مزیت های نقاشی برای کودکان

مزیت های نقاشی برای کودکان

هنگامی که بچه ها شروع به کشف استعدادها و تخصص های خود می کنند، یکی از حوزه هایی که ممکن است در این رابطه برتری داشته باشد، نقاشی است. شرکت در دوره نقاشی و یا یادگیری نقاشی از همان سنین پایین، می تواند نقش بسزایی در پرورش خلاقیت کودکان داشته باشد. اگرچه حتی ممکن است همه بچه نتوانند خیلی راحت بسیاری از اشیای ساده را نقاشی کنند، اما مطمئن باشید که نقاشی کردن مزایایی دارد که به واسطه آن بسیاری از نکات را هم کودکتان و هم خود شما خواهید آموخت.

مزایای نقاشی در پرورش کودکان

در میان جنبه های مختلفی که توسط آموزش هنر نقاشی پوشش داده می شود، برخی از بزرگترین مزایایی که می توان نام برد را با هم مرور می کنیم. نقاشی می تواند به کودکان کمک کند تا احساسات و تصورات خود را بیان کنند. با استفاده از رنگ های مختلف، آنها می توانند بدون استفاده از کلمات همه چیز را بیان کنند. نقاشی اجازه می دهد تا کودکان از یک فرصت آموزشی بهره مند شوند که در عین حال برایشان سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد. رنگ آمیزی کودکان باعث هماهنگی دست و چشم می شود، که یک مهارت مهم با توجه به پیشرفت سنیشان می باشد. این مهارت ها به مرور زمان توسعه یافته و آنها این توانایی را کسب می کنند که بتوانند قسمت هایی را که می بینند را نیز نقاشی کنند.

مزیت های نقاشی برای کودکان و رشد مهارت هایشان

باید این را هم بدانید که حرکت دست کودکان با چشم انداز و تصوری که از چیزهای مختلف دارند، متفاوت است. عضلات دست آنها مورد استفاده قرار می گیرد تا به آنها این امکان را بدهد که از لحاظ ذهنی و جسمی نیز پرورش یابند. نقاشی به کودکان کمک می کند مهارت هایی در رابطه با چگونگی تمرکز بر روی جزئیات بی اهمیت، نقاشی روی یک بوم یا یک قطعه کاغذ را با تکنیک های مختلف نقاشی بیاموزند. نقاشی می تواند یک جایزه بزرگ برای کودکان در جهت پیشرفت و کشف خلاقیتشان باشد. آنها درباره مخلوط های رنگی مختلف و نحوه ترکیب درست آنها یاد می گیرند. نقاشی می تواند به کودکان کمک کند تا اندازه ها، شکل ها، الگوها و طرح هایی که در ذهن خود دارند را بیاموزند. نقاشی به کودکان کمک می کند تا مهارت های تصمیم گیری را توسعه دهند. آنها باید فکر کنند و دقت کنند که کدام رنگ را برای قسمت های مختلف نقاشی مورد استفاده قرار دهند.

مزیت های نقاشی برای کودکان و شکل گیری احساساتشان

نقاشی می تواند نقش درمان برای یک کودک داشته باشد تا به این وسیله بتواند احساسات متفاوتی را درک کنند؛ اینکه آیا این احساسات به طور طبیعی باید ملایم یا شدید باشد؟ نقاشی علاوه بر برقراری ارتباط، می تواند به کودکان کمک کند با روی کاغد آوردن احساستی که ممکن است درون آنها سرکوب شود، احساس بهتری داشته باشند و به نوعی از نظر روحی خود را تخلیه کنند.

شاید بزرگترین مزیت نقاشی، درک این واقعیت باشد که با نقاشی کردن شما و فرزندانتان یک زمینه عالی برای پیوند دادن و صرف وقت با ارزش با هم را پیدا می کنید. این ها فقط چند مورد از مزایایی است که کودک شما می تواند از طریق نقاشی بدست آورد. نقاشی می تواند بخش مهمی از مراحل رشد و تربیت فرزندتان باشد. نقاشی کردن از کودکی، در طولانی مدت می تواند نقش بسیار پر رنگ خود را نشان دهد.

در اینجا برخی از مواردی که در رابطه با مزیت های نقاشی برای کودکان وجود دارد را به صورت خلاصه برایتان معرفی می کنیم:

  • بهبود مهارت های فیزیکی کودک
  • رشد مهارت های اجتماعی کودک
  • پرورش مهارت های شناختی کودک
  • پرورش و رشد مهارت های احساسی کودک
  • توسعه خیال پردازی

یکی از راههایی که همواره می تواند به پرورش هرچه بهتر کودکان کمک نماید، مهارت هایی است که بواسطه هنر می توان آنها را آموخت. دوره نقاشی می تواند یکی از ساده ترین راه هایی باشد که به والدین توصیه می شود. باغ آینه نیز بدین منظور دوره تخصصی نقاشی کودک در کرج را برای والدین علاقه مند دایر کرده است.

نقاشی و بهبود مهارت های فیزیکی کودک

هنگامی که از مراقبت از کودکان در کنار فعالیت های هنری حرفی گفته می شود، در واقع از رشد عضلات بزرگ و کوچک کودکان و همچنین هماهنگی چشم و دست آنها صحبت می کنیم. با استفاده از مداد رنگی، ترکیب رنگ ها و قلم مو به کودکان کمک می شود تا کنترل دقیق محرک های را که برای رسم کردن لازم است را تمرین کنند.

رشد مهارت های اجتماعی کودک

از مهم ترین مزیت های نقاشی برای کودکان می توان به رشد مهارت های اجتماعی کودک اشاره کرد. هنگامی که کودکان با هم در یک کلاس نقاشی کار می کنند،  یاد می گیرند تا با دیگران ارتباط برقرار کنند و با توجه به فضای کلاس یک سری از مسئولیت ها را نیز بپذیرند. این تغییرات از مهمترین گامهای یادگیری مهارت های اجتماعی است.

مزیت های نقاشی برای کودکان

پرورش مهارت های شناختی کودک

بچه های کوچک می توانند از طریق فعالیت های هنری، نام رنگ ها و اشکال را یاد بگیرند. آنها متوجه می شوند وقتی که دو رنگ اصلی را با یکدیگر ترکیب می کنند و یک رنگ ثانویه را به دست آورند، چه فعل و انفعالی اتفاق می افتد. از کودکان بخواهید تا به دقت قسمت های مختلف درخت را بررسی کنند، قسمت های مختلف آن را لمس کنند و تغییرات رنگ بین برگ های درختان را مشاهده کنند. پس از این شناخت، از آن ها بخواهید که با کمک نقاشی کردن آنچه را که دیده اند را به تصویر بکشند. در واقع شما با این کار توانسته اید مهارت های بینایی آن ها را تقویت کنید.

پرورش و رشد مهارت های احساسی کودک

از طریق هنر خلاق، کودکان ممکن است قادر به ارائه تجربیاتی باشند که نمی توانند آن را بیان کنند. آنها ممکن است برای آنکه نشان دهند چقدر بعضی موضوعات برایشان اهمیت دارند، تصاویر آنها را با مقیاس اغراق آمیز نشان دهند. هنگامی که ما خلاقیت کودکان را ارزیابی می کنیم، به آنها کمک می کنیم که به عنوان افراد ارزشمند، اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

توسعه خیال پردازی

تخیل های فعال کودکان می تواند از طریق هنر شکل بگیرد و پرورش داده شود. به عنوان مثال، کودک می داند چه اتفاقی خواهد افتاد اگر او همزمان از سه قلم استفاده کند. می تواند سه خط موازی را به یکباره بر روی کاغذ بکشد. از طریق تجربه های جالب، او روش جدیدی را برای نقاشی کردن خلق می کند. ممکن است که چیزهایی که با کمک نقاشی در سن کودکی خلق می کند خیلی ساده باشد، اما همین خلاقیت او در این سن است که بروز کرده و به مرور زمان رشد می کند و در آینده به او کمک می کند تا یک مخترع شود و یا راه های جدیدی را برای گریز از مشکلات پیش رو و پیشرفت در زندگی پیدا کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مزیت های نقاشی برای کودکان، می توانید از دوره نقاشی کودک باغ آینه برای فرزندان خود بهره مند شوید. برای اطلاع از زمان و برگزاری کلاس نقاشی کودک باغ آینه با ما تماس بگیرید.

منبع : بلاگ باغ آینه

نظرتان را بنویسید