دوره کتابخوانی

دوره کتاب و کتابخوانی

جلساتی با موضوعیت کتاب و کتابخوانی با تعیین مبحث و تعداد جلسات در باغ آینه و طی دوره های گوناگون برگزار می شود. این دوره ها هر بار با مضامین مختلف کتاب ها و با نام گذاری های متنوع دایر می باشند. از این دوره ها می توان به دوره عشق، دوره ادیان، دوره رمان های ایرانی، دوره داستان های کوتاه، دوره رمان های خارجی، دوره تاریخ اسلام، دوره تاریخ ایران، دوره تاریخ جهان و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. هر بار در این دوره ها کتاب ها با موضوعات مرتبط، به شرکت کنندگان معرفی شده تا در هر جلسه به گفتگو و تبادل نظر با یکدیگر بپردازند. در انتهای هر دوره یک فعالیت برای حسن ختام در نظر گرفته شده که برای مثال می توان تور یک روزه ادیان باغ آینه که برای دوره کتابخوانی ادیان برگزار می شود را نام برد.

در دوره کتابخوانی باغ آینه، هر دوره شامل چهار جلسه بوده که سه جلسه به کتابخوانی اختصاص داشته و جلسه نهایی جمع بندی می باشد و هر دوره با یک موضوع خاص برپا می شود.

در دوره کتابخوانی باغ آینه، هر دوره شامل چهار جلسه بوده که سه جلسه به کتابخوانی اختصاص داشته و جلسه نهایی جمع بندی می باشد و هر دوره با یک موضوع خاص برپا می شود.

کتابخوانی یکی از پرطرفدارترین دوره های فرهنگی است که در باغ آینه یکی از برترین مراکز و موسسه های فرهنگی و آموزشی برگزار می شود. کارشناسان و متخصصان باغ آینه در مورد تک تک دوره های آموزشی و فرهنگی که در باغ آینه تشکیل میشود مدت زمان زیادی صرف مطالعه پیرامون آن و نحوه تشکیل آن نمودند. یکی از این دوره های فرهنگی که تمامی کارشناسان با اتفاق نظر تصمیم به تشکیل آن گرفتند دوره های کتابخوانی بود.

امروزه باتوجه به پیشرفت های که جامعه شاهد آن بوده است بسیاری از ارزش های قدیمی ماهیت و ارزش اولیه خود را از دست داده اند. هنگامی که نوجوانان ما با حجم انبوهی از سرگرمی ها مواجه می شوند کم کم تمایل کمتری نسبت به مطالعه از خود نشان می دهند و این برای یک جامعه فاجعه است. جامعه ای که در آن کتاب ها ارزش خود را از دست داده و جای خود را به بازی های رایانه ای، فضای مجازی و … دهند قطعا در آینده دچار ضعف و شکست خواهد شد. یکی از دلایلی که بیشترین تاثیر را در تشکیل دوره های کتابخوانی داشت پابرجا نگه داشتن کتاب در جامعه است. ما قصد داشتیم با تشکیل دوره های کتابخوانی مختص گروه های سنی مختلف کتابخوانی را به عادت در افراد مختلف جامعه تبدیل نماییم.

در دوره های کتابخوانی اهداف کوتاه مدت را به صورت پروژه های کلاسی انتخاب می کنیم که به مرور زمان بتوانیم افراد را به مطالعه بیشتر علاقمند سازیم. در واقع تنها هدف ما این است که مطالعه و کتابخوانی را همچون ورزش در زندگی روزمره افراد در سنین مختلف به عادات روزانه تبدیل سازیم.

البته بسیاری از افراد علاقمند مطالعه هستند، شاید بهتر باشد اینگونه بگوییم که افراد بسیاری جویای آن هستند تا برچسب فرد کتاب خوان را به خود بچسبانند اما در این راستا عواملمختلفی وجود دارد که مانع از محقق ساخت این آرزو و هدف می شود. قطعا موانعی که مانع کتابخوانی انسان ها می شود آنقدر قدرتمند است که آنها را از اهدافشان دور می کند در ادامه به این موارد به تفکیک اشاره خواهیم کرد.

باشگاه کتاب خوانی باغ آینه

کتاب خواندن است که به افراد کمک می کند تا با یکدیگر مهربان باشند. کتاب خواندن است که به ما از زیبایی های فرهنگ های مختلف می گوید. کتاب خواندن است که نمی گذارد هر آنچه که در رسوم زیبا و کهن ما وجود داشته به فراموشی سپرده شود. کتاب خواندن است که ما را با ادیان مختلف جهان آشنا کرده و به ما نشان می دهد که در پیرامونمان چه می گذرد. کتاب خواندن است که از جنگ ها،  به نوجوانان و جوانان ما  رشادت ها و شهادت برای حفظ آرمان ها را می آموزد. کتاب خواندن است که هر آنچه را که باید بدانیم و از آن غافل هستیم را به ما یاد آوری می کند. از این رو باشگاه کتابخوانی باغ آینه به دنبال تشویق و کمک به گسترش فرهنگ مطالعه در بین افراد است. اعتقاد و باور بر این است که خواندن یکی از کلیدهای اصلی روشن فکری و توانمند سازی فرد در جامعه است. دوره کتاب خوانی باغ آینه بدون ایجاد تنش و اختلاف، جمعی از افراد را دور هم گرد آورده تا با بحث و گفتگو در رابطه با آنچه می خوانند احساسات خود را بروز داده و با دیگران به اشتراک بگذارند.

باشگاه کتاب خوانی

هدف از برگزاری دوره کتاب و کتابخوانی

باغ آینه بعنوان یک موسسه فرهنگی هنری در کرج، فعالیت فرهنگی کتاب و کتابخوانی را از اولویت های خود برای ترویج این فرهنگ و آشنایی هرچه بیشتر مردم با کتاب ها و آثار نویسنده های مطرح جهان قرار داده است. فعالیت فرهنگی کتابخوانی باغ آینه، برای آشنایی هرچه بیشتر با تاریخچه، ادیان، رسوم، جغرافیا، ادبیات کهن و ادبیات مدرن این روزهای ایران و جهان بوده و سعی و تلاش اصلی آن آشتی دادن مردم با کتابخوانی و جذب نوجوانان و جوانان به این فرهنگ که در جامعه امروز کمرنگتر شده است، می باشد. فلسفه نهفته در این حرکت بازیابی و پرورش دوباره فرهنگ و ادب غنی ایرانی، پویایی افراد و به نحوی کمک به آرامش روحی آن ها می باشد. خواسته ایم تا بتوانیم لحظات هرچند کوتاه ولی شاد را برای شرکت کنندگان دوره کتاب و کتابخانی باغ آینه ایجاد نماییم. گروه کتاب خوانی باغ آینه با هدف کمک به اعضای خود و عموم مردم در ایجاد فرهنگ کتابخوانی گام برداشته است.

تشکیل تمامی دوره های موجود در باغ آینه هدف به خصوصی داشته است. دوره کتاب خوانی نیز یکی از دوره هایی است که شاید بزرگ ترین اهداف را به خود اختصاص داده است. این دوره از جمله دوره های فرهنگی سازنده ای است که اغلب به تمامی افراد پیشنهاد داده می شود. کتابخوانی تنها دوره آموزشی است که به هیچ عنوان نمی توان آن را به گروه به خصوصی از افراد جامعه توصیه کرد، کتاب از جمله الزامات زندگی هر فردی در هر سن و موقعیت اجتماعی می باشد.اما این اهمیت به چه جهت است؟ قطعا این دوره فوایدی دارد که تا این حد از اهمیت برخوردار است. در این قسمت به برخی از فواید کتابخوانی اشاره خواهیم کرد.

یکی از اصلی ترین فواید کتابخوانی تقویت حافظه است. تا کنون بارها و بارها در سری مقالات مختلف روانشناسی به این موضوع اشاره کردیم  ذهن نیز به تشابه جسم یکسری ورزش های به خصوصی میطلبد تا به خوبی صیقل داده شود. از جمله موارد غیر قابل انکار در مورد تقویت ذهن مطالعه است. همانطور که در طول روز ساعاتی را به ورزش اختصاص می دهید تا عضلات بدن خود را تقویت نمایید همانطور نیز باید در مورد مغز و ذهن رفتاری متناسب اتخاذ کنید. ورزش های به خصوص در مورد تقویت ذهن در نظر بگیرید و آن را با برنامه ای مشخص انجام دهید. حتما در ساعاتی از روز به کتابخوانی بپردازید تا از این طریق ذهن خود را تقویت کرده و از بسیاری از بیماری های مربوط به حافظه از جمله آلزایمر جلوگیری به عمل آورید.

مطالعه و تقویت ذهن و پیشگیری از بیماری های مختلف

تا به حال با افرادی مواجه شده اید که از سطح آگاهی بالایی برخوردار هستند و اطلاعات عمومی بالایی دارند؟ تا به حال به این موضوع اندیشیده اید چطور یک انسان میتواند در این سطح آگاهی داشته باشد؟

پاسخ تک تک سوالات شما در مورد این گروه از افراد کتابخوانی است. آنها با مطالعه ای همه جانبه توانسته اند آگاهی خود در مورد امور مختلف را افزایش دهند. چقدر خوب است که انسان از قابلیت های ذهن خود استفاده کرده و آگاهی خود را افزایش دهد.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد ارتقاء سطح آگاهی خود دارید پیشنهاد می کنیم ساعاتی از زندگی روزانه خود را به مطالعه متون مختلف با مضامین مختلف اختصاص دهید.

کتاب ها منابع با ارزشی هستند که ادبیات هر ملت را بیان .می کنند. درواقع هر کتاب با استفاده از لغات و واژه های غنی نوشته می شود. اگر انسان ها به مطالعه کتاب بپردازند قطعا با واژه های مختلف مواجه خواهند شد این امر به مرور زمان باعث می شود لغات مختلف با مضامین متفاوت در ضمیر ناخودآگاه نقش ببندد و در مواقع مورد نیاز این واژه ها به ذهن خطور خواهد کرد. کتابخوانی یکی از مواردی است که به شدت در بهبود و گسترش دایره لغات اشخاص تاثیرگذار است.

قطعا شما هم در طول روز زمانی به سرگرمی احتیاج خواهید داشت. عموما کمتر سرگرمی وجود دارد که علی رغم برآورده نمودن هدف شما برای گذراندن زمان سراسر فایده باشد. کتابخوانی یکی از فعالیت هایی است که سراسر فایده است و از این جهت می توان از آن به عنوان بهترین سرگرمی یاد شود. اما این تنها دلیل نیست که از کتابخوانی به عنوان بهترین سرگرمی یاد کردیم، اغلب فراهم نمودن سرگرمی های مختلف برای شما هزینه بر خواهد بود، تنها سرگرمی که به راحتی می توانید به رایگان به آن دسترسی داشته باشید کتاب است. امروزه در سراسر شهر در استان های مختلف کتابخوانه هایی وجود دارد که دریایی از کتاب در اختیار افراد قرار می دهد تا به رایگان بتوانند به مطالعه آن بپردازند، گذشته از این مورد کتاب ها تنها سرگرمی های کوچک و قابل حمل هستند، دقیقا کتاب ها بر خلاف پر محتوا بودن آنها بسیار سبک و قابل حمل هستند، درواقع کتاب جزء معدود سرگرمی هایی است که به راحتی می توانید آن را در هر زمان و مکان مورد استفاده قرار دهید، در مترو، اتوبوس، وسایل نقلیه مختلف، مسافرت و… کتاب بهترین گزینه است که بتوانید از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید.

همانطور که در موارد قبل به گسترش دایره لغات به واسطه مطالعه اشاره کردیم باید بگوییم کتابخوانی یکی از مواردی است که به جهت افزایش دایره لغات افراد را به سمت نگارش صحیح سوق می دهد. درواقع علاوه بر این که افراد با مطالعه با لغات جدید آشنا می شوند با بهترین نحوه نگارش نیز آشنا شده و از این طریق می تواند استعدادهای خود را شکوفا سازند.

اگر بخواهیم به فواید کتابخوانی اشاره کنیم مجبور به ارائه مقاله ای طویل خواهیم بود که از حوصله این مطلب خارج است. در این قسمت تنها به تعداد اندکی از فواید کتابخوانی اشاره کردیم تا جوانب اهداف باغ آینه برای تشکیل دوره های کتابخوانی آشنا شوید. امیدواریم شما را نیز در دوره های کتابخوانی همراه خود ببینیم و بتوانیم گامی موثر در راستای بهبود سطح آگاهی جامعه برداریم.

کمک به فرهنگ کتاب خواندن

کمک به فرهنگ کتاب خواندن

در باغ آینه خواسته ایم کمکی هرچند کوچک به این بخش بزرگ از فرهنگ ایران نماییم. هنگامی که کتابی را معرفی کنیم، تنها با هدف خواندن آن نبوده بلکه بند به بند و سطر به سطر کتاب ها را در کنار یکدیگر مورد بحث و گفتگو قرار می دهیم تا با درک عمیق تری از کتاب ها به شناخت بهتری از سبک نویسنده برسیم. در عین حال بتوانیم علاقه افراد به مطالعه را از نسل های مختلف افزایش دهیم. در همه ما علاقه به کتاب خواندن وجود دارد، اما هر بار با بهانه مشغله ها و کمبود وقت، به راحتی از زیر آن شانه خالی می کنیم. ما با راه اندازی دوره کتاب خوانی در باغ آینه خواسته ایم نشان دهیم که در بین تمام مشغله های روزمره افراد، مطمئنا زمانی را می توان به کتاب خواندن اختصاص داد. همچنین سعی کرده ایم کمک کنیم که کتاب خوانی را به بخشی از عادت های روزمره افراد تبدیل کنیم. ما معتقدیم که مطالعه کردن یکی از مطمئن ترین راه ها برای بهبود مهارت های ارتباطی و گسترش ذهن می باشد. بعنوان یک شخص علاقمند به کتاب و کتاب خوانی که از خواندن لذت می برید و می خواهید جلوه های زیباتری از آن را ببینید، می توانید در دوره های کتاب خوانی باغ آینه شرکت نمایید.

تبلیغ فرهنگ کتاب خوانی

چگونه فرهنگ کتاب خواندن را تبلیغ کنیم

اینکه وقتی در شهر قدم می زنیم افرادی را ببینیم که در پارک ها، مکان های عمومی و ایستگاه های اتوبوس کتابی را در دست گرفته و می خوانند، مطمئنا بسیار الهام بخش می باشد. چیزی که این روزها به ندرت در پیرامون خود می بینیم. می توان به دوستان خود کتاب های خوب و پرباری که خوانده اید را پیشنهاد کنید و در نهایت موضوع مشترکی که برای گفتگو برمی گزینید بحث در رابطه با آن کتاب باشد. محیطی را پیدا کنید که در کنار افراد دیگر کتاب بخوانید و با بحث و گفتگو با غریبه ها درباره یک موضوع مشترک، با وجود تمام اختلاف نظرها لذت ببرید. فرهنگ کتابخوانی صرفا خواندن کتاب به تنهایی نمی باشد. در اصل کتابخونی یک حرکت بزرگ اجتماعی می باشد که افراد با خواندن کتاب به آن علاقمند شوند و بتوانند در رابطه با موضوع آن با یکدیگر صحبت کنند. برای گسترش فرهنگ کتابخوانی، هر هفته می توان در مورد موضوعات معنوی، برنامه ها و مفاهیم مختلف اقتصادی، حکومت داری و دیگر واقعیت های اجتماعی بحث کرد و در نتیجه می توان افراد مختلفی را به سوی خود جذب کرده و آن ها را از حقیقت آنچه که در کتاب ها نوشته می شود آگاه نمود.

عوامل بازدارنده کتابخوانی

چه مواردی انسان را از کتابخوانی باز می دارد؟

متخصصان و کارشناسان باغ آینه همواره در پی یافتن مشکلات جامعه امروزی هستند تا باتوجه به این مشکلات راه حل هایی همه جانبه ارائه دهند. یکی از مواردی که باعث نگرانی های همیشگی کارشناسان باغ آینه عدم مطالعه کافی هم وطنان عزیزمان در سنین مختلف بود. البته این موضوع آنقدر حساس و قابل اهمیت است که نه تنها از عوامل نگران کننده از دید عوامل باغ آینه بوده است بلکه همه روزه شاهد ابراز نگرانی انسان های فرهیخته در این رابطه هستیم. اما در این مورد تنها ابراز نگرانی کار به جایی نخواهد رسید بلکه ارائه راه حل است که باعث رفع مشکل خواهد شد.

ما برای رفع مشکل عدم مطالعه افراد جامعه راهکارهای مختلفی ارائه دادیم و حتی بارها و بارها پویش های مختلفی ایجاد کردیم اما پس از گذر زمان به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه ایجاد کلاس ها و دوره های کتابخوانی است. در این دوره های کتابخوانی افراد در کنار هم دوره های خود بیشتر به وجد آمده و تمایل بیشتری نسبت به مطالعه و کتابخوانی نشان می دهند. البته در زمینه عدم تمایل کتابخوانی انسان ها در سنین مختلف نیز قطعا دلایلی وجود دارد. در تمامی دوره های کتابخوانی با بررسی های دقیق به همراه متقاضیان عوامل و دلایل بازدارنده را مورد بررسی قرار دادیم. از نظر شما چه دلایلی هستند که مانع از کتابخوانی شما می شوند؟ اصلا تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که چرا تمایل کمتری به کتابخوانی دارید؟

ما در این قسمت تمامی دلایلی که مانع از مطالعه آزاد افراد میشود را معرفی کردیم و در مورد هر یک توضیحاتی ارائه دادیم. امیدواریم از این طریق بتوانیم علاقمندی بیشتری برای مطالعه افراد جامعه ایجاد کرده و از این طریق جامعه ای آگاه تر پرورش دهیم.

همگامی که از افراد مختلف پرس و جو کردیم به این نتیجه رسیدیم اغلب آنها به سرعت پایین مطالعه اشاره کردند. بیش از نیمی از افراد بر این اعتقاد هستند سرعت مطالعه آنها کم است و این عامل باعث میشود پیشرفت خوبی در مطالعه نداشته باشند. این دلیل بسیار برای ما تعجب بر انگیز بود. البته سرعت مطالعه نکته ای مهم است اما این که از این مورد به عنوان دلایل عدم مطالعه و کتابخوانی یاد شود موضوعی تعجب بر انگیز است. اما به هر جهت سرعت پایین مطالعه از جمله عواملی است که اغلب افراد از آن به عنوان دلایل عدم کتابخوانی یاد کردند.

حال که از سرعت پایین مطالعه به عنوان دلایلی که باعث میشود افراد کمتر به کتابخوانی روی آورند یادکردیم باید در مورد راه حل آن نیز اطلاعاتی ارائه دهیم. اگر بخواهیم در زمینه افزایش سرعت مطالعه راهکاری ارائه دهیم باید بگوییم تنها راه حل شما مطالعه است !!! بله دقیقا مطالعه تنها راهکار شما است. اجازه دهید با بیان مثال این موضوع را شفاف سازی کنیم. تا به حال برایتان پیش آمده است که پس از مدت های طولانی قصد داشته باشید با ورزش وزن خود را کنترل کنید، وقتی در حال انجام ورزش دو هستید در ابتدا عضلات شما آمادگی لازم برای دویدن با سرعت بالا را ندارند اما به مرور زمان وقتی عضلات آمادگی بیشتری پیدا کردند میتوانید سرعت را افزایش دهید. یا اگر شما فردی با اضافه وزن زیاد باشید قطعا دویدن با سرعت زیاد برایتان امری دشوار خواهد بود، اما به مرور زمان با تمرینات مکرر وقتی چربی های اضافه برطرف شدند بدن آمادگی بیشتری برای دویدن با سرعت بسیار بالا را پیدا خواهد کرد.

در مورد کتابخوانی نیز به همین شکل است. در ابتدا که شروع به مطالعه می کنید قطعا مغز شما توانایی آنالیز اطلاعات وسیع را در مدت زمان کوتاه نخواهد داشت. در این لحظه دقیقا مغز شما همانند بدن فردی دارای اضافه وزن است و دارای چربی های مزاحم میباشد اما به مرور زمان با ادامه دادن مطالعه توانایی مغز شما برای آنالیز اطلاعات سرعت بیشتری پیدا می کند. ما بارها و بارها در مقالات متعدد در مورد تتوانایی بی نظیر و خارق العاده مغز بشر اطلاعاتی ارائه دادیم، جالب است بدانید مغز انسان آنچنان برتری دارد که حتی کامپیوترهای نوین، ربات هایی با کارآیی و قدرت پرداز بالا، دستگاه های نوین که گام بزرگی در تکنولوژی برداشته اند همه و همه سخت دست بشر هستند و این نشان دهنده برتری مغز و قابلیت های آن می باشد. اما اگر از آن استفاده صحیح نشود و با تمرینات مکرر گرد و غبار آن زدوده نشود قطعا آن چنان که شایسته است قابلیت های خود را بروز نمی دهد.

یکی دیگر از مواردی که اغلب از سمت افراد مختلف به عنوان عوامل بازدارنده کتابخوانی به آن اشاره شد عدم به پایان رساندن کتاب ها است. البته ما این مورد را به هیچ عنوان از جمله عوامل بازدارنده نمی دانیم. به پایان نرساندن کتاب اصلا موضوع قابل اهمیتی نیست که مانع از کتابخوانی انسان ها شود. شاید از این مورد بتوان به عنوان توجیهات عدم مطالعه دانست. اما برای آن که به شما کمک کنید تا برای رفع این مشکل تلاش نمایید توضیحاتی در این زمینه نیز ارائه خواهیم داد.

نکته ای که در مورد آثار ادبی وجود دارد و نباید آن را نادیده گرفت، آموزنده بودن تک تک خطوط آن است. به پایان رساندن یک کتاب امری بسیار قابل اهمیت است به پایان نرساندن کتاب نیز متعاقبا امری نیست که به جهت آن کتابخوانی را برای همیشه کنار بگذارید. کتابخوانی به خودی خود نکته ای مثبت برای ارتقاء سطح فکری و آگاهی افراد محسوب می گردد. کتابخوانی حتی در مطالعه یک پاراگراف برای انسان سودمند خواهد بود. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با عدم به پایان رساندن کتاب به عنوان عاملی آزاردهنده که مانع از مطالعه شما است دست از کتابخوانی کشیده اید باید بگوییم حتی یک خط مطالعه شما از کتب مختلف سودمند خواهد بود پس برای ارتقاء سطح علمی و آگاهی خود توصیه می کنیم مدت زمان به خصوصی در طول روز را به مطالعه بپردازید.

عدم تمرکز کافی حین مطالعه یکی از اصلی ترین موارد و دلایلی است که به عنوان عوامل بازدارنده برای کتابخوانی وجود دارد. اغلب افرادی که دارای پراکندگی ذهنی هستند در انجام اموری که مستلزم تمرکز می باشد با مشکل موجه خواهند شد. مطالعه یکی از مواردی است که به تمرکز بالایی احتیاج دارد. درواقع اگر شما حین مطالعه و کتابخوانی از تمرکز کافی برخوردار نباشید قطعا مطالعه ای سودمند نخواهید داشت.

اما چاره کار چیست؟ آیا باید صورت مسئله را پاک کرد یا به دنبال راه حل باشیم؟ این که شما به جهت عدم تمرکز کافی کتابخوانی را ترک نمایید درواقع به نوعی صورت مسئله را پاک نموده اید اما این موضوع نه تنها به شما کمک نمی کند بلکه آسیب هاب بسیاری به شما می رساند. اگر حین مطالعه از تمرکز کافی برخوردار نیستید توصیه می کنیم به روش ها و راهکارهای روانشناسی که باعث افزایش تمرکز شما می شود استفاده نمایید.

یکی از دلایلی که اغلب افراد از آن به عنوان عوامل بازدارنده مطالعه روزانه یاد می کنند کمبود وقت است. امروزه با پستی و بلندی که در زندگی شاهد آن هستیم وقت یک عامل مهم و حیاتی محسوب می شود. کمبود وقت برای انجام بسیاری از امور امروز کاملا مشهود است. متاسفانه در این مورد نیز باید بگوییم قطعا این دلیل برای کاهش وقت مطالعه کافی نیست.

اجازه دهید در این مورد نیز مثالی بیان کنیم تا موضوع برایتان شفاف گردد. ما همواره این موضوع را پذیرفته ایم که کتاب غذای روح است و تا کنون هیچ شخصی با این مورد مخالفتی نداشته است. حال غذای روح و غذای جسم را با یکدیگر مقایسه کنید. فرض کنید روزی پر مشغله را تا نیمه های روز ادامه دادید و از لحاظ جسمانی با ضعف مواجه شده اید. در این لحظه چه می کنید؟ قطعا نا خودآگاه از مواد غذایی استفاده خواهید کرد تا بتوانید به فعالیت روزانه خود ادامه دهید.اما در مورد غذای روح به چه صورت است؟ آیا واقعا همه ما به روح خود آنقدر اهمیت می دهیم که جسممان برایمان قابل اهمیت است؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر روح شما مواد مغزی در دسترس نداشته باشد چه پیش خواهد آمد؟ قطعا فاجعه ای برایتان اتفاق می افتد که هرگز قابل جبران نیست. اما افسوس که بشر هنوز این مورد را درک نکرده و همچنان برای رساندن مواد مغزی به روح خود بی توجه است. مثال مواد غذایی برای جسم شاید ملموس ترین مثالی است که می توان در این مورد ارائه داد.

اگر شما هم آن گروه از افرادی هستید که به جهت مشغله زیاد دست از کتابخوانی کشیده اید پیشنهاد می کنیم تا حد ممکن کارهای غیر ضروری روزانه را کنار گذاشته و فکری برای روح خود کرده و سااتی را به کتابخوانی اختصاص دهید. در غیر این صورت شما به مرور زمان از لحاظ آگاهی فرسوده شده و قابلیت ادامه زندگی را نخواهید داشت، همانطور که در صورت عدم استفاده از مواد غذایی از لحاظ جسمانی با افت مواجه خواهید و قادر به ادامه حیات نخواهید بود.

امروزه با وجود پیشرفت های تکنولوژی زندگی انسان شکل دیگری به خود گرفته است. همه روزه شاهد بازی های رایانه ای مختلف که با وجود گرافیک بالا جذابیت بسیار زیادی برای افراد به خصوص نوجوانان ایجاد کرده اند، شبکه های اجتماعی مختلف که نوع دیگری از زندگی را برای انسان به وجود آورده اند و… مواجه می شویم که شاید میزان آسیب آن به نسل بشر بسیار بیشتر از فواید آن باشد. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده است تا امروزه افراد کمتر به کتابخوانی روی آورند فضای مجازی است. به جهت ظاهر گیرا عموما افراد بیشتری را به خود جلب می کند.البته این تنها عاملی نیست که افراد بیش از آن که زمان خود را صرف کتابخوانی کنند به فضای مجازی روی می آورد. بشر از ابتدای زندگی خود تا کنون تمایل بیشتری به زندگی جمعی داشته است. این موضوع بدین معنا است که در طول روز همواره به دنبال برقراری ارتباط با افراد جدید می باشد. یکی از راه های کوتاهی که افراد می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند اپلیکیشن های مختلف است که امروزه شاهد تعداد زیادی از آنها هستیم. تمام این دلایل باعث شده است مدت زمانی که به طور معمول هر فردی باید برای مطالعه اختصاص دهد از بین رفته و جای خود را به مدت زمان استفاده از فضای مجازی داده است. پیشنهادی که عموما در دوره های کتابخوانی به مخاطبان داده می شود کاهش مدت زمان استفاده از اپلیکیشن های مختلف و افزودن مدت زمان مطالعه است.

ویژگی های کتابخوانی

  • افزایش آگاهی
  • برقراری ارتباط
  • اشتراک گذاری افکار
  • بحث و گفتگو
  • ترویج فرهنگ و ادب