hafez

حافظ شناسی

naghd film

نقد فیلم

shahname

شاهنامه خوانی

masnavi

مثنوی خوانی

dastan

داستان نویسی

ketabkhani

کتابخوانی

برپایی دوره فرهنگی در باغ آینه شامل دوره ها و زیرگروه های مختلف بوده که شامل: کتاب و کتابخوانی، داستان نویسی، نمایشنامه نویسی، مثنوی خوانی، حافظ شناسی، شاهنامه خوانی، نقد فیلم و بسیاری موارد دیگر می باشد. به دنبال هدف بازسازی ریشه های فرهنگی به فراموش سپرده شده ایرانی، تمام تلاش خود را کرده ایم تا افراد مختلف از تمام نسل ها را با آن آشتی دهیم.

در کنار کلاس ها  و دوره ها، به دنبال پیگیری امور فرهنگی، همایش ها و کارگاه ها در شاخه های مختلف و تحت نظارت این مجموعه برگزار می شود. نهایت تلاش خود را کرده ایم تا با عنوان یک مجموعه فرهنگی هنری در کرج بهترین ها را ارائه دهیم و در نتیجه گامی در جهت بهبود و شکوفایی هرچه بهتر فضای فرهنگی کشور برداریم.

دایر کردن نشست ها و همایش های فرهنگی، هنری، جلسات ادبی در حوزه شعر و گردهمایی هایی برای معرفی کتاب و آشنایی با فرهنگ کتابخوانی و بسیاری موارد دیگر از فعالیتهای اولیه ای می باشد که در یک موسسه ی فرهنگی هنری انجام می شود.

فعالیت های متنوع باغ آینه، در کنار دوره های فرهنگی شامل کلاس های هنری بوده که توانسته به عنوان یکی از محبوبترین مراکز فرهنگی هنری در کرج در طی سال های فعالیت خود شناخته شود.

دوره فرهنگی محبوب کتاب و کتابخوانی در مجموعه باغ آینه برای علاقه مندان و دوست داران آن برگزار می شود. در این فعالیت فرهنگی، بخش بندی دوره ها بر اساس دسته بندی های مختلفی صورت می گیرد که از آن جمله می توان دسته بندی براساس آثار مطرح نویسندگان دنیا، ژانر کتاب ها، آثار ایرانی و آثار خارجی را نام برد.

از فواید این دوره های کتاب و کتابخوانی به شکل خلاصه می توان تاثیرات مثبتی که بر روی دانش، پرورش ذهن، کاهش استرس، افزایش حافظه، رشد تخیل، توسعه مهارت های انتقادی، گسترش دایره واژگان، بهبود مهارت های نوشتاری، حتی توسعه مهارت های ارتباطی، افزایش قدرت تمرکز، فراهم آمدن یک فعالیت مفرح، یک سرگرمی ارزان، دادن انگیزه و بسیاری موارد و مثال های ساده دیگر دارد را برشمرد.

علاوه بر اینکه کتاب و کتابخوانی تاثیرات مثبت بر روی فرد و خصوصیات و مهارت های فردی او می گذارد، کمک می کند تا اثرات مفیدی را در وسعت بیشتر و در سطح جامعه پراکنده نماید.

حتی اگر یک کتاب خوب در زندگی تان بخوانید، در صورتی که واقعا و با تمام توجه و علاقه تان درک کنید که چه چیزی خوانده اید، به شما یک لذت بی نظیری از تجربه مسائل و دیدگاه های تازه می دهد. بدون شک همه این حقیقت را می دانیم که کتاب خواندن یک عمل بیهوده نیست، اما به جهت کنار گذاشتن این عادت مفید و دوری کردن از آن شاهد کاهش میزان کتابخوانی در بین افراد و در نتیجه کاهش آن اثرات مثبتی هستیم که پیش تر به آن اشاره کردیم.

با هدف شادابی و پویایی دوباره افراد جامعه، خواسته ایم تا مردم را دوباره با کتاب خواندن آشتی دهیم و گامی هرچند کوچک را برای بخشیدن لحظات شاد به آن ها برداریم.

نوشتن آسان نیست، و نوشتن یک داستان خوب حتی سخت تر هم است. به شما کمک می کنیم تا خلاقیت و استعداد خود را به یک اثر هنری تبدیل نمایید. در دوره های داستان نویسی باغ آینه برای علاقه مندان به نوشتن و خلق داستان ادبی این امکان را فراهم آورده ایم تا ذهن خلاق و رویاپرداز خود را برای خوانندگان بر روی کاغذ به تصویر بکشند. در دوره فرهنگی داستان نویسی در باغ آینه، هنرجویان را با اصول داستان نویسی آشنا کرده و به آن ها کمک می کنیم تا آنچه را که در تصورات خود دارند را به روی کاغذ بیاورند.

در کلاس داستان نویسی باغ آینه به هنرجویان علاقمند به این حوزه کمک می کنیم که حتی اگر تا پیش از این نمی دانستند چگونه این کار را نجام دهند، پس از گذراندن این دوره ها با این مهارت آشنا شوند که آنچه را که در ذهن خود دارند را در قالب یک داستان به نگارش در آورند.

به آن ها کمک خواهیم کرد تا شروع خط داستانی خود را بیابند، شخصیت ها را پرورش دهند، تصویری از محیط داستان را برای خواننده خود رقم بزنند و در نهایت به یک جمع بندی مناسب برسند.

تمام سردرگمی ها و پراکندگی هایی که در ذهن خود برای نوشتن یک داستان دارید را با راهنمایی های درست در کلاس داستان نویسی به هم پیوند می زنیم تا به خلق یک اثر مناسب و جذاب برای خواننده تبدیل شود.

علاوه بر این  در باغ آینه، دوره داستان نویسی کودک نیز زیر نظر مشاوران کودک در مجموعه دایر می باشد. دوره ای که در آن خلاقیت کودکان پرورش داده شده و کمک می کند تا استعداد آن ها شکوفا شود و بسیاری از مهارت های فیزیکی و ذهنی در آنها رشد پیدا کند. با ثبت نام  در این دوره ها برای فرزندان تان، می توانید مسیر مناسب برای پیدا کردن علاقمندی هایشان را هموار نمایید.

شعرا، عارفان و فیلسوفان ایرانی از قدیم بار سنگین ادبیات غنی ایران را بر دوش می کشیدند و فرهنگی پربار را رقم میزنند که همگی در آثار این هنرمندان قدیمی ایران به چشم می خورد. یکی از آثار ارزشمند که در این حوزه ادبی پربار ایرانی قرار می گیرد، مثنوی معنوی مولانا بوده که تحلیل ابیات و اشعار آن، زوایای مختلف آنچه که در رویدادهای جهان امروز نیز رقم می خورد را نمایش می دهد.

زوایایی که ارتباط عمیقی در زندگی روزمره افراد در این روزها نیز دارد. تجربه ای جدید و نشاط آور را در کلاس مثنوی خوانی باغ آینه در کنار اساتید با تجربه ادبیات را برای علاقمندان ممکن نموده ایم.

درست است که مثنوی بخش مهمی از ادبیات کهن ایرانی می باشد و به زبان فارسی نوشته شده است، اما خواندن آن برای بسیاری از افراد عادی کار دشواری می باشد. علاوه بر سخت بودن خواندن ابیات مثنوی، درک و شناخت پندهایی که در پشت هریک از ابیات آن نهفته است کار دشوارتری به شمار می رود.

در این کلاس ها نه تنها با زبان فارسی به خوبی فراتر از آنچه که در اطرافمان وجود دارد آشنا می شویم، بلکه واژگان جدیدی به دایره لغاتمان افزوده می شود. با گذراندن این دورها، با ابیات کهن فارسی و قدرت شعر ایرانی آشنا می شویم. آشنایی خود و فرزندانمان با اشعار وزین فارسی، می تواند راهی برای شناساندن فرهنگ غنی ایرانی به جهانیان باشند.

شاهنامه یک شاهکار حماسی اساطیری ایرانی بوده که با بهره گیری از زبانی شیوا و دلنشین، داستان هایی را بیان می کند که در جهان ادبیات تکرار نشدنی می باشد. بسیاری از ما در کتاب های درسی و داستانی با اشاراتی از شاهنامه آشنایی داریم، ولی شاید هرگز پیش نیامده تا نگاهی دقیق تر به تمامی داستان ها و ابیات آن بیاندازیم.

ما در باغ آینه زمینه این آشنایی را در کلاس شاهنامه خوانی برای دوست داران آن فراهم آورده ایم. خواندن تمام داستان های شاهنامه با سبک اصیل و حماسی آن صورت گرفته، که باعث می شود در کنار دلنشین بودن داستان ها، شنیدن آن نیز بسیار گوش نواز شود.

جذابیت در این کلاس ها را برای علاقه مندان به ادبیات فارسی به بهترین شکل فراهم آورده ایم تا از لحظه لحظه حضور در جلسات شاهنامه خوانی بیشترین لذت را ببرند. داستان های اساطیری هر کشور و ملتی نشانی از قدرت آن دارد و با نگاهی به شاهنامه می توانیم به ابهت کشور ایران و ارج و قرب  پهلوانان آن پی ببریم.

آشنایی با شاهنامه نه فقط برای جوانان و بزرگسالان باید اهمیت داشته باشد، بلکه این آشنایی برای کودکان نیز باید رقم بخورد.

در نتیجه با تلاش اساتید این حرفه بهترین کلاس های شاهنامه خوانی را برای کودکان در این مجموعه فرهنگی هنری در کرج برگزار نموده ایم.

نقد فیلم در یک تعریف ساده، تجزیه و تحلیلی در رابطه با فیلم است که از سوی یک فرد و یا گروهی از افراد خبره رخ می دهد. شاید نقد فیلم را بتوان یک هنر و علم دانست که وقتی در جمعی از افراد علاقه مند به سینما اتفاق می افتد، به صحنه جالبی از تقابل فرهنگی برای آشنایی هرچه بیشتر با هنر فیلم و سینما منجر شود.

در اصل ویژگی نقد فیلم این نیست که فرد و یا افراد بتوانند به سادگی یک فیلم را ارزیابی کنند، بلکه تنها نظرات خود را در جهت تجزیه و تحلیل فیلم ارائه می کنند تا مبنایی شوند برای بررسی فیلم. نقد فیلم به جهت سرگرم کننده بودن و جذابیت برای بسیاری از مخاطبین فیلم و سینما باعث می شود تا افراد زیادی به دنبال پیگیری این حوزه باشند.

در هنر نقد از زوایای مختلفی به یک فیلم نگاه می شود که از فیلم نامه، بازی بازیگر، کارگردان، افکت های به کار رفته، جریان داستان، صحنه ها و پایان بندی همه را شامل می شود. زمانی که فیلم را نگاه می کنید و سپس به دنبال نقد آن می روید، در واقع مدت زمان تماشای فیلم را برای خود دو برابر کرده اید و چیزها و نکاتی را می بینید و متوجه می شوید که تا پیش از آن بهشان توجه نکرده اید.

گاهی وقت ها شاید آن خط فکری که ممکن است کارگردان و فیلم نامه نویس داشته باشد را تنها بتوان با خواندن نقد فیلم و دنبال کردن آن ها کشف کرد.

با توجه به محبوبیت زیاد فیلم و سینما بر آن شدیم تا برای علاقه مندان به این زمینه از هنر، جلساتی را با عنوان دوره نقد فیلم برگزار نماییم.

این حرکت فرهنگی برای آشنایی هرچه بیشتر افراد با تاریخچه سینما، آثار مطرح ایران و جهان و ژانرهای مختلف سینمایی می باشد و افراد با گوشه ای از هنر نقد فیلم آشنا خواهند شد.

شاید برای همه ما بارها پیش آمده باشد که دوست داشته باشیم ابیات حافظ را بدون تپق زدن بخوانیم، و یا از شنیدن آن از زبان افراد شیرین سخن لذت ببریم. از گذشته تا حال دیوان حافظ بخش جدایی ناپذیری از محافل شاعرانه و هنری بوده و حداقل یکبار در سال در هر خانه ای، خانواده ها تفالی به حافظ می زنند. این گونه می توان گفت که دیوان حافظ قسمتی از فرهنگ ایران و ایرانیان بوده که شناخت آن تاثیر مثبتی در شکل گیری و پرورش فرهنگ و آنچه که به فراموشی سپرده شده است، دارد.

برای آنکه در این حرکت فرهنگی بزرگ ما نیز سهمی داشته باشیم، جلسات و دوره حافظ شناسی را در کنار اساتید این شاخه و برای علاقمندان به شناخت هرچه بیشتر حافظ و دیوان او برگزار نموده ایم. این جلسات برای جان دوباره دادن به روح افراد بوده و نوجوانان و جوانان ایرانی را با فرهنگ ادبی غنی ایرانی آشنا می کند.

آنچه که حافظ در لابه لای ابیاتش به آن اشاره کرده برای تمام شنوندگان و خوانندگان که کمی آشنایی با او داشته باشند بسیار دلنشین و جذاب می باشد. بنابراین ما در کلاس فرهنگی حافظ شناسی درب این باب را به روی شما گشوده ایم تا به بهترین نحو از آن بهره مند شوید.

تمام فعالیتهای ما در باغ آینه در جهت انجام حرکت های فرهنگی با دوام و موثر برای جامعه، تنها در راستای ایجاد لحظاتی دلنشین و دوست داشتنی بوده است. تا بتوانیم برای افراد مختلف جامعه لذت بردن از لحظاتی که با ما و در کنار ما در کلاس ها و گردهمایی های باغ آینه می گذرانند را امکان پذیر نماییم.

از لحظات خوب باغ آینه، می توان زمان هایی را مثال زد که در کنار هم در جلسات بحث آزاد باغ اینه می گذرانیم.

در جلسات بحث آزاد اجازه داریم صحت کنیم و اجازه می دهیم تا دیگران صحبت کنند. همچنین در این جلسات شنیده می شویم و می گذاریم دیگران شنیده شوند. از هر دری صحبت کرده و بسیاری از دغدغه های ذهنی خود را با دیگران در میان می گذاریم. از تفکر و ذهنیت افراد پیرامون خود در رابطه با بسیاری از مسائل و موضوعات اطراف خود آگاه می شویم. مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه که در نسل های مختلف تاثیرات مخربی را گذاشته اند را بررسی می کنیم و در خلال آن حتی شاید بتوانیم از مشکلات شخصی خود آگاه شویم و همچنین راه حل هایی را نیز بیاییم.

حرکت های فرهنگ مختلفی را با هم فکری هم شکل می دهیم و تلاش می کنیم تا نه فقط در جلسات بحث آزاد باغ آینه، بلکه فراتر از این مرز محدود و در بین افراد دور و بر و جامعه خود آن را گسترش دهیم. بدون محدودیتی با هم صحبت می کنیم، با احترام گذاشتن نقد دیگران به صحبت های خود را می شنویم و با پرسش و پاسخ، به شیوه درست مذاکره دست پیدا می کنیم. جلسات بحث آزاد را برگزار نموده ایم تا با یک حرکت فرهنگی بتوانیم افراد را با نیازهای اساسی خود آشنا نماییم.