دوره شاهنامه خوانی کودک در کرج

شاهنامه خوانی کودک یکی از بینظیرترین کلاس های کودک است که امروزه در جامعه رواج پیدا کرده است. یکی از مواردی که همواره به آن تاکید داریم نحوه تشکیل و روی کار آمدن کلاس ها به خصوص کلاس های کودک می باشد. باغ آینه به عنوان یکی از برترین مراکز و موسسه های فرهنگی و هنری در کرج همواره در تشکیل کلاس های کودک حساسیت بسیاری دارد. همانطور که در سراسر مقاله های سایت و در مورد تک تک کلاس های کودک به این موضوع اشاره کردیم، کودکان آینده ساز هر ملتی هستند. اگر قرار است فرهنگ سازی شود شروع آن باید از کودکان صورت گیرد. تغییر در هر جامعه به یکباره رخ نخواهد داد و هر تغییر کوچکی مستلزم پیش زمینه هایی می باشد. گاهی این تغییر را با استفاده از کلاس های آموزشی ایجاد می کنند و گاهی با تغییر روند زندگی، یکی از مهم ترین مسائلی که در جامعه ما به آن بی توجهی می شود گذشته است. با مروری سطحی بر تاریخ به خوبی متوجه خواهید شد فرهنگ پارسی تا چه حد ارزشمند بود و امروزه جوامع ما هیچ رنگ و بویی از فرهنگ کهن پارسی ندارد.

سرکار خانم سیمین مهر

12 ساعت ( 8 جلسه 1/5 ساعته )

 • خواندن داستان هایی از شاهنامه

 • آشنایی با شخصیت های داستان

 • خوانش برخی ابیات

 • آشنایی با وزن و ریتم شعر

 • خلاقیت و بحث آزاد

 • مشارکت در داستان

  کارشناسان باغ آینه تنها دغدغه بهبود سطح فرهنگ جامعه را دارند زیرا تنها با این مهم است که بسیاری از اهداف برآورده خواهد شد. مهم ترین نکته ای که در ارتقاء سطح فرهنگ هر ملتی وجود دارد تاریخ و گذشته است. حال که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که فرهنگ آن زبانزد خاص و عام است چرا نسل جدید را با آن آشنا نکنیم تا با الگو برداری از این فرهنگ غنی بسیاری از مشکلات امروزی جامعه برطرف گردد. شاهنامه خوانی کودک نیز از جمله کلاس های آموزشی است که با هدف بهبود سطح جامعه برای فرهنگ سازی روی کار آمده است.

  ایران جزء معدود کشورها و ملتی است که در گذشته از نعمت وجود نخبه های ادبی همچون حافظ ، سعدی ، نظامی و… بهرمند بود و حال که زمان زیادی از حضور این چهره های ادبی می گذرد آثاری که برایمان به یادگار گذاشتند تداعی کننده فرهنگ غنی گذشته ملتمان است و با استفاده از این آثار می توان این فرهنگ غنی را پاس بداریم. اما مهم ترین نکته ای که در مورد این آثار وجود دارد نحوه انتقال آن به نسل جدید است. امروزه با وجود پیشرفت هایی که تکنولوژی شاهد آن بوده است سرگرمی های بسیاری روی کار آمده است. البته پیشرفت تکنولوژی نکته ای مثبت است اما نحوه استفاده صحیح از آن نیز بسیار مهم می باشد. نکته ای که در اینجا وجود دارد استفاده نا درست است که به مصرف بی رویه از تکنولوژی تبدیل شده است. این استفاده بی رویه باعث شده است نسل جدید تمایل کمتری نسبت به شناخت فرهنگ قدیمی ملت خود داشته باشند.

   ما به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری خود را در قبال حفظ فرهنگ باستانی مسئول دانستیم و با استفاده از کلاس هایی همچون کلاس شاهنامه خوانی کودک سعی در زنده نگه داشتن فرهنگ ایران باستان داشتیم.

  باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی هنری در کرج، تمام تلاش خود را به کار بسته تا برای گسترش فعالیت های فرهنگی در زمینه کودک نقش پررنگی را ایفا نماید. تمام تلاش ما بر این بوده است که فرزندانمان از کودکی با شاهنامه و فرهنگ شاهنامه خوانی آشنایی پیدا کنند، و در این زمینه دوره شاهنامه خوانی کودک در کرج را در موسسه باغ آینه برگزار نموده ایم. دوره شاهنامه خوانی کودک توسط مربی متخصص در زمینه کار با کودکان دایر می شود و در رده 8 سال به بالا برگزار می شود. در جلسات متنوع این دوره مباحث گوناگون و جذابی برای کودکان در نظر گرفته شده است تا از لحظات شاد و سرگرم کننده ی دوره شاهنامه خوانی کودک به بهترین شکل لذت ببرند.

  در کلاس شاهنامه خوانی، کودکان را با داستان های شاهنامه از جمله: زال و سیمرغ، رستم و سهراب و پیدایش توسط کیومرث آشنا خواهیم کرد؛ و به واسطه خواندن این داستان، ها کودکان به خوبی با شخصیت های داستان های شاهنامه آشنا شده و به زبان ساده ای آن ها را درک می کنند و از شنیدن آن ها لذت خواهند برد. علاوه بر این کودکان را با نحوه خوانش ابیات شاهنامه آشنا می کنیم تا شیوه ی صحیح و دلنشین شاهنامه خوانی را بشناسند. از وزن و ریتم اشعار شاهنامه آگاه شوند و در نهایت بتوانند این وزن و ریتم را خودشان در شاهنامه خوانی به کار ببرند. علاوه براین بسیاری مباحث و موارد دیگر نیز در این دوره گنجانده شده است که در سرفصل های دوره شاهنامه خوانی کودک به آن ها شاره خواهیم کرد.

  شاهنامه خوانی

  توانسته ایم تا با برگزاری دوره شاهنامه خوانی کودک علاوه بر با آشنایی کودکان از سن پایین با شاهنامه و شاهنامه خوانی، آن ها را با بسیاری از مهارت های مختلف نیز آشنا کنیم. این مهارت ها از تقویت حس اعتماد به نفس، مهارت های برقراری ارتباط، توانایی بیان کردن درست واژگان، کنترل ترس، تقویت مهارت های اجتماعی و ارتباطی و بسیاری موارد دیگر از این دست را شامل شده است. هدف این دوره تنها آموختن شاهنامه به هنرجویان کودکمان نیست زیرا مانند آموختن هر هنر دیگری به کودکان، هیچ بایدی وجود ندارد. تا زمانی که کودک اشتیاق و علاقه از خود نشان ندهد نمی توان و نباید با زور چیزی را به او آموخت. اما ما برای ایجاد این حس علاقه در کودکان سعی کرده ایم تا دروه شاهنامه خوانی کودک خود را بسیار جذاب و مناسب با رده سنی کودکان شرکت کننده برگزار نماییم.

  حقایقی در این کتاب اساطیری و کهن وجود دارد که می توان آنها را برای کودکان مناسب دانست، و وجود درس های نهفته در آن از جمله پیروزی خوبی بر بدی، انسان دوستی و بسیاری موارد دیگر باعث می شود کودکان با خواندن داستان های شاهنامه با این موضوعات آشنا شوند و مباحث اخلاقی را با روشی نوین بیاموزند. از مهم ترین جاذبه های شاهنامه وجود داستان های خیالی و شگفت انگیز از قهرمان های ایرانی بوده که کودکان با شنیدن و درک آن ها حتما لذت خواهند برد. علاوه بر این آشنایی کودکان با تصاویر بسیار جالبی که در پرده های شاهنامه خوانی از قدیم وجود داشته، باعث می شود تا از رنگ آمیزی ها و تصویر سازی های هنرمندانه آن نیز بسیار لذت ببرند.

  خب اگر شما هم به فکر کلاس های شاهنامه خوانی کودک هستید و به دنبال کلاس شاهنامه خوانی کودک برای نهادینه کردن فرهنگ اصیل پارسی در فرزند خود می باشید قطعا تاریخچه شاهنامه خوانی و به خصوص شاهنامه خوانی کودک برایتان ارزشمند است. اما پیش از آن که بخواهیم به تاریخ و گذشته شاهنامه خوانی بپردازیم باید در مورد تاریخچه شاهنامه اندکی توضیح دهیم.

  شاهنامه فردوسی از جمله آثار ادبی ارزشمند پارسی زبانان است که توسط حکیم ابوالقاسم فردوسی سروده شده است و از لحاظ وزن نیز بر وزن «فَعولُن فعولن فعولن فَعَلْ/ فَعولْ» نگارش شده است. مطابق دست نوشته هایی که از این اثر ارزشمند وجود دارد میتوان گفت تعداد ابیات آن چیزی حدود 50000 الی 61000 بیت میباشد.

  شاهنامه فردوسی را می توان جزء برترین آثار حماسی جهان دانست، در واقع شاهنامه از آثار تکرار نشدنی محسوب میشود که نگارش آن را تنها از یک نخبه ادبی میتوان انتظار داشت. هنگامی که در کلاس های شاهنامه خوانی کودک مربیان به معرفی تاریخچه شاهنامه میپردازند کودکان از این همه برتری شگفت زده می شوند. نکته دیگری که در مورد شاهنامه فردوسی وجود دارد مدت زمان سرایش آن است. مدت زمانی که حکیم فردوسی به سرایش شاهنامه اتصاص داد سی سال بود و این مدت زمان دست کمی از یک زندگی ندارد.

  از آنجا که شاهنامه فردوسی از لحاظ محتوا بسیار منحصر به فرد است عموما هنگامی که در جلسات ابتدایی شاهنامه خوانی کودک به معرفی تاریخچه شاهنامه و شاهنامه خوانی می پردازیم اغلب کودکان در مورد مضامین شاهنامه سوال میپرسند. شاهنامه فردوسی بیانگر مجموعه ای از افسانه ها و داستان های فارسی قدیمی است و این داستان ها با چنان مهارتی سروده شده است که تمام انسان ها با فرهنگ ها و زبان مختلف را به وجد می آورد. در حالت کلی اگر بخواهیم شاهنامه را از لحاظ محتوا مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم از سه بخش تاریخی ، اسطوره و پهلوانی تشکیل شده است.

  اگر بخواهیم شاهنامه این اثر فاخر ایران باستان را از لحاظ تاریخ دقیق نگارش مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم این اثر فاخر به سده هفتم هجری قمری باز میگردد. امروزه با گذشت سالیان سال از سرایش شاهنامه توسط فردوسی این نخبه ادبی شاهنامه به زبان های بین المللی ترجمه شده است تا افراد دیگر با فرهنگ و زبان های مختلف نیز بتوانند از این اثر ادبی ارزشمند استفاده کنند.

  اما حال که اندکی در مورد تاریخچه شاهنامه آگاهی پیدا کردیم لازم میدانیم در مورد تاریخچه شاهنامه خوانی نیز تاریخچه ای کوتاه ارائه دهیم. همانطور که در قسمت فوق نیز به این موضوع اشاره کردیم سرایش شاهنامه چیزی حدود سی سال به طول انجامید در آن زمان کمتر کسی به خواندن و نوشتن مسلط بود، اما این موضوع به هیچ عنوان مانع از انتشار شاهنامه در جوامع نشد بلکه بالعکس افرادی که قابلیت خواندن و نوشتن را داشتند شاهنامه خوانی را به عهده داشتند و این اثر ادبی را برای سایر افراد میخواندند.

  اگر با شاهنامه و نحوه نگارش آن آشنایی داشته باشید به خوبی می دانید که امروزه شاهنامه خوانی نه تنها به مهارت خواندن و نوشتن بستگی دارد بلکه نوعی توانایی ذاتی میطلبد که هرکسی این قابلیت را بالذاته ندارد و تنها با تمرینات متوالی میتواند به این قابلیت دست یابد.

  در واقع تمام لذت شاهنامه خوانی به صدایی طنین انداز است که شاهنامه خوان دارد، شاهنامه فردوسی آنچنان وسعت دارد که تنها با ادای کلمات مفهوم انتقال پیدا نمیکند و نحوه ادای آن نیز بسیار مهم است. از دیرباز شاهنامه خوانی را در دو مجلس خوانین و اشراف و قهوه خانه ها که با یکدیگر متفاوت بود برگزار می شد. البته از لحاظ محتوای کلامی این مجالس با یکدیگر هیچگونه تفاوتی نداشتند تنها تفاوت آن از لحاظ نحوه برگزاری است که با یکدیگر اندکی تفاوت داشت همانطور که از نام آن مشخص است شاهنامه خوانی به سبک خوانین و اشراف بسیار رسمی تر و مجلل تر برگزار می شد و در این مراسم حضار نشسته بوده و فردی به نام نقال با لحن طنین انداز خود به بیان روایت و داستانی از شاهنامه می پرداخت. در مقابل در مجلس قهوه خوانه ها مخاطبان به صورت ایستاده به نقال گوش فرا میدادند.

  همین عبارت بیانگر عمق نفوذ شاهنامه و آثار ادبی نظیر آن در ملت قدیم است. حتی مردم در قوه خانه ها نیز مشتاق شنیدن ابیات بی نظیر شاهنامه بودند. شاهنامه خوانی گذشته ای درخشان دارد و به نوعی نفوذ آن در جامعه قدیم بسیار وسیع است و باعث تاسف است که امروزه این فرهنگ غنی و زنده نگه داشتن آن جای خود را به اپلیکیشن هایی داده است که جز آسیب بار مثبتی برای مردم و جامعه به همراه ندارد.

  همانطور که به این موضوع اشاره کردیم شاهنامه خوانی در گذشته تنها با بیان ابیات شاهنامه همراه نبود بلکه شخصی که شاهنامه خوانی انجام میداد با تمام احساس خود به بیان واژه ها و روایات می پرداخت. شاید بهتر باشد از شاهنامه خوانی با واژه نقالی یاد کنیم. زیرا تاریخ به خوبی گویای این موضوع است که مراسم شاهنامه خوانی توام با نواختن موسیقی و سراسر از احساس است. به خوبی میتوان شیوه متفاوت شاهنامه خوانی را در اقوام مختلف یافت به عنوان مثال اقوام لر همواره در مراسم شاهنامه خوانی خود از ساز تال استفاده می کردند و از این طریق سبک به خصوصی از شاهنامه خوانی را به خود اختصاص دادند.

  اگر بخاطر داشته باشید در سطرهای پیش به این موضوع اشاره کردیم که شاهنامه خوانی در گذشته بیشتر به شکل نقالی صورت می گرفت اما باید به این موضوع اشاره کنیم که نقالی و شاهنامه خوانی تفاوت های بسیاری دارند. عموما در مراسم شاهنامه خوانی گفتاری و رفتارهای اغراق آمیزی به چشم نمیخورد و فردی که به شاهنامه خوانی میپردازد تنها با استفاده از لحن خود داستان ها و روایات را بیان می کند و کم و بیش از حرکات به خصوص تنها برای انتقال مفهوم استفاده می کند. در مقابل نقالی بسیار تخصصی تر است و عموما به صورت تک نفره برگزار میشود. یک نقال باید با تکنیک های مختلف آشنا باشد تا با استفاده از آن بتواند مفاهیم را به درستی آنطور که باید انتقال دهد.

  گاها والدین هنگامی که صحبت از شاهنامه به میان می آید شاهنامه خوانی کودک را امری محال تصور می کنند و حتی برخی بر این عقیده هستند که شاهنامه خوانی رنج سنی به خصوصی میطلبد اما در پاسخ به این دسته از والدین باید بگوییم شاهنامه آنچنان گسترده و آموزنده است که نه تنها مناسب گروه سنی بزرگسال است بلکه در برگیرنده تمام افراد در سنین مختلف می باشد.

  عموما قسمت هایی از شاهنامه که حالت افسانه ای دارد برای کودکان بسیار جذاب است و به همین جهت در شاهنامه خوانی کودک اغلب مربیان به بیان روایت های افسانه ای نظیر زال ، سیمرغ ، ضحاک مار به دوش و… میپردازد و تجربه ثابت کرده است کودکان ارتباط بهتری با این روایات برقرا می کند. در مقابل شاهنامه خوانی برای جوانان است که عموما از داستان های عاشقانه شاهنامه نظیر زال و رودابه استفاده می شود. هرچقدر که به توصیف بیشتر شاهنامه میپردازیم بیشتر به عمق آن پی خواهیم برد زیرا داستان های عاشقانه و یا افسانه ای بسیاری شنیده ایم اما هنوز پس از گذر چند قرن هیچ فردی قادر به تولید چنین اثر ارزشمندی نظیر شاهنامه نبوده است که در برگیرنده مضامین مختلف عاشقانه و افسانه ای توام با هم باشد.

  تاریخ بیانگر عمق نفوذ شاهنامه است و این موضوع به خوبی از طریق مراسم شاهنامه خوانی که در طول تاریخ برگزار می شد قابل برداشت است. حال که فردی نظیر حکیم فردوسی سی سال از عمر خود را صرف سرایش اثر ادبی بینظیر شاهنامه کرده است وظیفه ما حفظ و انتقال مفاهیم آن است تا از این طریق بتوان این اثر ارزشمند را حفظ کرد.

  اهمیت شاهنامه خوانی

  در کنار اهدافی که در رابطه با دوره شاهنامه خوانی باغ آینه به آن اشاره کردیم می توان اهمیت شاهنامه خوانی را در رابطه با آشنایی کودکان با مفاهم متنوعی از جمله: عشق و دوستی، رشادت و پهلوانی، دفاع از خاک وطن و حتی بسیاری از مباحث اخلاقی و تربیتی دانست. شاهنامه یک اثر بی نهایت بزرگ از درس ها می باشد که نه تنها کودکانمان، بلکه خود نیز با خواندن این کتاب آن ها لذت خواهیم برد، و حتی بسیاری چیزهای زیادی را برای بهبود زندگی روزمره خود یاد می گیریم. به بیان دیگر شاهنامه را می توان به مباحث مختلف فلسفه، روان شناسی، جامعه شناسی، فنون رزمی، آرایش جنگی، رسوم بزم و جشن، چگونگی پیدایش نخستین‌ها، مسائل تربیتی و عاطفی و بسیاری از مسائلی که در پیرامونمان جریان دارد مرتبط دانست.

  هدف از برگزاری کلاس های شاهنامه خوانی کودک

  هر یک از کلاس ها و آموزش هایی که امروزه در جامعه موجود است هدف به خصوصی دی پی دارد. شاهنامه خوانی کودک نیز از جمله این کلاس ها و دوره های اموزشی است که اهداف به خصوصی برای تشکیل و ادامه آن وجود دارد. در این قسمت قصد داریم به مجموعه اهدافی که شاهنامه خوانی کودک در پی دارد اشاره کنیم.

  هر یک از کلاس ها و آموزش هایی که امروزه در جامعه موجود است هدف به خصوصی دی پی دارد. شاهنامه خوانی کودک نیز از جمله این کلاس ها و دوره های اموزشی است که اهداف به خصوصی برای تشکیل و ادامه آن وجود دارد. در این قسمت قصد داریم به مجموعه اهدافی که شاهنامه خوانی کودک در پی دارد اشاره کنیم.

  • آشنایی با ادبیات ایران زمین
  • حفظ و تداوم فرهنگ شاهنامه خوانی
  • ایجاد علاقه در کودکان نسبت به ایران باستان
  • کمک به الهام گیری کودکان در خلق آثار هنری
  • شاهنامه خوانی
  • افزایش اعتماد به نفس کودک
  • توانایی بیان درست
  • افزایش اعتماد به نفس
  • یادگیری لغات جدید
  • تقویت مهارت های حرکتی و نمایشی
  • تقویت مهارت های ارتباطی
  • حذف خجالت در کودکان
  • حذف تکیه کلام و مکث نابجا در حرف زدن
  • توانایی کنترل ترس

  ادبیات هر ملتی یکی از مهم ترین شناسه هایی است که برای شناخت آن ملت به آن نیاز است. شاید بتوان گفت ادبیات هر ملت مهم ترین نقش را در معرفی مردم آن ملت به عهده دارد.

  ایرانیان همواره جزء ملت هایی بودند که فرهنگی زبانزد داشتند. این فرهنگ برتر به خوبی از ادبیات و آثار ادبی آنها قابل مشاهده است. حال که در چنین جامعه ای که نماد برترین جوامع با بالاترین فرهنگ ها بوده رشد کردیم چرا از آثار ادبی گذشتگان به خوبی استفاده نکنیم.

  مهم ترین وظیفه هر فرد ایرانی حفظ و انتقال آثار ادبی ارزشمند ملتش است که نماد فرهنگ و تمدن است. به همین جهت یکی از اصلی ترین اهداف شاهنامه خوانی کودک آشنایی کودکان با ادبیات ایران زمین است. کودکان ما باید با استفاده از کلاس ها و دوره هایی نظیر شاهنامه خوانی کودک با گذشته ملتشان آشنا شوند. در واقع از این طریق به راحتی می توان نسل به نسل ادبیات قدیم ایران را انتقال داد.

  همانطور که همگان به این موضوع واقف هستند شاهنامه از جمله آثار ارزشمند و فاخر ایرانیان است. فردوسی جزء مفاخر ایران زمین است که چیزی بالغ بر سی سال برای تهیه شاهنامه زحمت کشیده است و وقت صرف کرده است. شاهنامه جزء آثار ارزشمند جهانی است و نه تنها ایرانیان بلکه سایر انسان ها در حفظ آن شریک هستند اما این حفظ و تداوم شاید برای ملت ما شکل دیگری داشته باشد.

  از جمله وظایف اصلی هر مادر و پدری آشنایی فرزندانشان با فرهنگ غنی ایران است. برای تحقق این هدف راهکارهای مختلفی وجود دارد و از جمله آن می توان به کلاس شاهنامه خوانی کودک اشاره کرد. شاهنامه خوانی کودک از جمله معدود کلاس هایی است که امروزه در جامعه روی کار آمده است و مستقیما با هدف حفظ و تداوم فرهنگ شاهنامه خوانی تشکیل شده است.

  در تک تک کلاس های شاهنامه خوانی کودک مربیان سعی بر ایجاد علاقمندی کودکان نسبت به آثار ادبی و افسانه های قدیمی دارند. با توجه به تفاوت هایی که کودکان هر نسل با نسل های قبلی دارند برای ایجاد انگیزه و علاقمندی نسبت به آثار ادبی قدیم مجبور به استفاده از متدهای آموزشی مختلفی هستیم تا از این طریق بتوان ارتباط صحیح با کودکان برقرار نموده و مفاهیم را به درستی انتقال دهیم.

  کلاس های شاهنامه خوانی کودک بهترین روش برای ایجاد علاقمندی کودکان نسبت به ایران باستان است. تاریخ هر ملتی بزرگترین و ارزشمندترین دارایی او است. اما باتوجه به نظام آموزشی موجود در کشور عموما کودکان تنها برای کسب نمره مطلوب بدون هیچ انگیزه و علاقمندی به مطالعه تاریخ میپردازند. باغ آینه با الهام گرفتن از مشکلات آموزشی که کودکان همواره متوجه آن هستند سعی در ایجاد روش جدید از آموزش است که از این طریق انگیزه و علاقمندی در حین آموزش ایجاد نماید.

  کلاس های شاهنامه خوانی کودک نیز یکی از این کلاس هایی است که با هدف ایجاد انگیزه در کودکان نسبت به مطالعه تاریخ و آگاهی از ایران باستان تشکیل شده است. در واقع در کلاس های شاهنامه خوانی کودک مربیان سعی دارند با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی کودکان را با سبک زندگی در ایران باستان آشنا سازند. در واقع کلاس های شاهنامه خوانی کودک به نوعی تداعی کننده تاریخ ایران زمین برای کودکان نیز می باشد. تجربه ثابت کرده است کودکان پس از حضور در کلاس های شاهنامه خوانی کودک نسبت به ملیت خود بیش از پیش افتخار می کنند.

  همانطور که تا کنون بارها و بارها به این موضوع اشاره شد تاریخ مهم ترین داشته هر ملت است اما تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که چرا تاریخ هر ملت تا این حد از ارزش و اهمیت برخوردار است؟ تاریخ سراسر تجربه است. در واقع هر ملت با استفاده از تجربه گذشتگان میتواند نواقص خود را جبران کرده و روز به روز شاهد زندگی توام با آرامش و پیشرفت های متوالی باشد.

  در مورد شاهنامه این اثر هنری نیز این موضوع صدق می کند. مهم ترین نکته ای که در کلاس های شاهنامه خوانی کودک به چشم می خورد تحریک نبوغ ادبی کودکان است. هنگامی که کودک از سنین ابتدایی تولد خود با آثار ادبی آشنا می شود قطعا جرقه های ادبی در ذهن او ایجاد می شود و اگر این انگیزه ها توام با پشتکار و استعداد باشد قطعا در آینده نیز شاهد فردوسی دیگری خواهیم بود. به همین جهت همواره به والدینی که کودکانشان ذره ای استعداد ادبی دارند توصیه می کنیم حتما فرزندشان را برای شرکت در  کلاس های شاهنامه خوانی کودک تشویق نمایند تا با استفاده از راهکارهایی صحیح این استعداد تقویت شود.

  خب نوبت رسید به مهم ترین هدف تشکیل کلاس های شاهنامه خوانی کودک ، آموزش نحوه شاهنامه خوانی ! همانطور که میدانید شاهنامه یک اثر هنری است که بر ورزن «فَعولُن فعولن فعولن فَعَلْ/ فَعولْ» سراییده شده است پس قاعدتا خواندن آن با یک متن فارسی اندکی متفاوت تر خواهد بود.

  در واقع شاهنامه خوانی یک هنر محسوب می شود و مستلزم آموزش هایی تخصصی توام با تمرین و تکرار می باشد. به همین جهت از جمله مهم ترین اهداف کلاس های شاهنامه خوانی کودک می توان به شاهنامه خوانی کودک اشاره کرد که به نوعی هنر محسوب می شود.

  اعتماد به نفس هر شخص مهم ترین رکن و خصوصیت است. در واقع مهم ترین ارکان موفقیت هر فرد میزان اعتماد به نفس است. پس اعتماد به نفس از جمله خصوصیاتی است که باید در مورد کودکان به آن توجه بسیاری شود. اعتماد به نفس به معنای خود باوری است و این خود باوری تنها ناشی از مجموع توانایی های هر فرد است به این معنا که اگر قرار است یک شخص اعتماد به نفس خوبی داشته باشد باید با توانایی های خود آشنایی داشته باشد و از این طریق به خود باوری دست میابد.

  کودکانی که به تازگی پای در این دنیا گذاشته اند و هنوز با هیچ یک از توانایی های خود آشنایی ندارند قاعدتا از اعتماد به نفس اندکی برخوردار خواهند بود و این اصل را به خوبی می توان در رفتارهای روزمره آنها که وابستگی شدیدی به والدینشان دارند مشاهده کرد. وتلدین به عنوان افرادی که قصد دارند فرزندشان به بهترین شکل رشد یابد وظیفه دارند با استفاده از آموزش هایی به خصوص کودکان را با مجموعه ای از توانایی هایشان آشنا سازند.

  از جمله توانایی های هر فرد خواندن آثار ارزشمندی نظیر شاهنامه است. به همین جهت است که از جمله اهداف ثانویه کلاس های شاهنامه خوانی می توان از افزایش اعتماد به نفس کودکان نام برد که به خودی خود در شکل گیری شخصیت کودک نقش بسیار مهمی دارد.