آموزش کودک

درباره دوره های کودک

کودک از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده تمام جوامع بزرگ و کوچک اعم از خانواده و جوامع بزرگ همچون کشور است. درواقع کودک در هر جامعه آینده ساز است. به همین جهت هر جامعه بزرگ یا کوچکی برای رسیدن به آینده ای درخشان باید کودکانی سالم پرورش دهد.

امروزه علم بسیار پیشرفت کرده است و این پیشرفت علم باعث روی کار آمدن تکنولوژی جدید شده است. البته تکنولوژی گاهی اوقات در موفقیت و پیشرفت جامعه نقش مثبت داشته و گاهی اوقات کاملا برعکس نکته ای منفی و آسیب رسان به جامعه محسوب می شود.

متاسفانه در مورد تربیت و پرورش کودک اغلب با جنبه های منفی آن مواجه هستیم . باغ آینه به عنوان یکی از برترین موسسه های فرهنگی و آموزشی در کرج خود را در قبال پرورش کودکان جامعه و کشور مسئول می داند. به همین جهت تصمیم به اصلاح روند تربیتی و پرورش کودک در سطح پایین اتخاذ نمود و برای محقق ساختن این هدف از بهترین و خبره ترین روانشناسان و جامعه شناسان در سطوح مختلف استفاده نمود.

با جمعی از روانشناسانی و جامعه شناسانی خبره توانستیم کلاس های آموزشی با اهداف مختلف تشکیل دهیم که تمام اهدافمان جهت پرورش کودکانی سالم را محقق سازیم.

هدف از برگزاری دوره تخصصی کودک، ارائه روش های ویژه ای برای پرورش و رشد کودکان بوده است. باغ آینه برای عرضه هرچه بهتر خدمات دوره تخصصی کودک، تفکیک در سه رده یک تا سه سال، سه تا شش سال و شش تا ده سال را برای دوره کودک و کلاس های فرهنگی و هنری تخصصی برای کودکان در نظر گرفته است.برنامه ی دوره های کودک مجموعه باغ آینه شامل کلاس های پرورشی، کلاس های هنری و کلاس های فرهنگی می باشد. کلاس های پرورش کودک مجموعه باغ آینه زیر نظر مربیان کودک آموزش دیده و متخصصان روانشناسی برگزار می شود.در این دوره ها و کلاس های کودک، به صورت حرفه ای و با استفاده از تخصص مربی های کودک، تجربه ای کاربردی را برای بهبود روند رشد و پرورش کودکان در اختیار خانواده ها قرار داده ایم. از آنجایکه پرورش کودک یکی از مهم ترین دغدغه های خانواده ها برای فراهم آوردن زندگی ایده آل در آینده کودکانشان می باشد، یک مرکز با دوره تخصصی کودک برای رشد هرچه بهتر کودکان می تواند انتخاب مناسبی باشد. مرکزی که برای فعالیت های تخصصی کودک، به صورت جداگانه برای هریک از دوره ها از مربیان آموزش دیده و مشاورین و روانشناس های کودک استفاده نموده است.

کارگاه والدین
پرورش خلاقیت
سخن وری
تکنیک های ذهنی
استقلال طلبی
هوش اجتماعی

تا به حال در تک تک مقالاتبه اهمیت پرورش صحیح کودکان به عنوان اهداف باغ آینه بارها و بارها صحبت شده است اما به راستی چرا باغ آینه تا این حد به کودک در خانواده ها اهمیت می دهد؟

سلامتی و رشد هر جامعه در گروی پرورش صحیح کودکان می باشد. اگر قرار است هر تغییری در جامعه رخ دهد اعم از تغییرات اجتماعی و علمی تنها باید از کودکان آغاز گردد. شاید بهتر باشد کودک در اجتماع را به ریشه  درخت تشبیه نمود. یک درخت تنها در چه صورت سالم و شاداب خواهد بود؟ بله دقیقا زمانی که ریشه های آن در سلامت کامل و کافی باشد. اگر به ریشه های درخت آب کافی و مواد مغزی رسیده شود قطعا این درخت از شاخه و برگ سالمی نیز بهرمند خواهد بود و روز به روز رشد بیشتری خواهد داشت اما در مقابل اگر آبرسانی صحیح انجام نشود، مواد مغزی به ریشه نرسد یا اصلا ریشه در بستری قرار گیرد که سرشار از موجودات آسیب زننده باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قطعا سلامت شاخه و برگ های این درخت به خطر می افتد.

حال کودک در جامعه نیز به همیت ترتیب می باشد. کودکانی سالم همچون ریشه هایی سالم هستند که منجر به رشد درختی سرسبز و شاداب خواهند شد و در مقابل کودک نا سالم با روند زندگی نادرست منجر به ضعف جامعه و آسیب به کل جامعه می شود.

آموزش ها و تمامی متدهای آموزشی همان آبرسانی و مواد مغزِی و بستر سالمی هستند که باعث پرورش ریشه ای سالم و قوی در مثال درخت می شوند. اگر کودک تحت آموزش هایی صحیح با جدیدترین متد آموزشی قرار گیرد قطعا فردی سالم با ویژگی های مثبت فردی و اجتماعی خواهد بود. و از آنجا که زندگی اجتماعی هر جامعه ای در گروی پرورش صحیح کودکان است پس این کودکان با ویژگی های مثبت اجتماعی خود قادر به پرورش جامعه ای سالم و با قدرت خواهد بود.

متد و روش تدریس یکی از مهم ترین مسائلی است که نه تنها در مورد آموزش کودک بلکه در تمامی آموزش ها در هر سطحی باید به آن توجه ویژه ای شود. اما همانطور که همگان به این موضوع واقف هستید قطعا در مورد کودک به جهت روحیه لطیف و حساسی که دارد این قضیه اندکی متفاوت تر خواهد بود.

کودک آموزش هایی حساب شده و سنجیده ای میطلبد، درواقع کودکان تنها می توانند آموزش هایی را بپذیرند که با عملکرد مغز آنها سازگاری داشته باشد شاید این موضوع با آنالیزهای مغزی یک فرد بالغ سازگار نباشد و اصلا نتواند تصوری از آن داشته باشد به همین جهت توضیحاتی بیشتر در مورد متد آموزشی مناسب برای کودک ارائه خواهیم داد.

آموزش همواره موضوعی چالش برانگیز بوده است. حتی در طی دوران فعالیتی که در باغ آینه داشتیم با نگرانی های شدید والدین در مورد آموزش کودکان مواجه شدیم. اما این نگرانی ها چه معنایی دارد. قطعا تا نام آموزش در میان می آید همه افراد به یاد آموزش هایی سخت و خشک دوران قدیم خواهند افتاد.

دقیقا دلیل حساسیت والدین به آموزش فرزندشان نیز همین موضوع می باشد. از آنجا که این افراد در دوران کودکی خود تجربه کننده آموزش هایی صحیح نبوده در ضمیر ناخودآگاه خود نسبت به آموزش تصوری ناخوش آیند دارند و البته این موضوع امری کاملا طبیعی است زیرا این افراد همواره آموزش و یادگیری را متضاد علایق خود می دانستند.

در زمان های گذشته کودک میل به بازی و شادی داشت اما مجبور به نشستن پشت نیمکت های چوبی سخت با محیطی بسیار خشک بود. تصور کنید کودکی که به تازگی پا به این دنیا گذاشته است و هنوز هیچ درکی از آموزش ندارد را مجبور به تحمل چنین محیطی نماییم. در حالی که او اصلا نمی دانست این آموزش ها چه سودی برایش داشت.

تمام این متد قدیمی حساسیت بیشتر محققان را برانگیخت و این امر نیز باعث تحقیقات همه جانبه شد و متدهای بسیاری روی کار آمدند اما جدیدترین متد آموزشی مخصوص کودک امروزه در اکثر مراکز آموزشی کودکان اجرا می شود.

در متد آموزشی کودک که امروزه در پیش گرفته شده است تمام معیارهای سنجش و به طور کلی تمامی آموزش ها شکل دیگری به خود گرفته است. در مراکز آموزشی مخصوص کودک دیگر خبری از محیط های سرد و بی روح قدیم با آموزش هایی دشوار و عذاب آور نیست.

مجموع روانشناسان تحقیقات گسترده ای در مورد آنالیز مغزی کودک داشتند و در نهایت به این نتیجه رسیدند کودکان تا سن هفت سالگی به هیچ عنوان پذیرای هیچ آموزشی نیستند. اما این به چه معناست؟ پس باید دست از تلاش برداریم و هیچ آموزشی به کودک ارائه ندهیم؟

دقیقا برعکس به جای حذف کردن صورت مسئله راهکاری مفید ارائه شد. این موضوع کاملا صحیح است که ذهن کودک تا قبل از هفت سالگی پذیرای مطالب آموزشی نیست و این مورد از عملکرد و به نوعی از آنالیز مغز کودک نشات می گیرد.

ذهن کودک تا قبل از هفت سالگی تنها بازی و سرگرمی های مختلفی میطلبد. از زمانی که چشم های خود را میگشاید و روز را شروع می کند در فکر بازی سرگرمی است و تا انتهای روز نیز این موضوع ادامه دارد.

پس به همین سادگی مشکل آموزش کودک حل شد. بازی!

تنها راه حل بازی های کودکانه است. دقیقا به جای حذف کردن صورت مسئله بهترین راه حل ارائ شد. اگر قرار است کودک تحت آموزش قرار گیرد این آموزش باید مطابق با آنالیز ذهن او باشد. تنها راه حل ارائه آموزش با استفاده از بازی ها و سرگرمی های جذاب برای کودکان می باشد.

همانطور که در قسمت های قبل به این موضوع اشاره کردیم باغ آینه به منظور پرورش صحیح کودک از مجموعه از روانشناسان و جامعه شناسان جهت برنامه ریزی های کلاس های کودک استفاده کرده است.

امروزه نیز در باغ آینه تمامی آموزش های اجتماعی، روانشناختی و علمی تنها با استفاده از بازی و سرگرمی صورت می گیرد.

همانطور که در قسمت پیش به این موضوع اشاره شد ذهن کودک تنها پذیرای بازی و سرگرمی های کودکانه می باشد پس اگر قرار است اطلاعات اجتماعی و علمی به کودک ارائه شود تنها باید توسط بازی و سرگرمی به کودک منتقل شود.

تجربه ثابت کرده است متد آموزشی سابق که در تمام کشور در جریان بود نه تنها برای کودک سودی نداشت بلکه بالعکس حس مقابله با هرگونه آموزشی در کودک به وجود می آمد که در سراسر زندگی دامن گیر او بود. شاید دلیل بسیاری از ممانعت ها نسبت به یادگیری که امروزه در تک تک افراد جامعه مشاهده می شود از ناخودآگاه آنها نشات می گیرد. آنها تجربه خوبی از آموزش نداشتند و با گذر زمان نیز همچنان حس ممانعت نسبت به آموزش و یادگیری را به وضوح میتوان مشاهده کرد. این مورد یک مشکل بزرگ در جامعه است پس به هر ترتیبی است باید رفع گردد و بهترین روش دوری کودکان از حس اجبار است.

ما در باغ آینه هیچ آموزشی در چارچوب مشخص نداریم. تمامی آموزش ها با استفاده از بازی هایی مشخص صورت می گیرد.

تردید والدین برای آموزش کودک در سن پایین یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که در باغ آینه با آن مواجه هستیم. این تردید نیز ناشی از ناخودآگاه افراد است. آنها باتوجه به خاطرات بدی که از آموزش خود در دوران کودکی دارند به هیچ عنوان پذیرای این موضوع نیستند که فرزند دلبندشان نیز متحمل این سختی ها باشد. گویی گذر زمان نیز چیزی رادر ذهن این افراد تغییر نداده است آنها همچنان نسبت به سودمند بودن آموزش شک دارند. گویی که هنوز هم نتوانستند دلایل آموزش های دوران کودکی خود را درک کنند. شاید تمامی این موارد ناشی از آموزش های غیر اصولی با مبانی نادرست بوده است. اما هر چه بوده در حال حاضر بسیاری از والدین با این تردید مواجه هستند و مدام دنبال این هستند که اصلا فرزندشان به کلاس های آموزشی نیاز دارد یا خیر.

والدین گرامی توجه داشته باشید کودک در دوران ابتدایی زندگی خود هنوز هیچ درکی از دنیای پیرامون ندارد و تنها با خانواده خود رو به رو است. به این معنا که هنوز به هیچ مهارت اجتماعی و علمی واقف نیست و نمی تواند از آن استفاده نماید.

با کلاس های آموزشی و اجتماعی مختلف به راحتی می توانید به راحتی کودکی واقف بر اصول اجتماعی و علمی پرورش دهید. در ادامه به صورت مفصل در مورد دلایل و اهمیت کلاس های آموزشی کودک مطالبی ارائه خواهیم داد.

امروزه اهمیت کلاس های آموزش کودک تا حدی وسعت یافته است که به نوعی از الزامات اموزشی است و با قاطعیت می توان گفت آموزش کودک در سنین پایین از وظایف هر پدر و مادری است.

کلاس برای کودکان یکسال

تمامی کلاس ها و کارگاه هایی که مختص کودکان یک الی سه سال برگزار میگردد به جهت احساس آرامش کودک که اولویت است به همراه مادر می باشد.  کارگاه والدین و کودک ، کارگاه مادر و کودک ، کارگاه مادر و کودک یوگا، کارگاه مادر و کودک موسیقی

کارگاه والدین و کودک، کلاس دقت-سرعت-تمرکز، خلاقیت و رشد، هوش هیجانی، هوش اقتصادی، موسیقی بادی پرکاشن، تئاتر کودک، نقاشی، موسیقی (آموزش ساز)، مجسمه سازی، گل آرایی مادر  کودک، نقاشی و خلاقیت (کاردستی خلاق) و قصه گویی و شاهنامه

کلاس خلاقیت و رشد، کلاس دقت-سرعت-تمرکز، هوش هیجانی، هوش اقتصادی، هوش فضایی، تئاتر کودک، نقاشی، مجسمه سازی، موسیقی بادی پرکاشن، لیوان چینی، قصه گویی و شاهنامه، گل آرایی، موسیقی (آموزش ساز)، نقاشی و خلاقیت و داستان نویسی

کارگاه خلاقیت کودکدر این کارگاه شما را راهنمایی خواهیم کرد که چگونه فرزندتان یک فرد خلاق باشد و تصوراتی که در ذهن خود دارد را بیان نماید. در کل هدف از کارگاه خلاقیت کودک این است که کودکتان به یک فرد نابغه خلاق تبدیل شود. به این نکته توجه داشته باشید که توانایی خلاقیت در افراد مختلف متفاوت می باشند و کودکان از سن یک سالگی با کمک اشیا دور و برشان شروع به نشان دادن خلاقیت خود می کنند. بنابراین ما در کلاس کودک خود ابزار و امکانات لازم برای پرورش خلاقیت در کودکان را مهیا نموده ایم.کلاس هوش هیجانی کودکبا انجام بازی های مختلف به پرورش هوش هیجانی در کودکان کمک نموده ایم. در رابطه با پرورش کودک، کلاس هوش هیجانی این امکان را فراهم می آورد تا کودک عواطف و هیجانات خود را توسط حالت و ادا و ژست بدنی بروز دهد.عواطف، احساسات و هیجانات فرم ها و شکل های گوناگونی دارد که کودک با درک آن ها می تواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کرده و شروع به مذاکره و صحبت کردن نمایند. پرورش هوش هیجانی کودک به او کمک کرده تا توانایی و مهارت‌ها‌یی را به دست بیاورد که به واسطه‌ی آن دیگران را بهتر درک کند، احساسات‌ خود را کنترل کرده و در نهایت منجر به موفقیت او در کارها شود.کلاس دقت سرعت تمرکز کودکدر راستای پرورش کودک و ارائه بهترین نکات روانشناسی کودک، کارگاه دقت-سرعت- تمرکز یکی از مهم ترین شاخه های این مرکز می باشد. هدف از برگزاری کلاس و کارگاه کودک با عنوان دقت_سرعت_تمرکز برای افزایش میزان هماهنگی بین ذهن و بدن کودک می باشد. در این کارگاه کودک، با انجام بازی و سرگرمی های مخصوص هر سه ویژگی دقت، سرعت و تمرکز همزمان با هم پرورش داده می شود.کلاس هوش اقتصادیدر این کارگاه کودک، کودکان ارزش واقعی پول را شناخته و درباره اهمیت آن در زندگی کنجکاو خواهند شد.به ندرت پیش می آید کودکان آگاهی از نحوه پس انداز کردن و کنترل دخل و خرج داشته باشند و این امر می تواند یک ضعف در رابطه با پرورش کودک باشد که والدین حتما باید به آن توجه نمایند. برخلاف تصور اشتباه بسیاری از والدین، که اعتقاد دارند آشنایی با این مبحث کودکانشان را درگیر مسائلی می کند که کودکیشان را خراب می کند. پرورش هوش اقتصادی کودک، باعت می شود تا او مفاهیمی مانند شغل، ارزش پول واقعی و پس انداز را یاد گرفته و از شکست در سرمایه گذاری، ولخرجی و مقروض شدن در آینده دورتر شود.کارگاه والدین و کودکبرای کودکان بالای یک سال تا زیر سه سال، کارگاه کودک را زیر نظر مشاور کودک و با حضور والدینشان برگزار نموده ایم. محتوای به اجرا در آمده در این کارگاه طبق اصول روانشناسی کودک بوده که این امکان را به والدین می دهد تا در مناسب ترین زمان پرورش کودک از بهترین راهنمایی ها بهره مند شوند.هدف از برگزاری کارگاه والدین و کودکما در کارگاه والد و کودک با استفاده از تکنیک های روانشناسی کودک به شما خواهیم آموخت تا چگونه با فرزندان خود ارتباط درستی برقرار نمایید. ارتباطی که نقش اساسی را در پرورش کودک و در نهایت شکل دادن به آینده او را دارد.شیوه درست پرورش کودک مخصوصا برای والدینی که تنها یک فرزند دارند، می تواند امری دلهره آور باشد. اما تیم حرفه ای مشاور کودک و مربیان پرورشی باغ آینه در هر گامی که در این راه بر می دارید شما را یاری خواهند کرد.نقش مشاوره کودک در برگزاری کارگاه والدینایفا کردن نقش یک والد خوب کار دشواری می باشد، بنابراین در این راه کمک گرفتن از افراد متخصص می تواند بسیار راه گشا یاشد. در کارگاه مادر و کودک (پدر و کودک) باغ آینه مشاور به والدین شیوه هایی را به صورت عملی نشان خواهد داد که با کمک آن می توانند مهارت های زندگی، مهارت های اجتماعی و مهارت های رفتاری را به کودکان خود بیاموزند. علاوه بر این با کمک گرفتن از مشاوره کودک، والدین ویژگی های شخصیتی فرزند خود را شناخته و آن را در فرزندان خود به خوبی پرورش می دهند.در طی برگزاری کارگاه والدین و کودک، کلاس ها در زمان های تعیین شده در طول هفته و در یک دوره مشخص دایر می باشد. محتوای آموزشی این کارگاه مادر و کودک (پدر و کودک) انجام فعالیت هایی با کمک کودکان و والدینشان بوده و در عین حال مشارکت و همکاری بین کودکان و والدین دیگر با هم نیز رخ می دهد. یک روانشناس کودک متخصص بر این کلاس ها نظارت داشته و در حین انجام فعالیت ها، به والدین آموزش می دهد تا چگونه با فرزندان خود همکاری نموده و در نتیجه پدرها و مادرها نکات زیادی را در رابطه با رشد و پرورش کودک خود خواهند آموخت.

دوره های هنری کودک باغ آینهکلاس های آموزش کودک در شاخه های هنری شامل: موسیقی بادی پرکاشن، تئاتر کودک، موسیقی خلاق، نقاشی، موسیقی (آموزش ساز)، مجسمه سازی و نقاشی و خلاقیت می باشد. در دوره هنری کودک باغ آینه به صورت تخصصی و با توجه به شیوه های پرورش کودک، علاوه بر رسیدن به راهی برای آموزش کودکان، بیشتر به دنبال پرورش استعداد و خلاقیت آنها می باشیم. مربیان این دوره به صورت تخصصی برای کار با کودکان آموزش دیده اند و شیوه های تائید شده ی روانشناسی کودک را در روند اجرای کلاس های خود به کار می گیرند.دوره های فرهنگی کودک باغ آینهفعالیت های کودک در نظر گرفته شده برای شاخه فرهنگی در این رده سنی شامل قصه گویی و شاهنامه خوانی می باشد. شاهنامه خوانی برای کودکان به صورت یک دوره مهیج و شاد بوده که آن ها را با فرهنگ ایرانی، اثار برجسته ایرانی و داستان های کهن ایرانی آشنا می کند.دوره های تربیت کودک باغ آینهبرای دوره تربیت و پرورش کودک، تقسیم بندی کلاس ها بر اساس آنچه که توسط دانش روانشاسی کودک مورد تائید می باشد به صورت: کلاس دقت-سرعت-تمرکز، کلاس خلاقیت کودک، کلاس هوش هیجانی کودک، کارگاه مادر و کودک (کارگاه پدر و کودک) و کلاس هوش اقتصادی برگزار می شود. تقسیم بندی دوره ها به شکل کارگاه کودک و کارگاه والدین و فرزند بوده که با کمک یک مشاور کودک حرفه ای اداره می گردد. در کارگاه کودک با انجام بازی و فعالیت های مفرح آنچه را که کمک به پرورش کودک می نماید را اجرا نموده ایم.برای کلاس والدین و کودک طبق آنچه که برای رده سنی یک تا سه سال اشاره کردیم محتوای آموزشی و پرورشی ارائه می شود.

کلاس تئاتر کودکدوره آموزش تئاتر به کودکان، از سری کلاس های هنری مجموعه باغ آینه بوده و مختص رده سنی زیر ده سال و بالای سه سال می باشد. این دوره ها در دو گروه سنی مختلف برای کودکان برگزار می شود.تمام سعی خود را کرده ایم تا با کمک مربی تئاتر کودک گامی در مسیر رشد و پرورش خلاقیت و استعداد کودکان برداریم.کلاسی که با برگزاری آن استعداد و علاقه کودکان کشف شده و خصوصیاتی از جمله اعتماد به نفس و خلاقیت در آن ها پرورش داده می شود.کلاس آموزش نقاشی به کودکاندو شاخه متفاوت از آموزش با دو هدف مختلف که در باغ آینه برای کودکان برگزار می شود شامل:1. آموزش تکنیک های مختلف نقاشی2. نقاشی و خلاقیتمی باشد. تکنیک های نقاشی شامل روش های متنوعی از جمله مدادرنگی، مدادشمعی، آبرنگ تا متدهای پیشرفته تر بوده و با توجه به میزان آشنایی کودک با نقاشی از سطوح ابتدایی و پایه شروع شده و تا مراحل حرفه ای تر آن ادامه می یابد. کلاس های کودکی با عنوان نقاشی و خلاقیت برگزار می شود، همانطور که از نام آن هم پیداست با توجه به روش های روانشناسی کودک برای رشد و پرورش خلاقیت کودک در نظر گرفته شده است.کلاس مجسمه سازیآموزش مجسمه سازی به کودکان در مجموعه باغ آینه کمک خواهد کرد تا فعالیت های حرکتی و فیزیکی در کودکانتان تقویت شود. موادی که در این کلاس ها استفاده می شود هیچ گونه خطری برای کودکان نداشته و موجب می شود مهارت های کار با دست کودک پرورش داده شده و هماهنگی بین مغز و عضلات بیشتر شود.کلاس موسیقی بادی پرکاشنبدن کوبه یا بادی پرکاشن پایه تمام آن چیزی است که کودک را با دنیا اصوات و نت های پیرامون خود آشنا می کند. در این کلاس، ابزاری که عنصر اصلی مورد استفاده بوده و تاثیر فوق العاده ای خواهد داشت همان بدن کودک بوده که با دست زدن و پا کوبیدن برخی مفاهیم مانند ریتم، ضرب و سرعت به شکل غیر مستقیم به کودک آموزش داده می شود. این کلاس کودک سرشار از حرکات بوده و مولد انرژی در کودکان می باشد.کلاس هوش فضاییپرورش هوش فضایی در سنین پایین تر، برای تقویت ریاضیات در دوران مدرسه موثر می باشد.این کلاس ها بر پایه روانشناسی کودک برگزار شده و در آن کودک با اشکال هندسی مختلف و تجسم سه بعدی اجسام آشنا می شود. پرورش هوش فضایی در کودک باعث شده تا در آینده در حرفه ای که در آن مشغول به کار خواهد شد عملکرد بهتری داشته باشد. با توجه به دانش مشاوره کودک، در کلاس هوش فضایی باغ آینه بازی های اکتشافی، ساخت و ساز، کاردستی هندسی، فعالیت های کلاژ و چیدن پازل انجام می شود.داستان نویسی، قصه گویی و شاهنامه خوانیکلاس هایی که در حوزه فرهنگی برای کودکان باغ آینه اختصاص داده شده است در برگیرنده: داستان نویسی، قصه گویی و شاهنامه خوانی می باشد.هدف اصلی از برگزاری این دوره ها، پرورش و رشد کودک و بهبود و توسعه زمینه فرهنگی در کودکان بوده تا بواسطه ی آن زندگی آرام و آینده روشنی برایشان رقم بخورد.آموزش ساز به کودکانبرای رده سنی پایین کودکان آموزش ساز با بلز آغاز شده و کودکان با نت ها آشنا می شوند، تا در نتیجه با کمک آن بتوانند آموزش یک ساز را در ادامه و با توجه به علاقه و استعداد خود ادامه دهند.آخرین گروه از رده سنی کودک در نظر گرفته شده برای باغ آینه شامل کودکان 6 تا 10 سال بوده و کلاس های برگزار شده در برگیرنده مباحث زیر می باشد:

 • تئاتر کودک
 • نقاشی
 • خلاقیت و رشد
 • دقت،سرعت، تمرکز
 • هوش هیجانی
 • مجسمه سازی
 • موسیقی
 • بادی پرکاشن
 • هوش اقتصادی
 • هوش فضایی
 • لیوان چینی
 • قصه گویی و شاهنامه خوانی
 • گل آرایی
 • موسیقی (آموزش ساز)
 • نقاشی و خلاقیت
 • داستان نویسی
کلاس های آموزشی کودکان

دلایل روی کار آمدن کلاس های آموزشی کودکان

حال که تا این حد از آموزش کودک سخن گفتیم بهتر است که به دلایل روی کار آمدن کلاس کودک بپردازیم. اصلا چرا امروزه کلاس های مخصوص کودک تا این حد محبوب شده است؟ دلایل روی کار آمدن این کلاس های آموزشی چه بود؟

در این قسمت قصد داریم به برخی از دلایل روی کار آمدن کلاس های کودک بپردازیم تا اهمیت این کلاس های آموزشی برای شما والدین روشن گردد.

بشر برای زندگی جمعی آفریده شده است، از ابتدای خلق تا کنون زندگی تنها شکل جمعی به خود داشته است. پس تمامی انسان ها باید قابلیت زندگی در اجتماع را داشته باشند. اما زندگی در اجتماع امری ساده و پیش پا افتاده نیست به خصوص امروزه که همه چیز شکل دیگری به خود گرفته است این موضوع بسیار پیچیده شده است.

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره شد کودک به تازگی پای در این دنیا گذاشته است و هنوز به هیچ یک از قوانین آگاهی ندارد. تنها چیزی که در این دنیا به خوبی میشناسد و با آنها ارتباط موثر دارد خانواده بالاخص والدین می باشد. اگر دامنه ارتباطات کودک گسترش پیدا نکند این فرد در آینده ای نچندان دور به یک شخص منزوی و دور از اجتماع تبدیل خواهد شد که به شدت بر والدین خود تکیه می کند و به خودی خود نمیتواند از پس مشکلات بآید. این اشتباه ترین شکل تربیت یک کودک است.

همانطور که به این موضوع اشاره شد هر فردی برای زندگی در اجتماع نیازمند کسب علم برقراری ارتباط با هم نوعان خود می باشد. ورود در اجتماع امروز نیز مستلزم یکسری از آموزش های دقیق است. کودک شما باید توانایی ارتباط برقرار کردن با تک تک افراد جامعه را داشته باشد تا از این طریق بسیاری از نیاز های اجتماعی خود را برطرف سازد. به همین جهت اولین و مهم ترین روی کار آمدن کلاس های آموزشی کودک آموزش اصول زندگی جمعی است که باید به آن توجه بسایر شود.

اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای بحث به پیشرفت علم و تکنولوژی اشاره کردیم. البته که پیشرفت علم و تکنولوژی نکته ای مثبت است و در بسیاری از امور گره گشا بوده است و به نوعی منجر به ساده تر شدن زندگی بشر شده است. اما استفاده هایی نادرست از تکنولوژی همواره برای انسان ها مشکل ساز شده است.

روی کار آمدن دنیای دیجیتال و قوت گرفتن آن تاثیرات بسیار مخربی بر کودکان گذاشته است. اغلب والدین به این موضوع توجهی ندارند و غافل از اینکه دنیای دیجیتال میتواند چه آثار مخربی برای کودک دلبندشان داشته باشد. مطابق آنچه که در ابتدای بحث مطرح کردیم آنالیز ذهنی کودک مطابق با بازی های مختلف است. او تنها به دنبال بازی های جذاب برای سرگرمی روزانه خود است.

از انجا که بازی های کامپیوتری و به طور عام دنیای دیجیتال از جذابیت بسیار زیادی برخوردار می باشد کودک دیگر از سرگرمی های روزانه خود جدا شده و به سمت دنیای دیجیتال جذب خواهد شد.

اغلب میزان خشونت این بازی ها و گرافیک بالایی که دارد به مرور زمان موجب ایجاد خشونت در کودک خواهد شد و البته این شاید یکی از نکات منفی آن باشد. بازی ها و سرگرمی های دیجیتال مهم ترین نقش را در بی تحرکی کودک دارد که این بی تحرکی ناشی از بسیاری از مشکلات جسمانی و بیماری های مختلف شده است.

والدین عزیز باید تا حد ممکن کودک خود را از محیط های مجازی دور کرده و به سمت فعالیت های کودکانه سوق دهند. کلاس های آموزشی کودکان یکی از بهترین راهکارهایی است که با استفاده از آن میتوان کودک را از دنیای مجازی و بازی های دیجیتال امروزی دور سازید.

تصمیم گیری انسان ها در طول زندگی بسیار مهم و تاثیر گذار بوده است. آموزش هایی نادرست باعث پرورش انسان هایی شده است که قدرت تصمیم گیری ندارند و زمانی که بر سر دو راهی قرار گیرند برای تصمیم گیری به کمک اطرافیان نیاز دارند. این افراد در سراسر زندگی با مشکل مواجه خواهند شد.

تصمیم گیری یکی از ویژگی های اکتسابی است. بدین معنا که هر کودک از بدو تولد خود قابلیت تصمیم گیری ندارد و این شرایط است که این قابلیت را در وجود آنها پرورش می دهد.

اغلب والدین با برنامه های مختلف باعث می شوند این کودک به مرور زمان قابلیت تصمیم گیری خود را از دست بدهد. اما در کلاس های آموزشی مخصوص کودک فرد با تکنیک های روانشناسی ویژه فرد دائما در حال تصمیم گیری است. این امر نه تنها باعث تقویت قدرت تصمیم گیری در کودک می شود بلکه همین تقویت قدرت تصمیم گیری چنان عزت نفسی به کودک می دهد که نسبت به توانایی های خود اطمینان پیدا کرده و در آینده به فردی موفق تبدیل می شود. تصمیم گیری کودکان در کلاس های کودک در قالب بازی و سرگرمی است و کودک به هیچ عنوان دچار استرس و تشویش نمی شود. با ساده ترین اتفاقات کودک در چالش انتخاب قرار می گیرد و مجبور به اتخاذ تصمیمی درست می شود.

حل مسئله یکی از مهم ترین مهارتهایی است که کودک باید از ابتدایی ترین دوران زندگی خود آن را کسب کند. البته مهارت حل مسئله تا حدی اکتسابی است شاید بتوان سهم اندکی از این ویژگی را امری ذاتی تلقی کرد. اما هر چه که باشد حتی اگر فرزند شما از دوران ابتدایی زندگی خود قابلیت حل مسئله را به طور ضعیف داشته باشد میتوان آن را با کلاس های آموزشی مختلف تقویت نمود.

قابلیت و مهارت حل مسئله از منظر روانشناختی تا حدی از اهمیت برخوردار است که گروهی از روانشناسان باغ آینه تصمیم به کلاس های آموزشی منحصرا برای تقویت مهارت حل مسئله تشکیل داده اند. یکی از اهداف تشکیل کلاس دقت،سرعت و تمرکز کودکان تقویت مهارت حل مسئله در کودکان می باشد.

تفکر خلاق یا به عبارت دیگر خلاقیت افراد در طول زندگی نقطه قوت هر شخصی است. چه بسیار از امور دشوار که با استفاده از خلاقیت های یک فرد به ساده ترین کار تبدیل می شود. در حالت کلی تمامی انسان ها از خلاقیت بسیار زیادی برخوردار هستند کافی است به نظرات هر کودک از ابتدایی ترین دوران زندگی توجه شود و به تمام راهکارهای آنها به دید یک ایده خلاقانه نگریست. این امر باعث تقویت قدرت خلاقیت کودک خواهد شد. البته خلاقیت کودک نیز همچون مورد قبل، قدرت حل مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین جهت منحصرا کلاس هایی برای تقویت قدرت خلاقیت کودک در باغ آینه تشکیل می شود. کلاس خلاقیت و رشد کودک با استفاده از تکنیک ها و متدهای نوین آموزشی به صورت کاملا غیر مستقیم به تقویت خلاقیت کودک منجر خواهد شد.

همدلی، چیزی که متاسفانه با گذر زمان و ورود به جامعه ای جدید در وجود افراد جامعه بسیار کمرنگ شده است. اما انسان ها از اثرات همدلی در بهبود وضعیت اجتماع بی خبر هستند. از نظر جامعه شناسان یک جامعه برای رسیدن به تعالی باید متشکل از انسان هایی همدل باشد.

حال که همدلی تا این حد برای رشد و بقای جامعه مهم است پس باید لازم است قبل هر فردی از دوران کودکی قبل از آنکه به طور مستقیم وارد جامعه شود همدلی را بیاموزد. زندگی امروز بشر نیز همان بازی های دوران کودکی است که اندکی ارتقاء یافته است. پس بسیاری از آموزش ها اگر در قالب بازی های کودکانه باشد قطعا از میزان تاثیرگذاری بیشتری برای کودک برخوردار است. رشد همدلی در کودک در تمامی کلاس های آموزشی کودک مورد توجه قرا می گیرد و همواره مربیان بر این موضوع تاکید دارند.