کلاس آموزش چرتکه کودک

مدرس : خانم علیزاده

تعداد ساعت دوره : هفته ای دو جلسه ( هر جلسه یک ساعت )

هزینه : تماس بگیرید

اطلاعات تماس

  امروزه کلاس آموزش چرتکه یکی از صدها کلاسی است که برای کودکان ، نوجوانان برگزار می شود و تاکنون بسیار پرطرفدار بوده است.

  علم ریاضی یکی از علوم پرکاربرد در زندگی بشر است به واسطه ی علوم ریاضی بسیاری از کارهای روزمره ی انسان ساده می شود . پس ما همواره به دنبال روش هایی از یادگیری و به کار گیری آسان علم ریاضی هستیم ، چرتکه یکی از ابزار قدیمی در آموزش و استفاده از اعمال ریاضیات می باشد .

  جامعه ای که امروزه در آن زندگی می کنیم با وجود پیشرفت هایی که دستخوش آن می شود هنوز هم نیاز به روش های قدیمی و پرکاربرد دارد.

  امروزه با استفاده از روش قدیمی آموزش و به کارگیری ریاضیات که چرتکه بوده است توانسته ایم علم ریاضیات را به صورت ساده تر به کودکان آموزش دهیم البته این سادگی فقط منوط به آموزش نمی شود بلکه استفاده و به کار گیری آن نیز بسیار ساده می باشد و کودک در فاصله زمانی اندکی می تواند اعمال ریاضی پیچیده ای را محاسبه نماید و این امر یکی از نکات مثبتی بوده است که همواره کودکان را به سمت آموزش چرتکه سوق داده است.

  همانطور که همگان به آن واقف هستیم چرتکه ابزار محاسباتی است که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفت  با استفاده از آن می توانستند اعمال محاسباتی چهار عمل اصلی ریاضی را انجام دهند البته که با استفاده از این ابزار محاسباتی قادر خواهد بود ریشه ی دوم دوم و سوم اعداد را نیز بیابید.

  شاید در این لحظه به این فکر بیافتید چرا چرتکه را برای کارهای محاسباتی انتخاب کنیم؟ با وجود ماشین حساب های مهندسی پیشرفته چرا باید دوباره به زمان قدیم برگردیم و از چرتکه استفاده نماییم ؟

  در جواب این سوال باید بگوییم که مغز انسان ها همانند یک عضله ای می ماند که هرچه در معرض تمرینات بیشتری قرار گیرد قوی تر خواهد شد . چرتکه یکی از ابزار هایی است که از تنبلی مغز جلوگیری می کند و به نوعی همانند ورزش برای مغز انسان می باشد.

  شاید یکی از دلایل بیماری های مختلف مغزی از جمله آلزایمر که تا این حد شایع شده است تنبلی مغز و اکتفا به ابزارهایی که مغز را تبل می کنند باشد پس چرا برای جلوگیری از این مشکلات به روش هایی که برای مغز مید هستند روی نیاوریم؟

  به همین جهت است که امروزه تا این حد چرتکه در آموزش قشر کودک و نوجوان موثر واقع شده است.

  واژه ی چرتکه به چه معنا است ؟

  واژه ی چرتکه در اصل واژه ای روسی است و در اصطلاح به معنی تسبیح می باشد و این نام به جهت جنس و شکل ظاهری آن انتخاب شده است.

  تاریخچه ی چرتکه :

  این ابزار سال ها پیش از میلاد مسیح برای انجام محاسبات ریاضی مورد استفاده قرار می گرفت ، براساس نوشته های قدیمی دانشمندان مختلفی مانند ” carruccio ” از چرتکه برای انجام محاسات ریاضی سنگین استفاده می کردند.

  البته چرتکه در ایران باستان نیز مورد استفاده قرار می گرفت در واقع در طول دوران حکومتی هخامنشیان چرتکه روی کار آمد و ایرانیان نیز به سمت استفاده از این ابزار برای انجام محاسبات روزمره ی خود استفاده می کردند.

  البته این تاریخچه ی چرتکه بوده است که در گذشته در چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته در حال حاضر نیز کشورهای غربی از چرتکه برای انجام محاسبات خود استفاده می نمایند .

  از چرتکه می توان به عنوان ک کامپیوتر قدیمی که قدمتی طولانی دارد یاد کنیم.

  ساختار چرتکه :

  چرتکه از قاب چوبی تشکیل شده است که دارای سیم هایی موازی با یکدیگر هستند و هرکدام از این سیم ها دارای مهره هایی هستند که نشان دهنده ی سامانه ی دهدهی است . محاسبات نیز از طریق آموزش های لازم انجام می پذیرد.

  در قسمت فوق به اطلاعات اندکی در مورد چرتکه و تاریخچه ی آن پرداختیم.

  در جامعه ی امروز ماشین حساب های مختلف اختراع شده است که کاربردهای بسیاری دارد و البته قدرت محاسباتی بالایی نیز دارند و حتی به حدی رواج داده شده است که بر روی کامپیوتر ها ، تبلت ها و حتی گوشی های موبایل همراه نیز وجود دارد و با استفاده از آن می توان محاسبات بسیار یچیده ای را در مدت زمان کوتاهی انجام داد همچنان در کلاس های درسی بسیاری از مدارس به آموزش چرتکه می پردازند. دلیل این محبوبیت چه می تواند باشد ؟ محبوبیت و پابرجا بودن این روش محاسباتی قطعا بخاطر مزیت های آن می باشد . این مزیت ها باعث شده است که چرتکه نتنها در در مدارس ایران بلکه در بسیاری از مدارس کشورهای غربی مورد استفاده قرار می گیرند.

  یکی از مزایای چرتکه تاثیر آن بر افزایش قدرت ذهنی و افزایش قدرت یادگیری کودک می باشد و در این مورد نیز مقالات متعددی وجود دارد که تاثیر مثبت چرتکه را در ذهن کودک مورد بررسی قرار می دهد.

  تمام این مزیت هایی که در قسمت فوق ذکر کردیم باعث شده است که در سیستم آموزشی کشور توجه بیشتری به چرتکه شد به صورتی که در مدارس درجه یک به آموزش چرتکه به عنوان یک آموزش مهم توجه می شود. درواقع کلاس های چرتکه همانند کلاس های درسی مثل ریاضی ، فیزیک ، زیست ، شیمی و… مورد توجه قرار گرفته اند.

  با استفاده از چرتکه اعمال ریاضی مختلفی انجام می شود که شامل شناسایی اعداد نشان داده شده در چرتکه ، درک تغییر اعداد با جابه ایی و تغییر موقعیت مکانی مهره ها ، تجزیه ی اعداد ، اعمال چهار عمل اصلی ریاضی ، ریشه ی دوم اعداد ، تمام این موارد موجب تقویت محاسبه ی ذهنی کودکان می شود و البته به مرور زمان هرچه استفاده از چرتکه ادامه یابد و در پایان دوره های آموزش چرتکه کودکان و دانش آموزان این قابلیت را پیدا می کنند که برای محاسبات خود تنها از ذهن خود استفاده می کنند و این بهترین ثمره ی این دوره ها برای کودکان می باشد.

  زیرا کودکان در آینده با محاسبات مختلف مواجه می شوند اگر بنابر این باشد که کودک از ابتدای دوران تحصیل خود به ابزارهای محاسباتی از جمله ماشین حساب های مختلف متکی باشد در آینده این وابستگی افزایش خواهد یافت بصورتی که حتی بدون وجود ابزار محاسباتی قادر نخواهند بود حتی محاسبات ساده و پیش پا افتاده را انجام دهند.

  والدین مسئول هستند که به عنوان راهنما کودکان را به سمت درست و مناسب سوق دهند کلاس های آموزش چرتکه کودک را به سمت استفاده ی بیشتر از ذهن و مغزشان سوق می دهد و کودکی متکی به ذهن خود تربیت می نماید

  کودکان پس از طی دوره های چرتکه در آینده محاسبات پیچیده را نیز با استفاده از ذهن خود انجام می دهند و این امر از تنبلی ذهن کودک جلوگیری می نماید.

  وقتی روش آموزشی جدیدی وارد جامعه ی آموزشی یک کشور می شود قطعا موافقان و مخالفانی به همراه خواهد داشت چرتکه هم همانند سایر روش ها وقتی روی کار آمد و فراگیر شد تعدادی از افراد موافق و تعدادی مخالف آن بودند و دلایل مختلفی برای مخالفت خود بیان می نمایند . در این قسمت قصد داریم به دلایل مخالفت ایت افراد بپردازیم .

  یکی از مهم ترین نکات مثبت دوره های چرتکه این است که در این کلاس ها کودک با استفاده از هر دو دست فعالیت انجام می دهد ، همانطور که همگان به این موضوع واقف هستیم مغز انسان شامل دو نیم کره  است که نیم کره ی سمت راست مئول فرمان دادن به اعضای چپ بدن و نیم کره ی سمت چپ مغز نیز مسئول فرمان دادن به اعضای سمت راست بدن می باشد.

  بهترین فعالیت برای انسان فعالیت هایی است که به واسطه ی آن هر دو نیم کره ی مغز تحت تنش باشد و چرتکه نیز یکی از این صدها روشی است که به واسطه ی آن دو نیم کره ی مغز فعال می شورد زیرا در طی محاسبات کودک مجبور به استفاده از هر دو دست خود می باشد .

  • گروهی از افراد بر این اعتقاد هستند که تا زمانی که تکنولوژی در حال پیشرفت است و روز به روز ماشین حساب های مهندسی قدرتمندی روی کار می آید چرا باید به سراغ روش های قدیمی از جمله چرتکه برویم ؟

  در پاسخ به این سوال باید بگوییم چرتکه تنها ابزاری برای تقویت قدرت ریاضی و ابزاری برای آموزش نیست بلکه در قسمت های قبل نیز به این مورد اشاره کردیم چرتکه علاوه بر یک ابزار ریاضی موثر برای تقویت قوای ذهنی کودکان افزایش دقت و تمرکز ، سرعت عمل و همچنین ابزاری برای برجسته کردن توانایی های کودک برای شخص اوست و بدین وسیله است که کودک به توانایی های خود پی می برد و بیش از پیش اعتماد به نفس پیدا می کند و به توانایی های ذهنی خود ایمان پیدا می کند.

  بشر از توانایی های بسیار زیادی برخوردار است به خصوص ذهن انسان ها یکی از قدرتمند ترین ابزاری است که در اختیار دارد توانایی ها و قابلیت ذهن بشر به حدی زیاد است که حی پیشرفته ترین ابزار نیز توانایی جاگزینی آن را ندارند . در کلاس های چرتکه علاوه بر این که کودک می آموزد چگونه می تواند محاسبات دقیق و سریعی داشته باشد به توانایی های ذهن خود نیز پی می برد و پس از دوره های چرتکه با گام های استوارتر و با قدرت تری به سمت هدف خود حرکت می کند.

  • تصور نادرست دیگری که از چرتکه در ذهن برخی از افراد وجود دارد این است که چرتکه مانع آموزش و استفاده ی کودک از مراحل تشریحی ریاضی می شود.

  در این مورد نیز خدمت شما بزرگواران عرض می کنیم به هیچ عنوان همچین موضوعی اتفاق نخواهد افتاد زیرا چرتکه نیز بر مبنای همان اصول ابتدایی ریاضی است به هیچ عنوان این روش ها حذف نخواهند شد و آموزش چرتکه تحت هیچ شرایطی در نتقطه ی مقابل آموزش های و روش های تئوری ریاضی قرار نمی گیرد. چرتکه به نوعی بازی با اعداد و استفاده از روابط بین آنها می باشد . در این مورد مثالی می زنیم تا به صورت کامل به توضیحات پی ببرید ، برای مثال وقتی می خواهیم عدد 7 را در چرتکه تعریف کنیم از خاصیت شکست اعداد استفاده می کنیم یعنی عدد 7 را به صورت 5+2 تعریف می نماییم و از این طریق می توان محاسبات ذهنی را با سرعت بیشتری انجام داد .

  • محاسبات ذهنی باعث در جمع موجب استرس کودک می شود !!!!

  تعدادی از والدین با کلاس های و آموزش های چرتکه مخالفت دارند و دلیل این مخالفت فقط برای ایجاد استرس کودکان هنگام محاسبات ذهنی در میان جمع می باشد رد پاسخ به این گروه باید بگییم محاسبات ذهنی به شکل خارق العاده ای باعث افزایش اعتماد به نفس کودک ، افزایش قدرت تمرکز کودک و مهم تر از تمام این موارد باعث افزایش مهارت های پسخ گویی کودکان خواهد شد قدرت محاسبه ی ذهنی به نوعی برتری ذهنی کودک شما نسبت به سایر دوستان خود را نشان می دهد .

  درواقع کلاس های چرتکه به نوعی باعث افزایش قدرت محاسبات فرزند شما در هر محیطی را فراهم می نماید این استرس هایی که والدین نگران آن هستند در 3 الی 4 بار اول محاسبات آنها در بین یک جمع ممکن است بروز پیدا کند اما به مرور زمان این استرس ها نیز از بین خواهد رفت و باعث می شود کودک در مراحل بعدی زندگی خود هیچگونه استرسی برای صحبت کردن در میان جمع نداشته باشد و اعتماد به نفس کودک به واسطه ی این دوره ها افزایش خواهد یافت.

  • یکی دیگر از دلایل مخالفت افراد با کلاس های چرتکه حالات فرمی دستان کودکان است که در زمان محاسبه از خود بروز می دهد.

  معمولا یکی از دلایلی که همواره والدین نسبت به کلاس های چرتکه معترض هستند ایجاد حالات فرمی دستان فرزندشان هنگام محاسبه می باشد  ، اگر دقت داشته باشید معمولا افراد پس از گذراندن دوره های چرتکه وقی قصد محاسبه داشته باشند از انگشتان خود استفاده می نمایند و گویی چرتکه را پیش روی خود تصور می نمایند ، در جواب به این اعتراض والدین باید عرض کنیم این یکی از صدها مزیت دوره های چرتکه می باشد زیرا کودک شما قادر است به صورت ذهنی و در مدت زمان کوتاهی به محاسبات ریاضی بپردازد ، همین تصور قوی کودک و جا به جا کردن مهره های چرتکه ی فرضی قدرت ذهنی کودک را نشان می دهد که تا چه حد ذهنی قوی دارد .

  همین دوره های چرتکه است که باعث افزایش قدرت تصویرسازی ، دقت و تمرکز کودک می شود پس شایسته نیست از این مزیت مهم به عنوان ایراد و نقص این ابزار محاسباتی یاد کنیم.

  مزایای آموزش چرتکه به حدی وسیع است که نمیتوان به چند جمله ی کوتاه بسنده کرد به همین جهت در این قسمت نیز تعدادی از مزایای آن را بیان می کنیم :

  • انجام عملیات ریاضی پیچیده
  • تقویت انجام عملیات ریاضی ذهنی برای کودک
  • تقویت قدرت تمرکز کودکان
  • مشخص شدن مفهوم اعمال ریاضی برای کودکان
  • تقویت تصویرسازی ذهنی
  • ببود قدرت فکر کودک
  • تقویت مهارت های حرکتی کودکان
  • افزایش واکنش مغز کودک
  • افزایش اعتماد به نفس کودک
  • افزایش قدرت حل مسئله ی کودک
  • افزایش قدرت تمرکز کودک در مواقع پر استرس
  • تقویت قدرت حل مسئاله توسط کودک
  • انجام عملیات ریاضی با سرعت بیشتر

  هدف کلی برگزاری دوره های چرتکه آموزش نحوه ی انجام محاسبات ذهنی به کودک می باشد که از این طریق به هدف نهایی تمام آموزش های دوران زندگی یعنی افزایش قدرت ذهنی کودک  خواهیم رسید.

  در قسمت های فوق نیز به این موضوع اشاره کردیم مغز انسان همانند یک کامپیوتر پیچیده و قدرتمند است و تنها کافی است قابلیت های مختلف آن را کشف نماییم و با تمرین به قابلیت و توانایی آن دست یابیم ، البته کودکان در سن کم به خودی خود قادر به تشخیص قابلیت های ذهنی خود نیستند و به واسطه ی والدین می توانند این قابلیت های ذهن خود را کشف نمایند و به بهترین شکل از آن استفاده نمایند.

  یکی دیگر از دلایلی که از چرتکه برای آموزش ریاضی به کودکان استفاده می نماییم این است که معمولا کودکان برای یادگیری علم ریاضی رغبت زیادی نشان نمی دهند اما با استفاده از چرتکه می توانید علم ریاضی را با استفاده از روش های بازی و سرگرم کننده ای به  کودکانتان آموزش دهید و بدین واسطه است که کودک می تواند به سمت استفاده از روش های ریاضی تشویق شود و سوق داده شود.

  مزایای آموزش چرتکه برای کودکان :

  اگر بخواهیم مزایای این ابزار محاسباتی را نام ببریم لیست طویلی تشکیل خواهد شد ، در ذیل به تعدادی از این مزایا اشاره می نماییم :

  ایجاد انعطاف پذیری شناختی ویژه

  تقویت خلاقیت کودکان

  تقویت حافظه ی کودکان