کلاس آموزش رباتیک کودکان در کرج

مدرس : آقای مهندس جمشید کورش نیا

تعداد ساعت دوره : یک جلسه 1/5 ساعته در هفته

هزینه : تماس بگیرید

اطلاعات تماس

  جامعه ی امروزه با سرعت در حال پیشرفت است و دنیای کودکان نیز به همان تناسب در حال پیشرفت است البته این پیشرفت تکنولوژی به سادگی حاصل نخواهد شد تمام تکنولوژی هایی که برای راحتی زندگی بشر ساخته شده اند با جرقه ای کوچک و استعداد و پشتکار شخص خاصی  به ثمر رسیده است .

  برای مثال ماشین لباس شویی ، ماشین های ظرف شویی ، خودرو و بسیاری از ابزارهایی که در روز با آن مواجه می شویم صرفا برای راحتی زندگی بشر ساخته شده اند و هرکدام از این ابزارها بارها و بارها توسط افراد مخترع آن مورد آزمون و خطا قرار گرفته اند و حاصل تفکری قدرتمند هستند.

  فرزندان ما بهترین محک تکنولوژی های جدید می باشند تنها کافی است راه درست را به کودکان نشان دهیم تا بتوانیم از این طریق به استعدادهای نهفته در وجود آنها پی ببریم .

  علم رباتیک از جمله علوم بسیار تاثیر گذار در پیشرفت تکنولوژی است امروزه کلاس های مختلفی برای گروه سنی کودک تشکیل می شود که توسط آن می توان به استعدادهای نهفته ی کودک پی برد البته که سالیان طولانی است که با استفاده از علم روان شناسی استعدادیابی صورت می گیرد اما از آنجا که این استعدادیابی تنها به صورت تئوری صورت می گیرد نمی توان به نتیجه ی آن اکتفا کرد بهتریون راه استعدادیابی در معرض قرار دادن کودک است .

  چه بسیار انسان هایی که استعداد تحسین برانگیزی در حوزه ی علمی خاصی دارند اما به دلیل تشخیص نادرست راه را به اشتباه رفته ان.

  کلاس رباتیک کودکان یکی از بهترین روش ها برای تشخیص علاقمندی و استعداد کودک به فیلد های مهندسی است ، معمولا کودکان از انجام کارهایی که بعد از آموزش قادر به پیاده سازی آن باشد لذت می برند .

  اجازه دهید قبل از ورود به حوزه ی رباتیک در مورد ربات ها توضیحاتی ارائه دهیم ، به هر وسیله ای که بتواند فعالیت های انسانی را انجام دهد به نحوی که قابلیت جایگزینی به جای انسان را داشته باشد ربات گفته می شود حال این ربات می تواند به صورت مکانیکی باشد یا این که به صورت یک نرم افزار باشد تنها کافی است ابزاری بتواند به بهترین شکل طبق دستوراتی که انسان ها به آن می دهند انجام وظیفه نماید تا بتوان به آن نام ربات را اتلاق کرد . واژه ی روبات ریشه ای در زبان مردم چک دارد و به معنی برده و کارگر است.

  علم رباتیک یکی از نوین ترین شاخه های علوم مهندسی است در واقع علمی میان رشته ای بین علوم کامپیوتر ، برق و کامپیوتر می باشد ، به بیانی دیگر علمی است که به واسطه ی آن می توان ربات هایی هوشمند ساخت.

  کاربرد رباتیک :

  با استفاده از علم رباتیک به طراحی ربات ها ، ساخت و راه اندازی آنها پرداخته می شود .

  انواع ربات ها :

  دنیای ربات ها امروزه پیشرفت چشم گیری داشته است به همین جهت از تنوع بالایی برخوردار است اما در ذیل به چند مورد از آن اشاره می نماییم :

  • ربات مسیریاب
  • ربات جنگجو
  • ربات فوتبالیست
  • ربات انسان نما
  • ربات خانه دار
  • و…

  علم رباتیک به جهت کاربردی که در زندگی انسان دارد شکل چشمگیری در حال پیشرفت است به نحوی که پیشبینی شده است ربات ها به زودی جایگزین انسان ها خواهند شد چه بسا در آینده ای نزدیک ربات ها جایگزین تمام کارگران سخت کوش شوند.

  در حال حاضر رباتیک از علوم پرطرفدار در بین کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان می باشند و باتوجه به مطالب فوق الذکر تا کنون باید متوجه اهمیت علم رباتیک در جامعه ی امروز شده باشید گذشته از اهمیت این علم ساختن ربات ها توسط خود  کودک تاثیر بسزایی در رشد تفکر و خلاقیت او خواهد داشت.

  اهمیت علم رباتیک به حدی در جامعه مشخص است که در مدارس درجه یک به عنوان یک درس تلقی می شود و همانند سایر دروس به آن توجه می شود .

  کودکان پس از گذرانیدن دوره های رباتیک می توانند به قابلیت های خود بیش از پیش اعتماد کنند زیرا با استفاده از آموزش هایی که دیده اند و قابلیت ها و توانایی های خود توانسته اند ابزارایی ایجاد کنند که کاربردهای مختلفی دارد.

  کلاس های رباتیک برای گروه های سنی مختلفی برگزار می شود معمولا سن مناسب برای شروع رباتیک 4 سال می باشد که در این سن مراحل پایه ای و مقماتی رباتیک به کودکان آموزش داده می شود .

  کودکان در اسن سن حساس بسیاری از شخصیت های آینده ی خود را بروز می دهند اما والدین در این مسیر نقش بسزایی دارند در هر مرحله از زندگی فرزندان نیاز به جهت گیری درست دارند و این جهت گیری عموما توسط والدین صورت می گیرد .

  اگر به رفتار فرزندانتان دقت کنید متوجه خواهید شد که کودکان تنها به دنبال بازی و سرگرمی هستند اما نکته ی حائز اهمیت این است که کودک با چه وسایلی مشغول به بازی است؟

  عموما کودکان حاصل طرز فکر و پرورش والدین خود هستند زیرا کودکان در این سن حساس قادر به بیان خاسته های خود نیستند و گاها با روش ها و ابزار مختلف آشنایی کامل ندارند تا از آن استفاده نمایند و خود را سرگرم کنند.

  کودکان معمولا با هر اسباب بازی که در اطرافشان قرار دارد بازی می کنند و به اصطلاح خود را سرگرم می کند کودکی با ماشین های مختلف ، دیگری با عروسک های متنوع ، کودک دیگر با بازی های رایانه ای و… اگر دقت کنید متوجه می شود که کودکان با هر وسیله ای که در دسترسشان قرار دارد بازی می کنند پس به وضوح مشخص است این والدین هستند که حتی راه های مختلف بازی کردن و سرگرمی را برای کودک مشخص می سازند.

  قاعدتا تمام والدین خواستار پرورش فرزندشان به بهترین شکل ممکن هستند پیشنهاد ما به والدین عزیز این است که با آموزش های رباتیک حتی نحوه ی بازی و سرگرمی کودکشان را نیز تغییر دهند این تغییر نحوه ی سرگرمی روزانه را جدی بگیرید زیرا دقیقا شخصیت کودکان از همین بازی ها نشآت می گیرد.

  پیش نیازهایی برای کلاس رباتیک :

  کلاس های رباتیک که در باغ آینه برگزار می شود به صورت کامل کودکان را از لحاظ علمی حمایت می نماید در واقع کودک دلبند شما بدون نیاز به پیش زمینه های علمی می تواند وارد این کلاس ها شود اما کودکان برای انجام فعالیت در کلاس نیاز به پک هایی دارند که بتوانند با استفاده از آن ربات هایی با کارآیی های متفاوت را بسازند.

  پک هایی که در این کلاس مورد استفاده قرار می گیرد شامل قطعات مختلفی می باشند و معمولا این پک ها در 4 ترم مورد استفاده قرار می گیرند .

  • ایجاد ذهنی قدرتمند برای کودک با قابلیت های بی نظیر
  • القای حس خلاقیت و اعتماد به نفس برای کودک
  • جهت دادن ذهن کودک به سمت اختراعات بزرگ
  • ترغیب کودکان برای انجام فعالیت های گروهی
  • ایجاد درک در کودک برای دلیل یادگیری علوم ریاضی
  • پرورش کودکی با روحیه ای تلاشگر و متکی به قابلیت های خود
  • پرورش کودکی هدفمند
  • سوق دادن کودک به سمت راه موفقیت
  • ایجاد درک صحیح از فعالیت های گروهی و مشخص شدن اهمیت آن برای کودک

  همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم کودکان از ابتدایی ترین ابزار سعی در بروز نبوغ خود دارند اما شاید به دلیل آموزش های ضعیف یا جهت گیری های نادرست نتوانند آنگونه که باید به این نبوغ دست یابند اما کلاس های رباتیک این امکان را برای هر کودکی فراهم می کند که نبوغ خود را به بهترین شکل پیاده سازی نمایند زیرا کودک با آموزش صحیح نحوه ی به کارگیری نبوغ خود را به بهترین شکل خواهد آموخت.

  کودکی که در کلاس های رباتیک شرکت می کند دیگر نیاز به استفاده از اسباب بازی های مختلف را ندارد زیرا او دیگر خودش قادر به ساخت اسباب بازی های خود است ، چه بسا ارزش این اساب بازی هایی که خودش میسازد بیش از سایر اسباب بازی های گران قیمتش باشد زیرا این خودش توانسته است آن را بسازد و از کارکرد آن لذت می برد به گونه ای که می توانید حس تحسین شخصی را در چهره ی کودک مشاهده نمایید.

  • یکی از سرگرمی های علمی و جذاب برای کودکان :

  امروزه با روی کار آمدن بازی های کامپیوتری مختلف کودکان تمام ساعات روز را صرف این بازی ها می کنند و این بزرگترین ضعف قشر جدید می باشد ، کودکان باید در این سن که اوج نبوغ آنها است از فکر خود استفاده نمایند و فعالیت هایی انجم دهند که باث رشد و پیشرفت آنها می شود. البته که کودکان به خودی خود قادر به تشخیص راه درست نمی باشند این وظیفه ی والدین و جامعه است که نسل جدید را به سمت راه درست سوق دهد.

  رباتیک یکی از شاخه های علمی است که خلاقیت و آموزش های علمی در یادگیری و ادامه دادن آن بسیار مهم است ، اگر آموزش با روش های استاندارد انجام پذیر کودک ادامه راه را می تواند با استفاده از قوه ی خلاقیت خود پیش رود.

  • روش ساده برای آموزش برنامه نویسی ودکان :

  برنامه نویسی یکی از مهم ترین قسمت های آموزش رباتیک است زیرا ربات با استفاده از دستوراتی که به آن داده می شود شروع به کار می کند پس بهترین راه این است که به کودک از سنین ابتدایی برنامه نویسی را آموزش دهیم .

  در سنین کودکی نیز ذهن کودک آماده ی پذیرش اطلاعات و شیوه های جدید می باشد پس بهترین راه آموزش صحیح در این سن است.

  • مهارت آموزی به کودک برای آینده :

  مهارت آموزی یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود ، مهارت آموزی قط با فعالیت های تجی است که به وجود می آید.

  هرچقدر هم که آموزش تئوری انجام پذیرد کودک مهارت لازم را به دست نخواهد آورد کسب مهارت مستلزم انجام کارهای تجربی است پس والدین باید بستر لازم برای کودک فراهم سازند و آنه ها را به سمت فعالیت های تجربی سوق دهند تا مهارت های لازم را کسب نماید.

  کلاس های رباتیک یکی از صدها کلاس مناسب برای کودکان است که به واسطه ی آن می توانند مهارت های لازم را کسب نمایند.

  • مناسب برای کودکانی با ضرایب هوشی و علایق مختلف :

  کودکان دارای شخصیت های مختلف هستند و بالطبع علایق متفاوتی نیز دارند نکته ی مهم و حائز اهمیت علم رباتیک این است که تمام کودکان با علایق و ضرایب هوشی متفاوت نسبت به علم رباتیک علاقه نشان می دهند .

  شاید دلیل این علاقمندی بخاطر وسعت علم رباتیک و یا نوع فعالیت های موجود در این کلاس باشد زیرا کودک در این سن بسیار علاقمند برای انجام کارهایی است که به واسطه ی آموزش های صورت گرفته با استفاده از خلاقیت و دستان خود انجام می دهد و نتیجه ی فعالیت های صورت گرفته در کلاس های رباتیک نیز منجر به اسباب بازی های متنوع برای کودکان خواهد شد.

  • رباتیک و اثر آن در علوم مختلف :

  در قسمت های قبل نیز به این موضوع اشاره کردیم رباتیک یکی از مهم ترین عوامل در یادگیری علوم مختلف می باشد کودک در کلاس های رباتیک می تواند متوجه ی اهمیت عل مختلف از جمله فیزیک ، ریاضیات و… شود و شاید برترین مزیت علم رباتیک همین موضوع باشد.

  • تاثیر رباتیک در آشناسازی کودک با ابزار مختلف :

  پس از طی دوره های رباتیک تفاوت مشهودی بین کودکانی که این دوره ها را شرکت کردند و سایر کودکان به وجود خواهد آمد ، کودکی که در کلاس های رباتیک حضور داشته است با اجزاء مختلف دستگاه ها آشنایی پیدا کرده است و با هر نگاه به دستگاه های مختلف متوجه اجزاء تشکیل دهنده ی آن خواهد شد. کودک در پایان دوره متوجه خواهد شد سنسور چیست چه کاری انجام می دهد چطور کار می کند و…

  کودک با ورود به کلاس رباتیک صدها هزار نکته ی مثبت دیگر کسب می کند و از این طریق است که از سایر کودکان و دوستان خود پیشی می گیرد.

  تمام این مزایا و اهمیت های این کلاس موجب ترغیب والدین برای ثبت نام کودکشان در این کلاس می شود.

  شاید رباتیک در ذهن خیلی از والدین مهارت کنار هم قرار دادن قطعات باشد اما این تصور اشتباه است زیرا رباتیک به کودکان درک عمیقی از ابزار و وسیله های مختلف می دهد این درک عمیق شامل درک اهمیت علوم ریاضیات ، مکانیک ، کامپیوتر و… میباشد .

  در طی دوران تحصیل دغدغه ی همه ی افراد این موضوع بود که آموزش دروس مختلف از جمله ریاضیات ، فیزیک ، شیمی و… چه کاربردی دارد شاید همین درک نادرست از علوم مختلف بود که منجر به فهم ناقص علوم شد اما کودک شما با شرکت در کلاس های رباتیک به این درک عمیق از یادیری علوم خواهد رسید و با علاقه ی بیشتری به خواندن و یادگیری آن می پردازد.

  اگر از موضوع درک علوم مختلف بگذریم کودک شما با گذرانیدن دوره های رباتیک جزئی نگر خواهد شد ، وقتی ما به دستگاه های مختلف نگاه می کنیم شاید نتوانیم تشخیص دهیم در این دستگاه چه قسمت هایی وجود دارد و چه کاربردهایی دارد اما کودک شما پس از طی این دوره ها به این موضوع پی خواهد برد و با یک نگاه ساده به وسیله های مختلف متوجه خواهد شد این دستگاه از چه قسمت هایی تشکیل شده است.

  یکی دیگر از اهمیت یادگیری رباتیک به کودکان ایجاد خلاقیت ذهنی آنها است منظور از این خلاقیت چیست ؟

  نگاه کردن به ابزارها و دستگاه های مختلف باعث تداعی شدن افکار خاصی در ذهن آنها می شود ، برای مثال کودک وقتی جاروبرقی و نحوه ی کارکرد آن را در نظر می گیرد افکار مختلفی به ذهنش خطور می کند شاید به این فکر بیافتد که چگونه می تواند جاروبرقی بسازد که نیازی به فعالیت انسان نداشته باشد.

  شاید بتوان به عنوان مهم ترین نتایج این کلاس به همین مورد اشاره کرد زیرا کودکی که این افکار در ذهنش شکل گیرد خلاقیتش برانگیخته شده است و در آینده قادر به انجام فعالیت های بزرگتر خواهد بود.

  آموزش هایی که در مدرسه صورت می گیرد تا حد کمی به افزایش این قابلیت کمک می کند و با کلاس های جانبی و کمک آموزشی مثل رباتیک است که می توان این خلاقیت را تا مرحله ی ظهور پیش برد.

  شاید در این لحظه به این نتیجه برسید که همه ی کودکان قرار نیست در آینده شغل مهندسی را انتخاب کنند پس نمیتوان کلاس رباتیک را به تمام کودکان آموزش داد اما کلاس های رباتیک تنها برای پرورش مهندسان آینده کاربرد ندارد بلکه مهارت های دیگری را نیز به کودک می آموزد که از جمه ی آن می توان به پی بردن اهمیت فعالیت های گروهی می توان اشاره کرد.

  اهمیت فعالیت های گروهی و کارهای تیمی برای همه ی ما به وضوح مشخص است کودکان در کلاس های رباتیک فعالیت های گروهی را درک خواهند رد و همه تر از آن به اهمیت آن در جامعه پی خواهند برد.

  فعالیت گروهی در این سن کودکی منظم ، دقیق و در عین حال منعطف تربیت می کند که شاید بسیاری از افرادی که روزانه با آنها در ارتباط هستیم این قابلیت را نداشته باشند و در زندگی خود با مشکل مواجه می شوند.

  زیرا ما انسان ها برای زندگی گروهی و اجتماعی ساخته شده ایم و باید از کودکی آن را به کودکان خود آموزش دهیم تا در آینده و پس از مواجه شدن با جامعه به مشکلات عدیده ای روبه رو نشوند.

  در مطالب فوق به علم رباتیک و مزایای آن پرداختیم قطعا تا کنون متوجه اهمیت علم رباتیک برای کودکان شده اید اما باغ آینه به عنوان یک موسسه ی فرهنگی و هنری همواره در جست و جوی متدهای آموزشی متفاوت و نوین است که برای کودکان بسیار مهم است .

  کودکان آینده سازان ما هستند و باید با تمام قدرت به پرورش آنها به بهترین شکل ممکن بپردازیم ، باید آموزش های درست و مهم را به آنها ارائه دهیم تا در آینده بتوانند این آموزش ها را به کار گیرند و جامعه ای پیشرفته بسازند.

  باغ آینه با برگزاری کلاس های رباتیک به پرورش کودکانی خلاق و با اعتماد به نفس کمک می کند و از این طریق گامی کوچک در پیشرفت جامعه نهاده است .

  دست آورد کودکان پس از کلاس های رباتیک :

  ” رباتیک مهم ترین کلاس برای اشتغال زایی در آینده ” تمام سعی والدین برای پرورش فرزندشان زندگی مملو از آرامش است و این آرامش در گروی عوامل متعددی است که شغل آینده یکی از آن عوامل می باشد.

  امروزه با وجود نظام آموزشی کشورمان که کاملا تئوری محور می باشد کودکان در مدارس فقط می توانند به صورت تئوری  علوم مختلف را بیاموزند اما مهارت آموزی در این بین ماهیت خود را از دست می دهد پس همواره باید کودکن را به سمت مهارت آموزی سوق دهیم تا در آینده به واسطه ی این مهارت ها اشتغال زایی نمایند.

  علم رباتیک یکی از تاثیرگذار ترین علوم در اشتغال زایی در آینده می باشد پس کودک در پایان این دوره ها به مهارت هایی دست پیدا می کند که برای آینده بسیار مفید است.

  البته این مهارت ها تنها در پیدا کردن شغل مناسب در آینده کارآیی ندارد بلکه همه ساله جشنواره ی رباتیک در کشور برگزار می شود که کودکان در این جشنواره ها وارد رقابت شدید با دوستان خود می شوند که همین رقابت باعث یادگیری کودک می شود .

  پس کودکان شما پس از طی دوره های رباتیک می توانند در جشنواره های رباتیک شرکت نمایند و از این طریق بیشتر از خلاقیت خود استفاده می نمایند و نکات بیشتری را آموزش می بینند.

  ویژگی های کلاس رباتیک باغ آینه :

  تحت نظارت اساتید مجرب

  استفاده از پک های با کیفیت

  محیط کلاس شاداب و مفرح

  پرورش خلاقیت کودک