسم خطوط هدفمند را پیدا کرده است. اغلب کودکانی که مرحله اول را به خوبی و با صبوری پشت سر گذاشتند مغزشان این خطوط را دسته بندی کرده و آنها را به چالش بزرگتری دعوت می کند. در مرحله اول از نقاشی کشیدن کودکان به این موضوع اشاره کردیم که خط خطی کردن از دیدگاه کودک به عنوان فردی نوپا با یک انسان بالغ کاملا متفاوت است کودک در ابتدایی ترین مرحله از نقاشی کشیدن کودکان به هیچ عنوان به این موضوع با دیدی هنری نگاه نمی کرد بلکه به جهت درگیر بودن اعضای بدنش از مرحله اول نقاشی کودکان به عنوان یک فعالیت بدنی استقبال می کرد اما در مرحله دوم با ارتقاء سطح جسمی و تکامل بیشتر مغز کودک قادر به درک هنر نقاشی خواهد بود و کم کم سعی در اتصال خطوطی که در مرحله اول آن را رسم می کرد دارد.

کودک شما در این مرحله از نقاشی کودکان قابلیت رسم منحنی های مختلف یا اشکالی با اضلاع مشخص را پیدا می کند. البته هنوز هم کودک سه ساله با تصور ذهنی کامل این اشکال را رسم نمی کند بلکه از این اشکال تنها با دید یک کشف بزرگ نگاه می کند زیرا او از ماهیت دایره، بیضی، مستطیل و هر شکل دیگری آگاهی ندارد و تنها به صورت اتفاقی ابتدا و انتهای خطوط را به هم متصل کرده و از این طریق موفق به رسم شکلی جدید می شود.

همانطور که کودکان کنترل بیشتری بر عضلات دست و انگشتان خود دارند، خطوطی که رسم می کنند شروع به تغییر و کنترل بیشتر می کند. کودکان نوپا ممکن است علامت های تکراری را در فضای باز صفحه، خط مورب، منحنی، افقی یا عمودی را نشان دهند. با گذشت زمان، کودکان چگونگی صحیح در دست گرفتن مداد و یا ماژیک در دست و بین انگشتانشان را به خوبی می آموزند.

خطوط و الگوها

مراحل نقاشی کشیدن کودکان: خطوط و الگوها (دو و نیم سال تا سه سال و نیم)

سومین مرحله نقاشی کودکان الگوها می باشد. در مرحله قبل کودک تا حدی با قابلیت های خود آشنایی پیدا کرده است و همچنین مهم تر از آن حال به راحتی می تواند ابزار نقاشی را در دستان خود کنترل و هدایت نماید. عموما کودکان در سن دو و نیم الی سه سال وارد فاز جدیدی از نقاش می شوند.همانطور که به این موضوع واقف هستید نقاشی و نوشتار ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند زیرا تمام حروف نوشتاری که در زبان فارسی مورد استفاده قرار می گیرد حاصل تمامی خطوط هایی است که در نوشتار معنا پیدا می کنند. درواقع کودکان تا سن سه و نیم سالگی در تمامی نقاشی های خود به عنوان تمرینی برای نگارش حروف الفبا استفاده می کنند. این مرحله از نقاشی نقش مهمی در رشد کودکان دارد زیرا نه تنها به رسم نقاشی های حرفه ای تر منجر می شود بلکه گام موثری در راستای نگارش کودک دارد. با این فاز نقاشی هنگامی که کودکان تحت آموزش قرار می گیرند تا حروف الفبا را بیاموزند بیش از نیمی از این اشکار را از بر بوده و توانایی نگارش آن را از پیش داشتند و پس از ورود به مدرسه تنها نیاز به تمرینات ابتدایی خواهند داشت.

در این زمان کودکان می فهمند که نوشتن در واقع از خطوط، منحنی ها و الگوهای تکراری تشکیل شده است. بنابراین سعی می کنند تا این الگو را در آن چه که رسم می کنند تکرار کنند. بنابراین در حالی که ممکن است حتی نتوانند چیز واضحی را بکشند و یا بنویسند، اما می توانید اجزای حروف و اشکال را در نقاشی هایشان مشاهده کنید. این الگوهای نامفهوم کشیده شده ممکن است خطوط، نقاط و منحنی ها باشند. این زمان هیجان انگیزی است که کودک نو پایتان می خواهد معنایی را که در نقاشی اش نهفته است را به شما انتقال دهد. به عنوان مثال، او ممکن است چیزی بنویسد و سپس به شما بگوید که چه کلمه ای می گوید. این گام مهمی در راستای خواندن و نوشتن است.

تصاویری از اشیاء یا افراد

مراحل نقاشی کشیدن کودکان: تصاویری از اشیاء یا افراد (3 تا 5 سال)

کودکان در سن سه الی پنج سالگی وارد قسمت جدیدی از نقاشی کشیدن کودکان می شوند. حال که فرزند شما نقاشی را از خط خطی های بی معنی که بدون کوچک ترین فکری بر روی کاغذ کشیده می شد شروع به نقاشی کشیدن نمود و مراحل را یکی پس از دیگری با همیاری شما طی نمود الان در این لحظه قادر است برای رسم نقاشی های خود اندکی از قوه تعقل خود استفاده کند. کودکان از ابتدای زندگی خود بسیار کنجکاو هستند و مدام در اطراف خود در جست و جو کشف المان های محیط اطراف خود می باشند. آنها در این بازه سنی با اشیاء و طبیعت اطراف خود بیشتر آشنا می شوند. این آشنایی به همین جا ختم نمیشود. آنها مدام در حال تکرار کشفیات خود هستند. به عنوان مثال شما به عنوان فردی بالغ که شاید در طی سی سال زندگی خود هر روز با خورشید مواجه شده اید آن را به عنوان یکی از المان های طبیعیت میدانید و شاید اصلا برای شما دیدن خورشید چیز عجیب و غریبی نباشد اما فرزند شما که تنها سه سال دارد هنوز هم مشاهده خورشید برایش عجیب است. او همواره سعی دارد تمامی المان های موجود در محیط زندگی خود اعم از وسایل بازی یا احزاء طبیعت مرور کند تا آن را ملکه ذهن خود نماید.

به همین جهت کودک در چهارمین فاز نقاشی خود سعی دارد تمامی اشکال هندسی، خطوط در هم ریخته و آشفته را با یکدیگر ترکیب نماید و از این اشکال و خطوط المان های محیط اطراف خود را ترسیم نماید. اجازه دهید با بیان مثالی این موضوع را شفاف سازی نماییم. به عنوان مثال کودک می داند خورشید به صورت کلی شکلی دایره دارد که تشعشعاتی اطرافش دارد. کودکی که در مراحل قبل توانست با اتصال نقاط ابتدایی و انتهایی خطوط آشفته خود دایره خلق کند حال وقت آن رسیده است که از این دایره استفاده کند. جزء اولین نقاشی های کودکان رسم خورشید است، به راحتی با رسم یک دایره زرد رنگ خورشید را ترسیم می کند و با استفاده از خطوط مستقیمی در حاشیه این دایره موفق به رسم تشعشعات و پرتوهای اطراف خورشید می شود. یا یمکی از نقاشی هایی که همواره می توان آن را در نقاشی پسر بچه های سه الی پنج ساله می توان یافت قطار است. او با نگاه به اسباب بازی های خود الگو برداری کرده و سعی می کند از آن در نقاشی های ساده و کودکانه خود استفاده نماید. با اتصال چندین خط مستقیم کودک موفق به رسم قطار شده و از این طریق کودک قادر به ترسیم نقاشی هایی پیشرته تر خواهد بود.

البته کودک در این مرحله از نقاشی کشیدن کودکان هنوز هم به نقاش حرفه ای تبدیل نشده است و نمی توان از او انتظار خلق نقاشی هایی بی نقص دات. هنوز هم خطوطی که توسط کودک رسم می شود دارای رنجه هایی است هنوز هم رسم خطی بدون لرزش دست و با احاطه کامل دشوار است و این مورد شاید برای انسان های بالغ نیز دشوار باشد و تنها با تمریناتی مکررحاصل خواهد شد.

بسیاری از اشکالی که کودک در سن سه الی پنج سالگی مشاهده می شود با الهام گرفتن از نقاشی های دیگر و آموزش هایی است که والدین به کودک می آموزند. پیشنهاد می کنیم والدین هنگام نقاشی کشیدن کودکان از تجربیانت خود استفاده کرده و از این طریق اطلاعات آنها را افزایش دهند. اگر کودک شما هنوز قادر به ترسیم خورشید نیست به او کمک کرده و اطلاعاتی در زمینه این اجزاء طبیعت ارائه دهید او را آگاه سازید که تنها با استفاده از دو اشکالی که قبلا مورد استفاده قرار می دادند می توانند خورشیدی زیبا ترسیم نمایند.

بسیاری از بزرگسالان به “تصاویر” به عنوان یک تصویر از یک شی فکر می کنند. این توانایی برای به خاطر سپردن تصویر در ذهنتان و سپس نمایش آن بر روی صفحه، مهارت تفکر است که طول می کشد تا توسعه یابد. در ابتدا، کودکان خلاقیت های غیر برنامه ریزی  شده خود را نام می برند. بدین معنی که آنها تصویر را به پایان می رسانند و سپس شاهکار خود را با اسامی افراد، حیوانات و یا اشیایی که با آن آشنا هستند، نام گذاری می کنند. این تغییرات در طول زمان رخ می دهد که ابتدا چیزی را ذهن بخاطر آورده و سپس آن را به تصویر بکشد. به زودی فرزندتان به روشنی در می یابد که چگونه برنامه ای برای نقاشی کشیدن داشته باشد تا قبل از آنکه چیزی را بکشد برایش برنامه ریزی کند. شما همچنین جزئیات بیشتری را در تصاویر خواهید دید، کنترل بیشتر در شیوه رفتار فرزندتان با مداد و استفاده از رنگ های بیشتر را در کارهایش مشاهده خواهید کرد و درنهایت در می یابید که چه چیزی را برای نقاشی کشیدنش باید در نظر بگیرد. اولین تصاویر کودکان اغلب سر شار از دایره های نامیزان هستند. بنابراین بسیار پیش می آید که حلقه ای کج و معوج را به عنوان یک خورشید در نقاشی اش ببینید، که خطوط نسبتا صاف در اطراف آن نقش اشعه نور را بازی می کنند. علاوه بر این اشخاص نیز در ابتدا به شک یک دایره بزرگ دیده می شوند که تقریبا نشانه هایی از حالت یک انسان در آن ها وجود دارد.

مراحل نقاشی کشیدن کودکان

استفاده نمادین از تصاویر و کلمات در نقاشی کودکان

هنگامی که کودکتان با برنامه شروع به نقاشی می کند، به صورت نمادین توانسته است آن چه را که در ذهن خود تصور می نماید را نقاشی کند. این مرحله مهم در کسب مهارت های تفکر به این معنی است که کودک شما متوجه می شود که خطوط روی کاغذ می تواند  نماد چیزی  مانند یک خانه، یک گربه یا یک شخص باشد. در این مرحله فرزند شما همچنین شروع به درک تفاوت بین تصاویر و نوشتن می کند. بنابراین ممکن است او را ببیند که یک تصویر را کشیده و سپس تلاش می کند تا با برخی کلماتی که در زیر آن خواسته است بنویسد داستان آن تصویر را برایتان توصیف کند. هنگامی که فرزند شما قادر است داستان خود را با شما به اشتراک بگذارد، انگیزه خواهد گرفت تا فعالیت بیشتری را به عنوان نویسنده انجام دهد و در آینده در این زمینه حتما رشد خواهد کرد.

تمرین نوشتن حروف و کلمات

مراحل نقاشی کشیدن کودکان: تمرین نوشتن حروف و کلمات (3 تا 5 سال)

کودکان چند ساله (بین 3 تا 5) که با حروف آشنایی دارند، به تدریج شروع به استفاده از حروف در نوشته های خود می کنند. معمولا بچه ها با آزمایش کردن نوشتن حروف تشکیل دهنده نامشان شروع می کنند، زیرا این ها برایش آشنا هستند. همچنین با استفاده از اشکالی که در حرف می بینند تظاهر به کشیدن آنها می کنند و اغلب این تصور را دارند که حرفی که ترسیم کره اند واقعی بوده زیرا به نظرشان مانند حروفی است که از دیگران دیده اند. در طول زمان، بچه ها نیز شروع به درک این موضوع می کنند که برخی از کلمات از اشکال کوتاه تر ساخته شده و برخی از کلمات از اشکالی ساخته شده اند که طولانی تر هستند. در نتیجه، طول خطوط آنها تغییر می کند. به جای یک رشته طولانی از حروف یا اشکالی که مانند کلمات واقعی باشند، نوشتن فرزند شما در حال حاضر بیشتر شبیه به الگوهای کوتاه و بلندی است که سعی دارد مانند کلمات یا جمله ها به نظر برسند. در حالی که این حروف و کلمات احتمالا از لحاظ فنی نیز درست نیستند، اما این موضوع در حال حاضر اهمیت چندانی ندارد. این نقطه عطف مهیج به این معنی است که کودک شما شروع به درک این موضوع کرده است که متون و نوشتنش معنا دارند.

همانطور که گفتیم مراحل نقاشی کشیدن کودکان لزوما نباید به ترتیبی که در بالا گفتیم باشد. اما اگر احساس می کنید که نقاشی کردن برای کودکان جذاب است می توانید در دوره نقاشی کودک که مختص کودکان با توجه به رده های سنی مختلف می باشد ثبت نام کنید. باغ آینه دوره نقاشی کودک در کرج را برای والدین علاقمند به این کلاس ها برای کودکانشان برگزار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما در ارتباط باشید

کمک به بهبود نقاشی کشیدن کودکان

خب تا به اینجای کار مراحل نقاشی کشیدن کودکان به تفکیک سن را بیان کردیم اما ما به عنوان والدین چه نقشی در پرورش استعداد کودک خود خواهیم داشت؟ این سوال همواره در ذهن والدین به خصوص مادران تکرار می شود و در تمامی کلاس های نقاشی کودکان این سوال مطرح می شود. والدین همواره به این موضوع می اندیشند چطور می توانند استعاد نقاشی فرزند خود را شکو سازند. در این مورد نیز همانند سایر موارد تربیتی والدین مهم ترین نقش را دارند در ادامه راهکارهایی ارائه می دهیم تا این موضوع برایتان آشکار گردد.

  • اولین قدم تهیه وسایل لازم برای نقاشی کشیدن کودکان می باشد به این معنا که از سن دو سالگی به بعد انواع رنگ های شیمیایی که آسیبی به کودک وارد نمی کند در اختیار کودک قرار دهید تا با فلسفه نقاشی و دنیای رنگ ها آشنا شوند، همواره در این سن تکه های کاغذ در اختیار کودک خود قرار داده تا هر زمان که به نسبت به ترسیم نقاشی علاقه داشت از آن استفاده نماید.
  • فراموش نکنید در سراسر زندگی پدر و مادر بزرگ ترین الگوهای کودک هستند. در مورد نقاشی کشیدن کودکان نیز اوضاع به همین شکل است شما بزرگ ترین الگو برای کودک خود هستید. همواره سعی داشته باید علاقه خود به نقاشی را بروز دهید تا از این طریق فرزند شما نسبت به نقاشی کشیدن ترغیب شود. البته این بدان معنا نیست که از این طریق نحوه نقاشی کشیدن را به صورت کامل به او بیاموزید تنها کافی است کنار فرزند خود باشید و او را از علاقمندی هایتان آگاه سازید.
  • تشویق را فراموش نکنید! همانطور که کودکان از والدین خود الگو برداری می کنند به همان میزان به حرف های آنها اهمیت می دهند. کودک در این سن همواره در پی تایید والدین خود هستند تا از این طریق بتوانند کار خود را مورد سنجش قرار دهند. در مورد نقاشی کشیدن کودکان نیز به این ترتیب است و همواره برای ورود به مرحله بعد نیازمند تشویق والدین می باشند. گذشته از این هر تشویق شما باعث افزایش اعتماد به نفس کودکتان می شود. اگر کودک شما در نقاشی خود از ترکیب رنگی مناسبی استفاده می کند حتما در مورد انتخاب رنگ هایش یا نحوه رنگ آمیزی او نکات مثبتی بگویید تا از این طریق به نقاط قوت نقاشی های خود پی ببرد.
  • هیچ گاه به کودک خود نگویید این چیه کشیدی؟ این سوال به شدت بار منفی برای کودک دارد و به نوعی به کودک اینگونه القاء می شود که این نقاشی هیچ مفهومی نداشته و او از طریق این نقاشی نتوانسته است منظور خود را بیان کند. به جای مطرح کردن این سوال بهتر است از او بخواهید در مورد نقاشی اش توضیح دهد. با این کار کودک انگیزه پیدا می کند و با این کار احساس می کند نقاشی اش بسیار ارزشمند است.
  • پیشنهاد می کنیم به جای آنکه از کودک خود بخواهید وقت خود را با کتاب های رنگ آمیزی بگذراند از او بخواهید تا خودش خالق یک اثر هنری باشد. نقاشی بهترین روشی است که به واسطه آن می توان خلاقیت کودک را بر انگیخت. اگر کودک اوقات فراغت خود را به خلق نقاشی های جدید پر کند قطعا به فردی خلاق تبدیل خواهد شد.

نظرتان را بنویسید

سبد خرید